سیم ارت چه رنگی است

امتیاز کاربران : 0 از 5
سیم ارت چه رنگی است

شاید سوال ساده‌ای باشد اینکه بپرسید سیم ارت چه رنگی است، سیم ارت کاربرد اتصال به زمین را دارد و شاید فکر کنید کم اهمیت است ولی همین سیم کوچک بسیاری از خطرات را برطرف می‌کند. در نتیجه دانستن رنگ این سیم برای خرید سیم ارت کاملا راهنمای خریدار است. رنگ‌های سیم‌کشی برق توضیح داده شده است و هرکدام به منظوری استفاده می‌شوند این رنگبندی‌ها به برقکاران برای ادامه کار یا تعمیرات کمک می‌کند و به نوعی راهنمای آنهاست، پس دانستن اینکه سیم ارت چه رنگی است برای هرکسی که با سیم و کابل و وسایل برقی در تماس است یک ضرورت است. سیم ارت از دو رنگ زرد و سبز تشکیل شده است، یعنی روکش سیم ارت شامل این دو رنگ است و همواره قابل شناخت و تشخیص است.

هنگام کار بر روی سیستم های الکتریکی، مهم است که بدانید هر یک از سیم‌های مختلف چیست تا بتوانید ایمن بمانید. همچنین نیاز است که بدانید سیم ارت چه رنگی است. در اکثر سیستم‌ها سه سیم مجزا وجود دارد که هر کدام رنگ متفاوتی دارند. سیم ها در این تنظیمات عبارتند از سیم فاز، سیم نول و سیم ارت. حال اینکه سیم ارت چیست، سیم ارت اغلب آن چیزی است که مردم کمتر از آن اطلاع دارند. زیرا برای کار نیازی به آن نیست، سیم ارت به کاهش خطر ضربه و ثابت نگه داشتن جریان الکتریکی کمک می‌کند. اگر یک سیستم الکتریکی به دلیل برخورد صاعقه، نقص در دستگاه یا هر دلیل دیگری دارای موجی از انرژی اضافی باشد، سیم ارت مسیری را برای پراکندگی ایمن آن انرژی فراهم می‌کند. این سیم نام خود را از این واقعیت گرفته است که این سیم‌ها اغلب مستقیماً به زمین منتهی می‌شوند، جایی که برق به طور ایمن پراکنده می‌شود. با این حال، در بسیاری از سیستم‌های مدرن، سیم فقط به جعبه مدار متصل می‌شود تا جریان بتواند به سیستم بازگردد. اگر بدانید سیم ارت چه رنگی است به راحتی آن را تشخیص می‌دهید.

کدهای رنگ سیم‌کشی

کدهای رنگ سیم‌کشی

سوال اصلی ما این بود، سیم ارت چه رنگی است، هر سیمی رنگی دارد و در جایی مصرف می‌شود. تغییرات در کدهای رنگ سیم‌کشی به این معنی است که کابل‌های ثابت برق و سیم‌های رنگی مشابه هر کابل‌کشی انعطاف‌پذیر دارند. سیم آبی آسمانی که به آن سیم نول نیز گفته می شود، وظیفه انتقال الکتریسیته از دستگاه را دارد. سیم قهوه ای که به عنوان سیم برقی شناخته می شود، برق را به دستگاه منتقل می‌کند. به ترکیب این سیم‌ها مدار می گویند. باید توجه داشته باشید که برخی از ساختمان‌ها دارای سیم‌کشی به سبک قدیمی هستند که باید به طور مرتب توسط یک برقکار بررسی شود تا از سالم ماندن آن اطمینان حاصل شود. نیاز به تعویض سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی کاملاً به ایمنی سیم‌کشی بستگی دارد.

سیم سبز و زرد یا سیم ارت

سیم سبز و زرد به عنوان سیم ارت نیز شناخته می‌شود پس اگر سوال کردند سیم ارت چه رنگی است بدون درنگ رنگ زرد و سبز پاسخ است. سیم ارت عملکرد ایمنی کلیدی دارد. انتقال الکتریسیته به اطراف هر ملکی همیشه مسیر کمترین مقاومت را به زمین خواهد داشت. آسیب به سیم‌های برق یا نول می‌تواند خطر برق گرفتگی را افزایش دهد زیرا برق ممکن است از بدن انسان در طول مسیر خود به زمین عبور کند. با این حال، سیم ارت سبز و زرد از این امر جلوگیری می‌کند زیرا به طور موثر دستگاه الکتریکی را زمین می‌کند. باید برخی از علائم هشدار دهنده وجود داشته باشد که نشان دهنده تاسیسات دارای مدارها و یا کابل‌های ثابت و سیم‌هایی با رنگ‌های مختلف باشد. 

سیم فاز، همانطور که قبلا ذکر شد، سیم فاز وظیفه انتقال برق به دستگاه را دارد. اگر سیم فاز باشد و به سیم‌های ارت یا نول متصل نباشد، خطر برق گرفتگی وجود خواهد داشت. قبل از کار بر روی سیم‌کشی باید مطمئن شوید که هیچ منبع برقی به سیم برق متصل نیست. سیم نول نیز در مدار وجود دارد، رنگ سیم نول با فاز متفاوت است. سیم نول برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد، برق را از دستگاه دور می‌کند. در انتهای مدار برای اتصال پس از جریان برق در اطراف سیم های برق و ارت قرار دارد. بسیار بعید است که در تماس با سیم نول دچار شوک الکتریکی شوید. با این حال، باید احتیاط کرد زیرا سیم می تواند با حرارت بسیار بالا کار کند. اینکه سیم ارت چه رنگی است دیگر کاملا واضح است.

نحوه شناسایی سیم ارت

نحوه شناسایی سیم ارت

سیم ارت چه رنگی است؟ رنگ سیم ارت اکنون سبز و زرد است. این سیم عملکرد ایمنی را به عهده دارد، اتصال بدنه فلزی دستگاه الکتریکی به زمین وظیفه سیم ارت است. این بدان معنی است که جریان سیم برق را نمی‌توان مستقیماً به بدنه منتقل کرد. تماس با سیم‌کشی محافظ زمین نباید منجر به برق گرفتگی شود، اما همیشه توصیه می‌شود احتیاط کنید. در سیستم‌هایی که از روش‌های استاندارد سیم‌کشی پیروی می‌کنند، متوجه خواهید شد که سیم بسته به نوع سیستم یکی از چندین رنگ مختلف خواهد بود. استانداردهای رنگ سیم های ارت به صورت کی در ادامه می‌آید است. رنگ سبز، در ایالات متحده امریکا، اکثر سیم‌های ارت سبز هستند یا عمدتا سبز هستند. سبز و زرد، برخی از سیستم‌ها از سیم سبز با نوار زرد برای ارت استفاده می‌کنند. اگر سیم ارت سبز نباشد، ممکن است فقط یک سیم مسی برهنه باشد. هر زمان که سیم‌ها را در یک سیستم وصل می‌کنید، مهم است که فقط سیم ارت را به سیم ارت دیگری یا مستقیماً به زمین وصل کنید. هرگز سیم ارت با سیم فاز یا نول در معرض تماس قرار ندهید، در غیر این صورت مسیر جایگزینی برای عبور جریان به جریان می‌دهد که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در برق‌دادن دستگاه شود.

همواره پاسخ سوال سیم ارت چه رنگی است را به خاطر داشته باشید، سیم ارت همیشه روکشی سبز و زرد دارد. در خانه‌ها سیم ارت را حتما در پشت وسایل برقی خواهید یافت. وسایلی مثل ماشین لباسشویی، این سیم رنگی، اجازه نمی‌دهد خطراتی نظیر برق گرفتگی در دستگاه برقی باقی بماند و شما را از سوختگی و آسیب‌های آن دور می‌کند. سیم اتصال به زمین طبق قوانین ملی برق الزامی است که سیم لخت یا در صورت عایق بودن، عایق سبز یا سبز با رنگ زرد باشد.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی