کابل هالوژن فری چیست

امتیاز کاربران : 0 از 5
کابل هالوژن فری چیست

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که کابل هالوژن فری چیست، کابلهای فاقد هالوژن سالهاست که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم بگوییم کابل هالوژن فری چیست، باید گفت آنها در فضاهای عمومی ، جایی که مردم در آن زندگی می کنند ، کار می کنند و نقل مکان می کنند ، مورد استفاده قرار می گیرند. در میان انواع کابل برق این کابل در مورد ایمنی در برابر آتش بهتر از "کابل های معمولی" می باشد و آسیب کمتری دارد. در این مقاله ما تمام مواردی را که باید در مورد کابل های بدون هالوژن بدانید به شما می گوییم.

کابل هالوژن فری چیست، کابلهای فاقد هالوژن کابلهایی هستند که مواد آنها با عناصر گروه هالوژن پردازش نمی شوند. به عنوان غیر رسانا ، هالوژن ها مانند کلر عایق هایی عالی هستند و بنابراین اغلب به عنوان مواد عایق برای کابل ها استفاده می شوند. متداول ترین نمونه آن پلی وینیل کلراید (PVC) است. اما استفاده از هالوژن ها خطراتی را نیز به همراه دارد.

وقتی پلاستیکی حاوی هالوژن می سوزد ، این هالوژن ها از عایق آزاد شده و وارد هوای تنفسی می شوند. ترکیب با آب، اسیدی تولید می کند که برای انسان سمی است. در صورتی که کاربر مجبور باشد توجه ویژه ای به خطر ناشی از آتش سوزی احتمالی داشته باشد، حتما باید بداند که کابل هالوژن فری چیست و همچنین بداند بدون هالوژن بودن بسیار مهم است.

مشاوران نت‌کابل به همه سوالات شما پاسخ ‌می‌دهند.

برای خرید انواع کابل هالوژن فری با قیمت عمده با شماره ی 02191072654 تماس بگیرید.

هالوژن ها چه هستند

در صورتی که بخواهیم دقیقا بدانیم کابل هالوژن فری چیست، ابتدا باید دانست که، هالوژن ها به پنج ماده اطلاق می شود. اینها عناصر غیر فلزی در گروه 17 جدول تناوبی هستند. اینها مواد فلوئور ، کلر ، برم ، ید و آستاتین هستند. این یک گروه خاص از عناصر است که می توانیم به طور مفصل در مورد آن بحث کنیم. حتی می توانیم در مورد الکترودها ، رفتار شیمیایی و واکنش پذیری صحبت کنیم ، اما موضوع مهم این هست که کابل هالوژن فری چیست موضوعات دیگر برای ما مهم نیستند. آنچه شما باید بدانید این است که هالوژن ها برای انسان بسیار مضر هستند. حتی اگر در معرض مقدار مشخصی قرار بگیرند ، کشنده هستند.

هالوژن ها چه هستند

معرفی کابلهای بدون هالوژن

معرفی کابل های بدون هالوژن

از دهه 1970 این سوال که کابل هالوژن فری چیست مطرح شد و این کابل در تعدادی از کاربردها در صنعت کابل کشی که از ترکیبات فاقد هالوژن استفاده می شد بکار میرفته است. شاید تا آن وقت این سوال که کابل هالوژن فری چیست آنقدرها هم مهم تلقی نمی شده است. حوادث عظیم آتش سوزی باعث افزایش آگاهی بیشتر در مورد استفاده از ترکیبات فاقد هالوژن در کابل ها شده است. در صورت آتش سوزی، هالوژن های موجود در مواد کابل آزاد شده و ممکن است توسط افراد استنشاق شود. یکی از چشمگیرترین حوادث آتش سوزی در ایستگاه لوله ای Kings Cross لندن بود. در سال 1987 ، 32 نفر در جریان این فاجعه جان خود را از دست دادند. تحقیقات نشان داد که بیشتر مرگ و میرها ناشی از گازهای سمی و دود استنشاق شده است. پس از این فاجعه بود که مسئولین امر درصدد برآمدند تا بیشتر بدانند کابل هالوژن فری چیست، پس از آن اجازه استفاده از هیچ کابل حاوی هالوژن در سیستم مترو لندن داده نشد. در نتیجه ، بسیاری از صنایع و بخشها دیگر مایل به استفاده از کابلهای حاوی هالوژن نبودند.

ایمنی در برابر آتش و محدودیت خسارت 

در این مقاله تا به حال سعی شده است که به مخاطب بگوئیم کابل هالوژن فری چیست، باید بدانید که در حین آتش سوزی، مواد حاوی هالوژن گازهای خورنده و سمی منتشر می کنند. گازهای خورنده می توانند به تجهیزات (الکترونیکی) و مانند آن آسیب برسانند. این تمرکز عمده در مراکز ارتباطی و داده ای و سازمان های مخابراتی بود. آنها با دستگاه های گران قیمت با تکنولوژی بالا کار می کنند. در سال 1988 ، شرکت تلفن بل در ایلینوی دچار آتش سوزی شد. و آن وقت بود که متوجه شدند اهمیت کابل هالوژن فری چیست، آن هنگام مشخص شد که علاوه بر این واقعیت که 35000 نفر قادر به برقراری تماس نبوده اند، این شرکت میلیون ها دلار ضرر کرده است. تجهیزات آنها در اثر آتش سوزی از بین نرفته است اما در اثر گازهای خورنده خسارتی جبران ناپذیر دیده است. گازهای سمی یک خطر عمده در فضاهای بسته است. برای مثال از Kings Cross یا اخیراً فاجعه ای مشابه در سال 2003 در ایستگاه مترو کره جنوبی که 120 نفر در آن جان باختند. گازهای سمی احتمال فرار را کاهش می دهد. با استنشاق ، به سرعت بر بدن انسان تأثیر می گذارد و منجر به مرگ می شود.

کابلهای بدون هالوژن

در اصطلاحات ابهام زیادی وجود دارد که نشان می دهد کابل هالوژن فری چیست. دلیل این امر این است که صنعت کابل برای کابلهای فاقد هالوژن از یک مخفف یا مخفف یکسان استفاده نمی کند. برای اینکه این موضوع برای شما روشن تر باشد ، متداول ترین اختصارات را در جدول زیر خواهید یافت.

"دود کم" و "هالوژن صفر" معنی یکسانی ندارند ، اگرچه بسیاری فکر می کنند که این معنی را دارند. "دود کم" نشان می دهد که کابل در صورت آتش سوزی دود سیاه زیادی از خود ساطع نمی کند. در صورت آتش سوزی فقط دود خاکستری نازکی منتشر می کند و دید کافی برای فرار از آن باقی می ماند ، بنابراین کنترل آتش توسط آتش نشانی راحت تر است. "صفر هالوژن" نشان می دهد که هیچ ماده هالوژن در کابل وجود ندارد. در صورت آتش سوزی ، کابل با 'Zero Halogen' ممکن است هنوز دود سیاه زیادی ایجاد کند.

کابل های بدون هالوژن

مواد بدون هالوژن برای کابل ها

مواد بدون هالوژن برای کابل ها

چندین ماده بدون هالوژن وجود دارد که می تواند برای کابل استفاده شود. اینها شامل EVA، پلی آمیدها، EPR ، EPDM ، PE ، PP ، SHF1 و SHF2 هستند. 

پلی اتیلن (PE) - دارای خواص الکتریکی خوبی است ، به این معنا که این ماده مصنوعی دارای اثر عایق بندی خوبی است. این ماده انعطاف پذیر خاصی ندارد ، اما بسته به تراکم مولکولی می توان آن را انعطاف پذیرتر کرد. وقتی چگالی زیاد است ، PE ماده سفتی است اما از PP قوی تر و سخت تر است. در برابر رطوبت مقاوم است و در برابر دمای پایین و پیری مقاوم است.

پلی پروپیلن (PP) - از بسیاری جهات شبیه PE است ، به خصوص از نظر خواص الکتریکی. PP سخت ، اما انعطاف پذیرتر از PE است ، به ویژه هنگامی که با اتیلن ترکیب شود. PP در بیشتر موارد به عنوان ماده عایق استفاده می شود. این ماده سخت تر از PE است ، بنابراین می توان لایه عایق نازک تری را اعمال کرد.

ترکیبات کابلهای بدون هالوژن

ترکیبات کابل های بدون هالوژن

اهمیت کابل هالوژن فری چیست و ترکیبات عاری از هالوژن به دلایل ایمنی در صنعت کابل کشی در دهه 70 معرفی شد. قبل از استفاده از ترکیبات فاقد هالوژن ، کابل ها هنگام آتش سوزی مقدار زیادی دود و بخار سمی ایجاد کردند. حوادث عظیم آتش سوزی باعث افزایش آگاهی بیشتر در مورد استفاده از ترکیبات فاقد هالوژن در کابل ها شده است. در نتیجه کابل هالوژن فری چیست اهمیت بیشتری پیدا کرد.

با پی بردن به اهمیت پاسخ کابل هالوژن فری چیست، تولیدکنندگان کابل با تولید موادی که در برابر آتش بسیار مقاوم بودند با میزان مسمومیت بسیار کمتری نسبت به مواد کابل هالوژن ، پاسخ دادند. سرانجام این امر منجر به توسعه کابلهای فاقد هالوژن شد که امروزه در بسیاری از صنایع مانند برون مرزی ، ارتش ، بیمارستانها و بسیاری از کاربردهای فضای محدود دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده کابلهای بدون هالوژن 

موارد استفاده کابل های بدون هالوژن

موارد استفاده کابل هالوژن فری چیست، باید توجه زیادی به استفاده از کابلهای فاقد هالوژن ، خصوصاً در کاربردهایی که خطر آتش سوزی آنها بیشتر است، شود. بنابراین اگر در جایی که خطر آتش سوزی افزایش می یابد از کابل استفاده شود، عدم وجود هالوژن منبع خطرناک را از بین می برد. به همین دلیل، مشخصات به وضوح تصریح می کند که فقط کابلهایی که فاقد هالوژن هستند، در چنین برنامه هایی استفاده می شوند.

مزایای کابلهای بدون هالوژن

مزایای کابل های بدون هالوزن

همه ما به طور فزاینده ای از مواد شیمیایی سمی و ترکیباتی که در زندگی روزمره ما را احاطه کرده اند آگاه می شویم و تمایل فزاینده ای برای حذف آنها در هر جایی که امکان دارد وجود دارد. اما کابل هالوژن فری چیست و چگونه کمک می کند؟

وقتی به هالوژن ها اشاره می کنیم ، در مورد گروهی از عناصر جدول تناوبی صحبت می کنیم که دارای خواص مضر هستند: فلورین ، کلر ، برم و ید. بسیاری از پلاستیک های کابلی از این عناصر به عنوان بازدارنده شعله استفاده می کنند ، که این کار را با موفقیت انجام می دهند (فلورپلیمرها: ETFE ، FEP و PTFE دارای بهترین ویژگی های عملکرد آتش در دسترس هستند). با این وجود، اشتعال آنها دشوار است، اما وقتی شدت آتش کافی باشد که سرانجام کابل آتش بگیرد ، یک کابل هالوژنه بخارهایی آزاد می کند که هنگام استنشاق سمی باشند و در تجهیزات در مدار خورنده باشند.

به طور طبیعی، این باعث می شود که آنها برای استفاده در مناطقی که مردم حضور دارند نامناسب باشد و در صورت آتش سوزی نتوانند به راحتی تخلیه شوند. چالش این است که عناصر سمی را از کابل ها و سیم ها حذف کنید ، اما خواص بازدارنده شعله را حفظ کنید.

کابل های بازدارنده شعله آزاد هالوژن (HFFR) محتوای هالوژن ماده را جایگزین عنصر غیر سمی دیگری مانند آلومینیوم می کنند. پس از آن می توان بسیاری از آنها را توسط پرتو الکترون تحت تابش قرار داد تا علاوه بر مقاومت مکانیکی و انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر آتش و دما بیشتر شود.

پیش از این نیز بیان شده است که کابل هالوژن فری چیست، در حقیقت کابلهای فاقد هالوژن فاقد عناصری مانند برم ، فلوئور ، ید یا کلر هستند که همگی بسیار واکنش پذیر هستند. در مقایسه با کابلهای عایق PVC عادی ، در صورت آتش سوزی مزایایی وجود دارد. در مورد کابلهای فاقد هالوژن هیچ گاز سمی یا خورنده در آتش سوزی آزاد نمی شود ، که می تواند تهدیدی برای انسان یا ساختمان باشد. در مقابل کابل های PVC ، حذف خطرناک گازهای احتراق حاوی هالوژن را می توان منتفی دانست. از کابل های بدون هالوژن می توان در دماهای بالاتر از کابل های PVC استفاده کرد.

علاوه بر کابلهای PVC حاوی هالوژن، همچنین از کابلهای بدون هالوژن با مواد روکش ساخته شده از PUR (الاستومرهای پلی اورتان) و TPE (الاستومرهای ترموپلاستیک) استفاده می کند. اینها مطابق با DIN EN 60754 ساخته می شوند و نیازهای بدون هالوژن را برآورده می کنند.

منبع1 ، منبع2 

 

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی

نظرات کاربران

توکلی ارسال شده در ۱۴ آذر ۱۴۰۰

سلام ممنون از سایت خوبتون جالبه که الان همه چی مجازیه طرف سایت زده لوله بازکنی برچسب و سفارش چاه بازکنی رو هم اینترنتی میگیره! نظر من به شخصه اینه که اینترنت و فضای مجازی خیلی کارمونو راحت و سریع کرده و باعث شده بتونیم توی زمانمونم صرفه جویی کنیم.