سیم و کابل تلفن ضد نویز

امتیاز کاربران : 0 از 5
سیم و کابل تلفن ضد نویز

کابل تلفن ضد نویز در حقیقت ویژگی است که باید در هر کابل تلفن وجود داشته باشد، اینکه خریداران توقع داشته باشند با استفاده از کابل تلفن ضد نویز در خطوط تلفنشان دچار ایراد نشوند، مساله‌ای است که در هر کابل تلفن باید رعایت شود. در واقع وظیفه این کابل، عبور بدون مشکل سیگنال‌های صوتی یا ارتباطی و داده‌ها است. نویز چیست، به زبان ساده هر نوع اختلال و یا مشکل که سبب مختل شدن ارسال یا دریافت کامل یا بخشی از داده‌ها می‌شود را نویز می‌گویند، نویز می‌تواند در بخش‌های مختلف مخابرات ایجاد و بروز نماید. کابل ضد نویز می‌تواند موارد ایجاد نویز مربوط به قسمت کابل را برطرف و از اختلال در ارسال و یا ضعف سیگنال‌ها جلوگیری نماید. نویز می‌تواند باعث کاهش کیفیت صدای ارسالی و دریافتی شود و یا به کاهش سرعت، کندی و قطع اینترنت منجر شود. استفاده از مواد اولیه مرغوب، مانند هادی‌های تماما مسی و مفتول‌های استاندارد سبب بهبود کیفیت کابل شده و از افت ولتاژ در مسیر طولانی جلوگیری می‌کند.
یک کابل به خوبی مهندسی شده از بسیاری از عناصر مستقل و مهم تشکیل شده است. کابل تلفن کاربرد فراوانی دارد که امروزه کابل تلفن برای اینترنت بسیار پر مصرف شده است. اخیراً پوشش محافظ به اندازه هر عنصر دیگر طراحی حیاتی شده است. پیچیدگی روزافزون ارتباطات و سیستم‌های کنترل امروزی، همراه با افزایش مسافت سیگنال و ارتباطات کنترلی که برای سفر مورد نیاز است، باعث افزایش تصاعدی خرابی‌های مربوط به تداخل الکتریکی (نویز) شده است. بسته به کاربرد، کابل‌ها می‌توانند تحت تأثیر نامطلوب EMI/RFI/ESI (تداخل الکترومغناطیسی، تداخل فرکانس رادیویی، تداخل الکترواستاتیکی) که به عنوان تداخل سیگنال نیز شناخته می‌شود، قرار گیرند. برای جلوگیری از تداخل سیگنال، استفاده از کابل تلفن ضد نویز و محافظ مناسب، حیاتی است.

تداخل سیگنال و محافظ کابل تلفن ضد نویز

با توجه به داده های فنی صنعت اساساً چهار منبع تداخل سیگنال وجود دارد که می‌توان با استفاده از کابل تلفن ضد نویز و محافظ آن از بروز و وجود آنها جلوگیری کرد. اولی، نویز استاتیک است و زمانی رخ می‌دهد که یک میدان الکتریکی سیگنال را تحریف کند و می‌توان آن را با استفاده از محافظ‌های فویل پیوسته که 100% راندمان محافظ و تکنیک های زمین مناسب را ارائه می‌دهند، کاهش داد. مورد دوم که به آن اشاره می‌کنیم، نویز مغناطیسی است. از موتورهای AC بزرگ، ترانسفورماتورها و سوئیچ‌های چاقو می‌آید و می‌تواند جریان را در مخالفت با ابزار تنظیم کند. ساده‌ترین و بهترین راه برای از بین بردن نویز مغناطیسی استفاده از سیم‌کشی سیگنال جفت تابیده است. مورد آخر که به ان میپردازیم، نویز حالت مشترک نام دارد، نتایج حاصل از جریان بین زمین‌های بالقوه مختلف واقع در نقاط مختلف یک سیستم است. حل این مشکل نیازمند یک سیستم برق و ارت است که به دقت مهندسی شده و به درستی نصب شده است. چنانچه اطلاع دارید Crosstalk به ارسال فوق العاده سیگنال‌های DC یا استاندارد AC پالس بین دو یا چند سیم یا کابل مجاور اشاره دارد. مؤثرترین وسیله کاهش، جفت‌های پیچ خورده محافظ جداگانه است. این ساختار در کابل تلفن ضد نویز وجود دارد.

اگر متوجه شدید که نویز مشکلی ایجاد می‌کند، باید تعیین کنید که سطح نویز کم، متوسط یا زیاد است. در هنگام سطح نویز بالا، منابع نویز شامل، فرآیندهای الکتریکی، موتورهای بزرگ، ژنراتورها، ترانسفورماتورها، گرمایش القایی، کنترل رله، خطوط برق می‌تواند باشد و مکان‌های عمومی که می‌تواند شامل شود عبارتست از، کارخانه های فرآوری سنگین مانند کارخانه های فولاد و ریخته گری شود. در سطح نویز متوسط، منایع نویز ژنراتورهای موتورهای سایز متوسط، ترانسفورماتورهای کنترل رله هستند و مکان‌هایی که این موارد دیده می‌شود، کارخانه های تولیدی متوسط می‌باشند. در نهایت مقدار نویز پایین را منابعی همچون موتورهای کوچک، ژنراتورها، ترانسفورماتورها احتمالا ایجاد می‌کنند و مکان‌های معمول این نویز، مناطق ذخیره سازی، آزمایشگاه ها، دفاتر و عملیات مونتاژ نور است.

