جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

واحد

جنس

نوع

سایز

زوج
متراژکابل تلفن زمینی


تلفن‌ها یک اختراع مهم هستند که توانایی اتصال مردم در سراسر جهان را دارند. اتصال تلفن‌ها توسط کابل تلفن انجام می‌شود، کابل‌های مختلفی وجود دارد که اهداف مختلفی را ارائه می دهند و از نظر پیکربندی، اندازه و عملکرد متفاوت هستند. کابل تلفن زمینی از چندین جفت سیم عایق مس تشکیل شده و یا به دو یا چهار جفت پیچ خورده اند. این جفت سیم‌ها سپس به هر جک تلفن در خانه شما متصل می‌شود. در این مقاله در مورد کابل تلفن زمینی توضیحاتی ارائه می‌دهیم، طی سالیان طولانی ارتباطات وسیع‌تر شده و ارتباطات تلفنی بیشتر شده‌است. همه ما بدون آنکه وجودش را درک کرده باشیم از کابل‌ مخابراتی زمینی استفاده کرده‌ایم. این کابل‌ها در زیرزمین کار گذاشته می‌شوند.

کاربرد کابل تلفن زمینی

کاربرد کابل تلفن زمینی

اصطلاح کابل تلفن برای توصیف طیف وسیعی از کابلهای داخلی، خارجی است که برای اتصال تجهیزات تلفن تولید می‌شوند. کابل تلفن زمینی و هوایی در گروه کابل تلفن قرار دارند. در برخی موارد، ممکن است از کابل‌های تلفن برای برنامه‌های اضافی استفاده شود. کابل کشی پیچ خورده معمولاً در تلفن یافت می‌شود، با پیچ خوردگی‌هایی که در برابر تداخل ایجاد می‌کند. جفت سیم داخل کابل بر اساس رنگ کدگذاری شده است. کابل تلفن زمینی در مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، این کابل در زیرزمین کار گذاشته می‌شود، سپس به وسیله جعبه‌های تقسیم در شهرها به ساختمان‌ها، ادارات و منازل مسکونی متصل می‌شود. کابل تلفن زمینی از محل مخابرات در هر محل یا منطقه به جعبه‌های بزرگ تقسیم در سطح شهر وصل می‌شوند و سپس از جعبه به ساختمان‌ها متصل می‌شود. در تمامی سطح شهر برای برقراری تماس‌های تلفنی از کابل مخابراتی زمینی استفاده می‌شود. کابل تلفن زمینی از جنس مس ساخته می‌شوند و قطرهای مختلفی را شامل می‌شوند. کابل‌ تلفن زمینی در سطوح مقاطع مختلف و کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند، میزان مقاومت در برابر نویزها در طبقه‌بندی مختلف قرار دارد. می‌توان کابل‌های مخابراتی و تلفنی را از نظر رنگبندی، تعداد زوج، نوع کاربرد و کاربری، سطح مقطع و ... مورد بررسی قرار داد. ساختارهای مختلفی برای کابل تلفن زمینی وجود دارد.

دفن مستقیم کابل زمینی

تا به حال انواع مختلف کابل کشی در فضای باز یا به صورت دفن در زیرزمین انجام شده است. کابلهایی که در زمین دفن می‌شوند ویژگی های خاص خود را دارند، اینکه در چه نوع تاسیساتی استفاده می‌شوند و چگونه متفاوت هستند. کابل‌های معمولی طوری طراحی شده‌اند که در برابر عناصر طبیعت توانایی مقاومت ندارند. کابل‌های هوایی معمولاً با روکش‌های معمولی PVC (پلی وینیل کلراید) ساخته می شوند که هیچ محافظ UV (ماوراء بنفش) ندارند و روکش‌های شکننده آنها به راحتی در زیر نور مستقیم خورشید می‌ترکند و با گذشت زمان خراب می‌شوند. کابل تلفن زمینی را می‌توان در مواقعی استفاده کرد که نیاز به نصب کابل در خارج ساختمان باشد، کابلهای دفن مستقیم با کابلهای دارای رتبه بیرونی متفاوت است به گونه ای که طوری طراحی شده‌اند که در زیر خاک و بدون استفاده از مجرا دفن شوند. مجرا، لوله‌ای پلاستیکی یا فلزی است که از کابل در برابر عناصر محافظت می‌کند.

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

کابل‌های زمینی که در خارج ساختمان و فضای باز مورد استفاده هستند، روکش مشکی رنگ دارند، این کابل‌ها دارای استحکام بهتری نسبت به نوع دیگر دارند، کابل تلفن زمینی از کابل تلفن هوایی محکم و مقاوم‌تر است. کابل‌های خارج ساختمان به دلیل جنس روکشی که دارند در برابر نورخورشید، باد و باران مقاومتر هستند از سوی دیگر به علت انعطاف کمی که دارند در مسافت بین پست‌ها تا ساختمان‌های مسکونی افتادگی کمتری در طول راه دارند. در بازار فروش سیم و کابل اصطلاحا به این کابل‌ها زمینی گفته می‌شود. در سوی دیگر کابل‌ها با روکش طوسی رنگ برای مصارف داخل ساختمان تولید و عرضه می‌شوند. این نوع کابل انعطاف بهتری دارد در نتیجه راحت‌تر در مسیرها و در کنار دیوارها جای میگیرند. این نوع کابل که کابل هوایی خوانده می‌شوند، در صورت قرارگیری در معرض نور خورشید دچار پوسیدگی می‌شوند.

اهمیت دما 

اگرچه همه کابل‌ها دارای درجه حرارت هستند، اما این امر به ویژه در مورد کابل دفن مستقیم و در فضای باز مهم است. از آنجا که این نوع کابل‌ها برای تحمل گرما و سرما طراحی شده‌اند، نسبت به کابل‌های معمولی نیاز به حفاظت دقیق‌تری دارند. برای کابل‌هایی که قرار است در آب و هوای سردتر نصب شوند، یک کابل با روکش PE (پلی اتیلن) پیشنهاد می‌شود. روکش‌های PE از مواد ترموپلاست نیمه کریستالی ساخته شده‌اند که آنها را برای تحمل دمای پایین مناسب می‌کند. یک روکش PVC معمولی فقط می‌تواند دمای تا 20- را پشتیبانی کند، در حالی که یک روکش پلی اتیلن می‌تواند دمای تا 40- را پشتیبانی کند. کابل‌های بیرونی با روکش‌های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش متمایز می‌شوند. این نوع کابل‌ها برای استفاده در خارج ساختمان طراحی شده‌اند.کابل‌های زمینی برای مقاومت در برابر گرما و اشعه ماوراء بنفش ساخته شده‌اند و روکش‌های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش از PE یا مواد PVC مقاوم در برابر UV ساخته شده‌اند. تا زمانیکه از لوله برای عبور دادن کابل‌ها استفاده شود، می‌توان کابل‌های دارای درجه فنی مناسب خارج ساختمان را دفن کرد. اما به خاطر داشته باشید که کابل‌های دفن مستقیم به طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند.

کابل تلفن خارج ساختمان یا زمینی

کابل تلفن خارج ساختمان یا زمینی

کابل تلفن زمینی یا همان خارج ساختمان برای استفاده در فضای باز ساخته شده‌است. کابل‌های ساخته شده با این مشخصات را می‌توان در بالا یا زیرزمین نصب کرد. نسخه‌های کابل زرهی برای نصب در زیرزمین مناسب است. کابل‌های مناسب خارج ساختمان دارای سطوح مختلفی از دوام هستند. شایان ذکر است که کابل تلفن زمینی یا کابل‌های تلفن مستقیم دفن در سازه های مقاوم در برابر جوندگان ارائه می‌شود. این کار با افزودن یک آلیاژ مس یا نوار فولادی با روکش مس به سازه‌هایی که ضخامت آنها معمولاً حدود 5 میل است انجام می‌شود. برای شناسایی کابل تلفن زمینی مورد نیاز در خارج از کار برای یافتن نوع محافظ (مس یا آلومینیوم)، نوع عایق (جامد یا فوم)، اندازه و تعداد کل جفت مورد نیاز به یاد داشته باشید که برای دفن مستقیم در صورت نیاز به محافظت ویژه از جوندگان و سایر عوامل فرسایشی درنظر گرفته‌شود.

یک مشکل رایج که ما با آن روبرو می‌شویم این است که کابل‌های داخلی که فقط برای استفاده در داخل خانه یا محل کار استفاده می‌شود در بیرون ساختمان اجرا می‌شود، به ویژه کابل‌های سفید. در طول یک دوره زمانی، اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند کابل‌ها را به طور جدی دچار آسیب کند، ممکن است پس از آن غلاف بیرونی شکننده شود و از بین برود و باران و رطوبت به داخل کابل وارد شود. این در نهایت منجر به کوتاه شدن سیم‌ها و از دست دادن سرویس تلفن می شود. نیاز است تا کابل‌های خارجی دارای غلاف مشکی باشند تا سفید و ترجیحاً از کابل خارجی دو لایه استفاده شود.