کابل برق


کابل برق انتقال انرژی الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر به درستی انجام می‌دهد. بسته به کاربرد نهایی آنها ، کابل ها می توانند پیکربندی های مختلفی داشته باشند که جهت خرید کابل برق باید به آن توجه نمود و همیشه طراحی آن‌ها بر اساس مقررات ملی و بین المللی است. کابل برق از دو یا چند سیم یا هادی تشکیل شده است. سیم‌هایی که به هم تابیده شده ، بهم پیوسته یا بافته می شوند، یک کابل را تشکیل می دهند. سیمهای رشته شده می توانند کابل برق انعطاف پذیرتری تولید کنند، سیمها معمولاً از مس هستند. قیمت مس تاثیر مستقیم بر روی قیمت کابل برق دارد.

کابل برق

تعریف کابل برق

تعریف کابل برق

کابل برق برای انتقال و توزیع انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کابل برق ساختاری خاص دارد که شامل دو یا چندین هادی برق است که با غلاف به یکدیگر متصل شده اند. انتقال ولتاژهای فوق العاده در مکان‌های خاص برای عبور هوایی بسیار سخت و ناممکن است. کابل برق برای این کار گاها نامناست خواهد بود.

ساختار کابل برق

ساختار کابل برق

کابل برق دارای سه قسمت اصلی است، سه قسمت آن شامل هادی، دی الکتریک و غلاف است. رسانا یا همان هادی در کابل مسیر حرکت و هدایت جریان برق را امکان پذیر می کند. عایق که نام دیگر آن دی الکتریک است مقاومت در مقابل ولتاژ را ایجاد می کند و رسانا را از سایر اشیا جدا نگه می دارد. غلاف نیز مسئولیت خود را دارد. به طوری که اجازه ورود نم یا رطوبت را به کابل نمی دهد و از کابل در مقابل سایر تأثیرات مخرب خارجی مثل، مشکلات شیمیایی یا الکتروشیمیایی، حریق و غیره محافظت می نماید. 

هادی کابل 

از فلز مس و سیم ساخته شده با فلز آلومینیوم به دلیل اینکه دارای رسانایی الکتریکی بالا هستند در کابل ها به عنوان ماده برای رسانایی استفاده خواهد شد. برای ساخت کابل برق از سیمهای جامد یا تعدادی سیم خالی ساخته شده از مس یا آلومینیوم استفاده می شود. برای یک کابل که بیش از سه سیم دارد ، سیم در اطراف یک سیم مرکزی مرتب شده است به طوری که در لایه اول شش ، در لایه دوم دوازده ، در لایه سوم هجده وجود دارد.

عایق کاری 

دی الکتریک متداول در کابل های برق کاغذهایی آغشته است یا، لاستیک بوتیل می تواند باشد، کابل پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن و پلی اتیلن متقاطع نیز از این قبیل است. در میان موارد ذکر شده، کابل با عایق کاغذی ترجیح داده می شود چرا که این عایق ها ظرفیت حمل فعلی بالایی دارد، در حالت کلی قابل اعتماد هساتد و بیشتر عمر می کنند. همچنین آگاه باشید که ترکیب دی الکتریک که برای کابل مصرف می شود باید خصوصیاتی را داشته باشد که در زیر به ان اشاره میکنیم.

روکش باید از مقاومت عایق بالایی برخوردار باشد. همچنین نیاز است تا دارای مقاومت دی الکتریک بالایی باشد تا جریان نشتی از آن عبور نکند.مقاومت مکانیکی آن نیز باید خوبی باشد. همچنین مواد موجود در دی الکتریک باید توانایی کار در دمای بالا را داشته باشد. باید مقاومت حرارتی کمی داشته باشد. باید ضریب قدرت کمی داشته باشد.

کابل هایی وجود دارند که برای زیردریاها، زیر خاک دریا که کاملا خیس و مرطوب است استفاده می شود. برای این نوع کابل از دی الکتریک مصنوعی همانند پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن و ... استفاده می شود. مواد مصرف شده در ساخت این کابل ها از سایر مواد سبکتر هستند. ویژگی دیگر آن، نوع ماده دی الکتریک است که دارای مقاومت خوب، اتلاف کم در توان و مقاوت الکتریکی مناسب است.

غلاف داخلی 

از غلاف داخلی استفاده می شود تا از کابل در برابر رطوبت محافظت شود. رطوبت می تواند عایق را تحت تاثیر قرار دهد. ساختار غلاف کابل، آلیاژ سرب است. کابل در برابر فشار داخلی مقاومت دارد.قسمت های داخلی کابل در برابر فشار مقاومت کافی را خواهد داشت. غلاف های داخلی از مواد غیرمغناطیسی ساخته می شوند. استفاده از این نوع مواد ضروری است. در کابل برق نیز غلاف آلومینیومی مصرف می شود. یکی از دلایل مصرف آلومینیوم این است که، غلاف سربی از آلومینیوم گران تر و سنگین تر است و مقاومت الکتریکی پایین تری دارد. از کابل های آلومینیومی بدون درز به صورت راه راه در کابلهای پر از روغن، استفاده می شود زیرا دارای ویژگی های خوبی دارد، این ویژگی ها شامل خمش بهتر و بیشتر، ضخامت و وزن کمتر است.

پوشش محافظ

گروه کابل هایی که غلاف سربی دارند اگر مستقیم روی زمین قرار بگیرند دچار آسیب هایی نظیر خوردگی و الکترولیت می شوند. با مواد الیافی همانند کاغذ، هسیان، پلی وینل کلراید و ... از کابل ها در برابر لایه های خوردگی محافظت می شود. بیرون کابل برق لایه های الیافی با ترکیبات ضد آب بخش می شود که به آن سرویس می گویند. زره پوش کردن: زره پوشیدن فرآیندی است که در آن لایه های سیم فولادی گالوانیزه یا دو لایه نوار فلزی برای محافظت از آن در برابر آسیب مکانیکی بر روی غلاف اعمال می شود. از سیم های فولادی معمولاً برای زره پوش استفاده می شود زیرا دارای مقاومت طولی بالا است. از آرمورینگ برای زمین کابل نیز استفاده می شود. وقتی خطا در کابل رخ می دهد (به دلیل خرابی عایق) جریان خطا از زره پوش عبور می کند و زمین می شود.

غلاف بیرونی

مقاومت مکانیکی را به کابل ها می دهد. این کابل را از آسیب کلی مانند رطوبت، خوردگی، کثیفی، گرد و غبار و غیره محافظت می کند. برای ساختن کلاف از موادی استفاده می شود که به آنها گرمانرم یا ترموپلاستیک گفته می شود. اینها برای ساخت روی غلاف مصرف می شوند. تعداد متنوعی از کابل های الکتریکی وجود دارد، کابل برق انتخاب شده واقعاً به کاربردی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. به عنوان مثال، بسیاری از خانه های قدیمی دارای سیستم های الکتریکی مبتنی بر استفاده از تک سیم هستند، اما در خانه های جدید و دیگر برنامه های جدیدتر از کابل های چند رسانا استفاده می شود زیرا استفاده از آنها راحت تر است. سیم کشی ساختمان در درجه اول از کابل برق برای همه مدارهای روشنایی، تغذیه و کنترل دائمی استفاده می کند. در این حالت، همه هادی ها به صورت همزمان در مدار هستند و نصب کابل برق همزمان صورت می گیرد. انجام این کار امکان صرفه جویی را در وقت و هزینه ها فراهم می کند و نسبت به سایر سیم کشی ها بهتر خواهد بود.اصطلاح کابل برق همچنین به عنوان کابل یا کابل الکترونیکی ، کابل چند رسانا یا کابل تک سیم بکار برده می شود. امروزه انواع مختلفی از کابل ها در بازار وجود دارد. همچنین بسیاری از گزینه ها و سبک های کابل برق در بازار، از هر نوع کاربردی، همیشه یکی وجود دارد که بهترین عملکرد را خواهد داشت. ابتدا تعداد سیم های مورد نیاز را جمع کنید. محیط فیزیکی را آماده کنید، چرا که سیم و کابل باید در آنجا قرار گیرد. پس از آن خواهید توانست مطمئن شوید که تغییرات بدون ایراد و خطا انجام شود.

کابل برق الکتریکی و الکترونیکی

کابل برق الکتریکی و الکترونیکی

کابل برق ، در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی، یک هادی یا گروهی از هادی ها برای انتقال نیروی الکتریکی یا سیگنال های مخابراتی از یک مکان به مکان دیگر وجود دارد. انتقال پیام های صوتی، داده ها مختص کامپیوترها، تصاویر و ویدئوها به وسیله کابل های ارتباطی و از طریق سیگنال های الکتریکی صورت میگیرد، تمامی اطلاعات و داده ها به تلفن ها، رادیوها، کامپیوتر و رایانه ها، چاپگرهای متصل با کابل، دستگاه های دیجیتال و تلوزیون ها منتقل می شود. تفاوت میان سیم برق یا کابل برق آنچنان زیاد نیست. در اولی ساختار شامل تک هادی مسی است که می تواند با یا بدون عایق باشد. کابل شامل چند هادی است که رشته های مس، با قرارگیری این ها در کنار هم و قرارگیری عایق ایجاد می شود. فیبرهای نوری از الیاف ساخته شده اند، الیافی انعطاف پذیر از شیشه و پلاستیک. سیگنال های الکتریکی در فیبر نوری جهت انتقال داده های صوتی و تصویری به پالس های نوری تبدیل می شوند.

کابل برق متداول

متداول ترین نوع کابل برق ، کابل متصل به سقف بین تیرها یا برج های فولادی است. این کابل های هوایی از تعدادی سیم ، معمولاً از مس یا آلومینیوم تشکیل شده است که در لایه های متحدالمرکز پیچ خورده (رشته ای) شده اند. مس یا آلومینیوم برای هدایت الکتریکی بالا انتخاب می شود ، در حالی که رشته باعث انعطاف پذیری کابل می شود. از آنجا که کابلهای هوایی غالباً تحت فشارهای شدید محیطی قرار دارند ، گاهی اوقات از آلیاژهای مس یا آلومینیوم برای افزایش مقاومت مکانیکی کابل استفاده می شود ، هرچند که به رسانایی الکتریکی آن آسیب می رساند. طراحی متداولتر این است که در مونتاژ کابل رشته ای تعدادی سیم فولادی ضد خوردگی با مقاومت بالا وجود داشته باشد. بسیاری از کابلهای هوایی ، به ویژه آنهایی که در ولتاژ بالا کار می کنند ، خالی (عایق بندی نشده) هستند. کابلهایی که با ولتاژ پایین کار می کنند اغلب دارای پوششهایی از نخ پنبه اشباع شده از پلی اتیلن یا سایر مواد دی الکتریک (غیر رسانا) هستند. این پوشش ها تا حدی در برابر اتصال کوتاه و شوک الکتریکی تصادفی از کابل محافظت می کنند.

نوع دیگری از کابل برق در کانالهای زیرزمینی نصب می شود و در شهرهایی که کمبود فضا یا ملاحظات ایمنی مانع استفاده از خطوط هوایی است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف یک کابل هوایی ، یک کابل مدفون از مس یا آلومینیوم تجاری خالص استفاده می کند (مقاومت مکانیکی در زیر زمین مشکلی ندارد) و هادی رشته ای به طور مکرر نورد می شود تا فشردگی و هدایت الکتریکی آن بیشتر شود. کابل برق در دو نوع هوایی و زیرزمینی قسمت عمده ای از مدار الکتریکی را از ژنراتور تا نقطه استفاده از نیروی الکتریکی تشکیل می دهند. 

خرید کابل برق

خرید کابل برق

کابل برق از لوازم و تجهیزات مهم و ضروری می باشد، تولید کابل برق در جهت رفع نیاز صنعت بخصوص ساخت و ساز انجام می شود. نکته قابل توجه این است که هنگام خرید کابل برق با توجه به محیط و کاربرد کابل برق بهترین نوع را انتخاب نمایید. زیرا انتخاب نادرست می تواند در نهایت علاوه بر زمان و هزینه، خطراتی نیز در پی داشته باشد. با رعایت اصولی اولیه در خرید کابل برق می توانید از بروز حوادثی خطرناک در سیستم های انتقال برق جلوگیری نمایید.