محافظ کابل تلفن ضد نویز

تولید سیم و کابل تلفن براساس استاندارد اتفاق می‌افتد، تولید کابل تلفن ضد نویز به وسیله قرارگیری یک محافظ انجام می‌شود. محافظ هادی‌های حامل برق، کابل را احاطه کرده و با انعکاس تداخل سیگنال و همچنین دریافت نویز و هدایت آن به زمین از آن محافظت می‌کند. تولیدکنندگان گزینه‌های مختلف محافظ و درجات متفاوتی از اثربخشی محافظ را ارائه می‌دهند. هنگام تصمیم‌گیری در مورد نوع و مقدار محافظ مورد نیاز برای کابل تلفن ضد نویز، چند عامل مهم را باید در نظر داشته باشید. اول، نوع تداخل سیگنال که می‌تواند EMI، RFI یا ESI باشد. دومین مساله، سطح سر و صدا است و مورد بعدی پیکربندی سیستم است و در آخر مساله مهم هزینه کابل است که آیا محافظ بیشتری لازم است تا هزینه بالاتری صورت گیرد. قطر کابل، وزن و انعطاف پذیری نیز معمولا در نظر گرفته می‌شود. معمولاً از فویل یا قیطان یا از فویل و بافته فلزی هنگام محافظ کابل‌ تلفن ضد نویز استفاده می‌شود.

محافظ کابل تلفن ضد نویز

کابل با شیلد به صورت فویل، محافظی نسبتا خوب است که حفاظت در فرکانس های بیشتر از 15 کیلوهرتز را پوشش می‌دهد. در این نوع کابل پوشش 100٪ روی هادی های هسته قرار دارد و وزن آن نیز سبک است. همچنین از لحاظ هزینه مقرون به صرفه است. محافظ فویل از یک محافظ فویل آلومینیومی،پلی استر یا آلومینیومی،کاپتون (رو به داخل) با پوشش 100% و تماس مداوم با سیم تخلیه مسی قلع دار (یک اندازه AWG کوچکتر از هادی های عایق) استفاده می‌کند. سیم تخلیه برای ایجاد یک اتصال الکتریکی بین محافظ و زمین مدار استفاده می‌شود. محافظ فویل را می‌توان روی هادی‌ها، جفت‌های پیچ خورده، سه‌تایی یا به عنوان یک محافظ فویل کلی اعمال کرد.

کابل تلفن ضد نویز با شیلد بافته شده

کابل تلفن ضد نویز با شیلد بافته شده، در این نوع کابل حفاظت در فرکانس های پایین (تا 15 کیلوهرتز) اتفاق می‌افتد، همچنین مقاومت EMI/RFI در برنامه های برق، کنترل و داده به خوبی انجام می‌شود. این کابل قدرت بدنی بالا دارد و محافظ بافته شده توری از سیم های مسی لخت، قلع کاری شده، نقره یا نیکل اندود است. محافظ بافته شده حداقل 85 درصد پوشش را فراهم می‌کند. سپرهای بافته شده مسیری با مقاومت کم به زمین ایجاد می‌کنند و همچنین هنگام اتصال به یک اتصال دهنده، خاتمه دادن به آنها بسیار آسان‌تر است. از آنجایی که مس رسانایی بالاتری نسبت به آلومینیوم دارد و بافت جرم بیشتری برای انتقال صدا ایجاد می کند، شیلد بافته شده به عنوان سپر موثرتر است.

برطرف کردن نویز در خط تلفن

شیلد فویل و شیلد بافته شده، در این مدل حفاظت در کل محدوده فرکانس امکان پذیر است. کابل تلفن ضد نویز با دو شیلد قدرت بدنی بالا دارد و برای محیط های بسیار پر سر و صدا و جایی که قدرت فیزیکی یک عامل است، چندین لایه محافظ (فویل،باف) توصیه می‌شود. سپر به صورت فویل و بافته شده همزمان قرار دارد و به علاوه یک نوار مسی قلع شده کلی برای افزایش استحکام فیزیکی و محافظت برتر در برابر تداخل سیگنال استفاده می‌کند. در کابل‌های چندرسانا، جفت‌های منفرد گاهی اوقات با فویل محافظ می‌شوند تا حفاظت تداخل بین جفت‌ها را فراهم کنند.

برطرف کردن نویز در خط تلفن

در صورتی که قصد دارید صداهای مزاحم روی خط تلفن خود را برطرف کنید. باید دقت داشته باشید، اگر استاتیک یا نویز را در خط خود می‌شنوید، چندین مورد برای حل مشکل وجود دارد که باید بررسی کنید.  مثلا، آیا سیگنالی که به خانه شما می‌آید واضح است؟ آیا تمام تجهیزات مربوط به تلفن شما کار می‌کند؟ آیا تداخلی از سایر تجهیزات وجود دارد؟ آیا فیلترهای DSL به درستی نصب شده اند؟ ممکن است یک ویژگی تماس باشد که مشکل را ایجاد کرده است؟ در نتیجه پس از حصوصا اطمینان از وجود کابل تلفن ضد نویز، سیگنال ورودی به خانه را بررسی کنید.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی