کابل تلفن


 

طی سالیان متمادی با توجه به ارتباط و برقراری فراوان تماس تلفنی، کابل تلفن در سطح وسیعی مورد کاربرد و استفاده بوده است. عموم مردم با توجه به استفاده از تلفن یک بار را با کابل تلفن مواجه شده اند، این کابل ها یکی از اساسی ترین انواع کابل ها هستند و دو نوع کابل تلفن زمینی و کابل تلفن هوایی را شامل می‌شود، که با چند تغییر کوچک با گذشت سال ها تقریبا یکسان مانده اند. هر دو کابل مخابراطی به صورت زمینی و هوایی کاربرد دارد، کابل مخابراتی زمینی( مخصوص زیر زمین)، از سمت مخابرات از طریق زمین با کمک جعبه های بزرگ در شهر متصل شده و از طریق جعبه تقسیم وارد ساختمان ها شده و به خطوط تلفن اتصال می یابند. از کابل های تلفنی جهت برقراری ارتباط در منازل، شرکت ها، سازمان ها و... استفاده می شود. از کابل تلفن جهت انتقال هدایت شده امواج در خطوط تلفن استفاده می شود.

کابل تلفن

این بدان معناست که به عنوان یک مسیر فیزیکی برای انتقال امواج الکترومغناطیسی و حمل اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر عمل می کند. انتقال امواج توسط فلز رسانای مس به صورت سیم کشی انجام می شود، روی سیم های مسی عایق کشیده می شود تا در برابر طوبت و سایر آسیب ها محافظت شود. عایق آن از جنس PVC است. تولید کابل تلفن با توجه به سایز آن میزان خاصی مس را مصرف می کند، قیمت کابل تلفن براساس مواد اولیه از جمله مس کاربردی تعیین می شود.

کابل مخابراتی

کابل مخابراتی

اتصال خطوط مخابرات به تلفن در داخل باکس مخابراتی در هر مجتمع اتفاق می افتد. در واقع خطوط تلفن تمامی واحدها به داخل رایزر می رود و از آن جا به باکس مخابراتی.باکس مخابراتی، عموما در کنار تابلو عمومی برای سر بندی خطوط مخابرات قرار دارد. در ساختمان های کوچکتر یک باکس مخابرایت داخل ساختمان قرار دارد که از داخل آن در داخل مجتمع به تعداد خطوط تلفن واحدها و اتاق نگهبانی در صورت نیاز ( سرایداری) و با در نظر داشتن تعداد خط تلفن که به صورت رزرو است، یک کابل مخابراتی تا پست مخابرات( جعبه ای فلزی در جلوی درب ساختمان) کشیده می شود و اداره مخابرات موظف است که خطوط تلفن را از پست مخابراتی تا باکس تعبیع شده در درون ساختمان انتقال دهد. با توجه به دردسر هایی که در استفاده از سیمی مسی ایجاد می شود، مخابرات در برخی مناطق در حال توسعه از فیبر نوری استفاده می کند، همچنین در سطح شهر نیز اقدام به راه اندازی خطوط فیبر نوری کرده است. در صورتی که از فیبر نوری استفاده شود، شرکت مخابرات برای مجتمع های بزرگ یک کابل فیبر نوری را تا مجتمع می کشد و دستگاه مخصوصی به نام اونو را در آن جا قرار می دهد. این دستگاه در واقع کابل فیبر نوری را به خطوط مسی تبدیل می کند. همه کابل های مسی که در خروجی هستند از دستگاه به وسیله ترمینال های مخابراتی به خطوط تلفن مستقر در واحد ها سر بندی می شود.

کابل مخابراتی دارای مغزی مس می باشد، همچنین با سطح مقاطع مختلفی تولید می شود. قطر مغزی کابل مخابراتی معمولا 0.4 میلی متر، 0.5 میلی متر و 0.6 میلیمتر است. طبقه بندی کابل تلفن بر اساس سطح مقطع، نوع کاربرد و مقاومت آن در برابر نویز و ... توزیع می گردد.

غالبا به منظور استفاده در مکان هایی با نیاز به ظرفیت های بیشتر، از فیبر نوری استفاده می شود و به منظور استفاده از فیبر نوری، فیبر نوری در زمان رسیدن به مقصد خود به دستگاه PNU وصل شده و خروجی های زوج سیم آنالوگ از دستگاه PNU توزیع می گردد.

کابل تلفن به صورت زوج تولید می شود، که دارای تنوع است، یک تک زوج از کابل تلفن به رانژه معروف شده است. از رانژه معمولا جهت برقراری ارتباط میان پورت های ترمینال کروز استفاده می شود. کابل تلفن بالای دو زوج به منظور ایجاد و برقراری ارتباط میان پریز های تلفن و گوشی تلفن به کار برده می شود. کابل تلفن در سایز های: کابل دو زوج، شش زوج، ده زوج، پانزده زوج، بیست زوج، بیست و پنج زوج، سی و دو زوج، پنجاه زوج، صد زوج و کابل دویست زوج وجود دارد.

کاربرد کابل تلفن

کاربرد کابل تلفن

کابل تلفن در دسته بندی کابل های مخابراتی و کابل های ارتباطی قرار می گیرد و وظیفه انتقال اطلاعات و دیتا را بر عهده دارد. یک کابل تلفن می تواند برای انواع اهداف ارتباطی استفاده شود. آن ها در برنامه های ارتباطی از راه دور مانند تجهیزات صوتی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین در شبکه های رایانه ای و تلفنی یافت می شوند. کابل های فیبر نوری نسخه پیشرفته تری از کابل تلفن است و اخیرا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین گروه سیم و کابل برای برقراری ارتباط در خطوط مخابراتی کابل تلفن هستند. این گروه از محصولات در دو مدل کابل تلفن هوایی و کابل تلفنی زمینی تولید و عرضه می شوند. برای تهیه کابل تلفن هم از هادی مس و هم از هادی آلومینیم استفاده می کنند.

کابل تلفن زمینی جهت ایجاد، برقراری و وصل نمودن خطوط تلفن در خارج ساختمان استفاده می شود. استحکام و مقاومت در برابر عوامل جوی نظیر باران، نور آفتاب و ... از ویژگی های روکش کابل تلفن زمینی است. این کابل ها انعطاف پذیری کمتری دارند و شکننده تر هستند چرا که روکش های محکم نمی توانند انعطاف بالایی داشته باشند. کابل های زمینی، سایز متفاوتی می توانند داشته باشند مثلا  می توانند قطر 0.5 و 0.6 میلی متر را شامل شوند و تعداد زوج رشته های این کابل بین 2 تا 100 هستند. این کابل ها از عایق و روکش از جنس پلی اتیلن بهره مند می باشند و به رنگ مشکی هستند. دسته ای دیگر از کابل تلفن، کابل های زمینی تلفنی، کابل های مهاردار هستند. در کابل های مهار دار زمینی  از زوج های تابیده شده برای کاستن انعطاف و افزایش مقاومت و همچنین از یک سیم بکسل نیز کمک گرفته می شود.

توجه داشته باشید که کابل خارج ساختمانی یا کابل زمینی بسیار مستحکم هستند و در مقابل پرتو اشعه فرابنفش به خوبی مقاوم هستند و کمتر دچار آسیب می شوند. در نتیجه به منظور افزایش استحکام عایق و روکش پلی اتیلن برای کابل تلفن به کار برده می شود. همچنین از روکش عایق این کابل مشکی است. رشته های این کابل می تواند تا 100 زوج هم باشد، که در قطر های 0.4،0.5،0.6 موجود می باشد. برای سیم کشی های داخل ساختمان از کابل های تلفن هوایی استفاده می شود. این کابل ها به نسبت سیم های تلفن زمینی انعطاف پذیری بالاتری دارند و استاندارد رنگ آن ها رنگ طوسی است. کاربرد فراوان فیبر نوری هم برای خطوط ارتباطی مخابرات در عصر امروز بر کسی پوشیده نیست. کابل های مخابراتی مسی انواع مختلفی دارد و فیبر نوری نیز بسیار پرکاربرد است البته هر کدام مناسب استفاده در مکان خاص خود است.

انواع کابل تلفن

امروزه با گسترش صنعت سیم و کابل انواع بسیاری از کابل های تلفن در دسترس ما قرار دارد. نوع کابل تلفن که شما انتخاب می کنید به وظیفه خاصی که برای آن در نظر گرفته اید بستگی دارد. به عنوان مثال، در تجهیزات صوتی با تکنولوژی پیشرفته، لازم است از تداخل صدا جلو گیری شود. از این رو کابل تلفن به یک لایه رسانا اضافی احتیاج دارد تا اطمینان حاصل شود که این تداخلات الکترومغناطیس به خود کابل وارد نمی شود. همچنین استفاده از کابل تلفن در داخل یا خارج به عنوان نوعی پسوند در انتخاب کابل های تلفن وجود دارد و در اصطلاح به آن ها کابل تلفنی زمین و کابل تلفنی هوای گفته می شود. کابل تلفنی هوایی را می توان در محیط های داخلی و سر بسته مورد استفاده قرار داد و کابل تلفنی زمینی نیز در محیط های بدون سقف و آزاد که در معرض بسیاری از عوامل طبیعی به مانند رطوبت، گرما و ... مورد استفاده واقع می شوند. همه انواع کابل های تلفنی که در موردشان گفتیم قابلیت اتصال به یک شبکه ارتباطی را دارند. کابل تلفن استاندارد شامل چهار سیم است. این محصول برای برقراری ارتباط صوتی با یا بدون پهنای باند طراحی شده است. تقاضای کم این نوع ارتباطات نیازی به پیچاندن ندارد و نگرانی زیادی درباره از بین رفتن سیگنال نشان نمی دهد . گفتنی است که پهنای باند کم در این سیم کشی برای ارتباطات داده مناسب نخواهد بود.

قیمت کابل تلفن

قیمت کابل تلفن

قیمت کابل مخابراتی براساس تعداد زوج از دو تا دویست زوج و سطح مقطع های مختلف، همچنین زمینی یا هوائی بودن متفاوت است. سیم تلفن اکثرا جهت برقراری ارتباط خطوط از پریز تلفن تا گوشی مورد استفاده قرار می گیرد. کابل های تلفن برای برقراری ارتباط پریز تا پست تلفن و ترمینال مخابراتی می تواند مورد استفاده باشد. کابل های مخابراتی عموما دارای روکش های مستحکم هستند، توصیه می شود جهت خرید، علاوه بر قیمت کابل تلفن، توجهات لازم در راستای تطبیق نیاز و کابل خریداری شده صورت گیرد.