اسپلیتر چیست

امتیاز کاربران : 0 از 5
اسپلیتر چیست

در این مقاله به شما خواهیم گفت اسپلیتر چیست، اسپلیتر وسیله‌ای است که برای تقسیم سیگنال کابل به دو یا چند دستگاه استفاده می‌شود. تکنسین‌ها ممکن است اسپلیترها را برای فعال کردن پریزهای اضافی در خانه شما نصب کنند. در حالی که شما می‌توانید به تنهایی اسپلیترها را نصب یا حذف کنید، وظیفه یک اسپلیتر چیست، یک اسپلیتر قدرت و کیفیت سیگنال کابل را به همه دستگاه‌های متصل به اسپلیتر کاهش می‌دهد، که در نهایت روی تلویزیون و تجربه پهنای باند شما تأثیر می‌گذارد. یک تکنسین می‌تواند اطمینان حاصل کند که تجهیزات شما سطح سیگنال مناسب را دریافت می‌کند. گرچه گفته شد که امکان حذف با نصب اسپلیتر برای همه وجود دارد اما این کار توصیه نمی‌شود. برای اینکه تجهیزات شما به درستی کار کند و دریافت واضحی را ارائه دهد، باید الزامات سیگنال مناسب را برآورده کنید. کابل تلفن مناسب نیز مورد نیاز است، میتوانید با توجه به قیمت کابل تلفن، مورد مناسب خود را انتخاب کنید.

علت نیاز به اسپلیتر چیست

در ادامه خواهید دانست که چرا شما به یک اسپلیتر یا فیلتر ADSL نیاز دارید. تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر هم تلفن و هم مودم ADSL دارید، داخل یک اسپلیتر ADSL که روی خط DSL از آن استفاده می‌کنید، چیست؟ خوب، اجازه دهید به شما بگویم که اسپلیتر چیست، چه چیزی دارد و چه کار می‌کند. یک اسپلیتر ADSL دارای مداری بسیار ساده در داخل خود است که صدا و داده های حاصل از یک جفت خط DSL را جدا می‌کند. بیایید با جزئیات بیشتر بحث کنیم. یک فیلتر ADSL سیگنال‌های فرکانس صوتی آنالوگ را از سیگنال‌های داده ADSL (باند پهن) جدا می‌کند (باند پهن به عنوان انتقال داده بیشتر از 128KBPS تعریف می‌شود.) اگر از فیلتر ADSL استفاده نشود، سیگنال‌های داده ADSL به صورت نویز در هر تجهیزاتی که به خط تلفن معمولی متصل است شنیده می‌شود. جدا از آزاردهنده بودن در حین مکالمه تلفنی، این احتمال وجود دارد که سیگنال های ADSL اضافی ممکن است باعث ایجاد مشکل در واحدهای هشدار (و غیره) که ممکن است در سراسر خط متصل شوند، شود. پس واضح است که علت نیاز به اسپلیتر چیست.

اهمیت فیلتر ADSL و اسپلیتر چیست

اگر همزمان از یک مودم ADSL و یک تلفن بدون تقسیم کننده ADSL استفاده کنیم (که نمی توانیم)، نویز فرکانس بالای استفاده شده توسط ADSL ممکن است در تلفن شما اختلال ایجاد کند و در نهایت به جای صدا، نویز زیادی می‌شنوید. اینجاست که درک میکنید علت نیاز به اسپلیتر چیست و برای جدا نگه داشتن این سیستم‌ها و جلوگیری از تداخل با یکدیگر، باید آنها را از خط اصلی تلفن جدا کرد. اینجاست که اسپلیتر وارد می‌شود. اکنون تا حدودی میدانید که کاربرد اسپلیتر چیست. این تداخل ADSL در نمودار زیر نشان داده شده است که نشان می‌دهد چگونه سیگنال های داده ADSL فیلتر نشده در تجهیزات تلفن استاندارد ظاهر می شوند.

و اسپلیتر چیست ADSL اهمیت فیلترفیلترهای درون خطی ADSL و فیلتر و شکاف‌کننده‌ها در محل مشتری برای جدا کردن داده‌های ADSL از سیگنال‌های گفتاری آنالوگ و جلوگیری از تداخل بین دو نوع سرویس استفاده می‌شوند. اجزای داخل یک تلفن معمولی (خازن بالا در ورودی، عدم تطابق امپدانس و غیره) می‌توانند با سیگنال‌های ADSL فرکانس بالا تداخل داشته باشند و منجر به تضعیف آن سیگنال‌ها شوند. سیگنال‌های داده ADSL را می‌توان به‌عنوان نویز در تلفن‌ها شنید (برخی از لوازم الکترونیکی تلفن می‌توانند سیگنال‌های فرکانس بالا را خارج از محدوده عملیاتی خود به نویز فرکانس صوتی کاهش دهند). 

مشخصات یک فیلتر ADSL یا اسپلیتر چیست، مشخصات اسپلیتر که به خوبی طراحی شده است اینگونه است که، توانایی فیلتر پایین گذر آن را برای جلوگیری از رسیدن سیگنال‌های فرکانس بالای ADSL به دستگاه آنالوگ نشان می‌دهد و در عین حال از هرگونه اثرات امپدانس دستگاه آنالوگ بر روی انتقال ADSL جدا می‌شود. فیلتر همچنین باید هرگونه نویز ضربه‌ای باند پهن تولید شده توسط دستگاه آنالوگ را به دلیل قطع جریان حلقه کاهش دهد (به عنوان مثال، شماره گیری پالس یا شرایط قلاب یا خارج از قلاب). از آنجایی که فیلتر مستقیماً به رسانه حلقه مشترک متصل می‌شود، همچنین باید مقداری محافظت از نوسانات در برابر ولتاژ خارجی ایجاد کند که می‌تواند به تجهیزات متصل شده آسیب برساند یا انسان در تعامل با تجهیزات نصب شده را به خطر بیندازد. اقدامات حفاظتی اضافی در اسپلیتر ADSL تعبیه شده است تا در برابر نوسانات خطی که می‌تواند به خود فیلتر آسیب برساند، محافظت می‌کند. 

تصویر زیر نشان می‌دهد که چگونه یک فیلتر dh شکاف ADSL تضعیف یا مسدود کردن سیگنال‌های داده ADSL در تجهیزات تلفن استاندارد می‌شود و نویزهای مزاحم را در طول مکالمه تلفنی حذف می‌کند و منبع مشکلات احتمالی با واحدهای هشدار (و غیره) را حذف می‌کند. ممکن است به خط متصل شود. توجه داشته باشید که سیگنال های باند 300 هرتز - 3.4 کیلوهرتز نیز در ورودی فیلتر ADSL ظاهر می‌شوند. این سیگنال‌های باند پایین هیچ تاثیری بر عملکرد مودم ADSL ندارند. این همان است که در پاسخ اسپلیتر چیست باید بدانید.

مشخصات یک اسپلیتر چیستهمچنین به روشی مشابه، فیلترهای درون خطی فرکانس‌های بالای 3.4 کیلوهرتز را کاهش می‌دهند تا از تداخل فرکانس‌های ADSL با تجهیزات آنالوگ جلوگیری کنند و از تأثیر نامطلوب تجهیزات آنالوگ بر عملکرد اتصال داده ADSL جلوگیری کنند.

چیست ADSL فیلتردو نمودار زیر نشان دهنده نصب معمولی ADSL است و نشان می‌دهد که در کجا پهنای باند تماس صوتی و ADSL در مکان های مختلف ظاهر می شود.

چگونگی تقسیم یا فیلتر سیگنال توسط اسپلیتر

 

چگونگی تقسیم یا فیلتر سیگنال توسط اسپلیتر 

اسپلیتر چیست و یا فیلتر ADSL چیست، اسپلیتر دارای مدار داخلی است که به آن فیلتر پایین گذر می‌گویند. به زبان ساده، یک فیلتر پایین گذر اجازه می‌دهد تا فرکانس پایین‌تر از فرکانس قطع مشخصی عبور کند و فرکانس بالاتر را فیلتر کند. در این حالت، اسپلیتر یا فیلتر ADSL به سیگنال صوتی که محدوده فرکانس پایین تری دارد (300 هرتز تا 3.4 کیلوهرتز) اجازه می دهد تا به خروجی تلفن اسپلیتر منتقل شود. خروجی فیلتر نشده (25 کیلوهرتز تا 1.1 مگاهرتز) مستقیماً به خروجی مودم ADSL می رود. این ساده است. حالا ممکن است به این فکر کنید اسپلیتر چیست و چگونه یکی بدون اسپلیتر یا فیلتر می تواند از مودم یا تلفن ADSL استفاده کند فقط اگر مستقیماً در سوکت اصلی قرار داده شود. پاسخ به آن ساده است. اگر در هر زمان فقط از یک دستگاه استفاده می‌کنید، یعنی تلفن یا مودم ADSL، هیچ کس برای تداخل در سیگنال وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر مودم ADSL خود را مستقیماً در سوکت اصلی قرار دهید، بدون شکاف یا فیلتر به خوبی کار می‌کند زیرا هیچ تلفنی برای تداخل سیگنال ADSL در آن خط وجود ندارد. در مورد تلفن هم همینطور است.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی