جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

سایزواحد

متراژ

سیم ارت


 

احتمالا خیلی ها اصطلاح سیم ارت یا سیم زمین را شنیده اید و این را نیز می دانید که امروزه از آن استفاده بسیاری می شود و تقریبا در همه جا می توان یافت. ولی سیم ارت چه کاری انجام می دهد؟ قیمت سیم ارت جهت استفاده در یک ساختمان چقدر خواهد بود؟ در واقع پاسخ این سوالات ارتباط عمیق و مستقیمی با ایمنی خانه و اعضای خانواده و وسایل الکتریکی دارد. همان طور که از نام آن پیداست، سیم ارت یک سیم الکتریکی است که در زیرزمین قرار دارد. در واقع در ساختمان ها همواره استفاده می شده است،الزامات کد برقی برای ساخت استاندارد سیم کشی زمین در دهه ۶۰ وارد فاز اجرایی شد، بنابراین اکثر خانه های مدرن دارای پریز برق و پنل های برقی هستند.

سیم ارت

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

سیم ارت بارهای الکتریکی اضافه را از محل دور می کند و به مکان امنی منتقل می کند. هدف سیم ارت کاهش خطر است. زمین همواره دارای بار الکتریکی منفی است. جرم جامد که روی آن قدم میزنیم بار مثبت را به خود جذب می کند. سیم ارت بارهای مثبت سرگردان را برای رسیدن به زمین هدایت می کند. توسط سیم ارت بارهای اضافی کاملا ایمن و به صورت مستقیم کنترل می شوند تا وارد زمین شوند. با این روش بارها به صورت بی خطر بدون احتمال برقگرفتگی یا آتش سوزی تخلیه می شود. ایجاد و وجود بار الکتریکی اضافی در بسیاری از خانه ها رخ می دهد در نتیجه کاملا عقلانی است که سیستم محافظتی الکتریکی توسط سیم ارت در خانه ها ایجاد شود، به این وسیله ایمنی منازل تامین می شود و بارهایی که به صورت اضافی ایجاد می شوند، مثل رعد و برق یا صاعقه و یا نقص عملکرد به راحتی به زمین می روند. ایجاد بارالکتریکی غیرمعمول ممکن است در طول روز چند بار اتفاق بیفتد و غالبا در هنگام راه اندازی وسایل برقی بزرگ رخ می دهد. اگر گاهی حس کردید که با روشن شدن یک وسیله برقی بزرگ نور چراغ شما کمی کم سو می شود بخاطر کاهش جزئی برق است. در صورتی که سیستم برق رسانی ساختمان به درستی عمل کند، هربار اضافی در سیستم وارد زمین می شود و نیازی به نصب جداگانه سیم ارت نخواهد بود. درصورتی که خانه شما تازه ساز نیست و پریزها پایه ندارند یا سیستم قدیمی است. افزایش بار میتواند حادثه آفرین شود.

برای کاهش بار اضافی خطرناکترین اتفاق عبور از بدن انسان است. بدن انسان رسانای خوبی است و ممکن است حامل جریان با زمین شود. با لحظه ای لمس یک پریز برق، جریان به سرعت بین قسمتی از بدن که به پریز برخورد کرده با پاها که روی زمین است حرکت می کند. اگر برق عبوری قدرتمند باشد بسیار خطرناک است. عبور جریان الکتریکی از بدن آسیب های بسیاری ایجاد می کند. برای مثال سوختی، آسیب های دستگاه عصبی و در موارد شدید منجر به مرگ می شود. تنها وجود یک سیم ارت از این حوادث جلوگیری خواهد کرد و بار اضافی به زمین می رود. با پیدا کردن عناصر ساختاری در منزل توسط بار اضافی، افزایش برق آتشسوزی به پا خواهد کرد. همچنین وصل بدون واسطه وسایل الکتریکی به پریزهای فاقد سیم ارت به وسایل آسیب خواهد رساند.

انواع سیم ارت

انواع سیم ارت

وجود سیم ارت در هرآنچه دستگاه الکتریکی یا الکترونیکی بدیهی است. چه دستگاه های کوچک باشند که بزرگ و یا حتی ساده یا پیچیده از سیم ارت استفاده می کنند. حتما تا به حال برایتان رخ داده است که دستتان را روی بدنه دستگاه برقی پرمصرف قرار دهید و یک لرزش خفیف حس کنید. این احساس لرزش که کمی شبیه برق گرفتگی بسیار خفیف است. همان برگشت جریان برق ضعیف است. البته نگران نباشید این میزان از جریان برای بدن بی خطر است.

 اینگونه است که مدار داخلی دستگاه های الکترونیکی معمولا برای تخلیه بار های اضافی با استفاده از یک سیم رسانا یا همان سیم ارت به زمین وصل می شوند که در وسایل برقی خانگی مانند ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، سیم ارت در داخل بدنه آنها متصل است و قرار گرفته است. با قرار گرفتن لباسشویی یا ظرفشویی بر روی زمین، سیم ارت نیز بار اضافی را به زمین می فرستد. تخلیه کامل بارهای الکتریکی اضافی که در وسایل ایجاد می شود برعهده سیم ارت است به همین دلیل وجود سیم ارت در داخل وسایل برقی کاملا ضروری است. وجود بار بیش از حد در داخل هر دستگاه باعث آسیب دیدن آن می شود. علاوه بر خود دستگاه احتمال دارد افراد با لمس این دستگاه ها در حالتی که نیروی آن تخلیه نشده است دچار برق گرفتگی شوند.استفاده از سیم ارت حتی می تواند از آتش سوزی جلوگیری نماید.

سیم ارت چیست؟

سیم ارت چیست

در واقع از سیم ارت برای عملیات زمینی در شبکه توزیع برق استفاده می شود که البته دلیل اصلی استفاده از آن ایمنی است. در نصب سیم کشی از سیم ارت برای ایجاد اتصال الکتریکی به زمین استفاده می شود که مسیری جایگزین را برای جریان های سنگین فراهم می کند. برای مقاومت کم، قطعات فلزی موجود در تجهیزات برقی پایه گذاری شده اند. اگر در سیستم الکتریکی خطایی رخ دهد، سیم ارت به متوقف کردن الکتریسیته کمک می کند که در غیر این صورت ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد.

سیم ارت از سیم های فولادی کربنی گالوانیزه رشته ای ساخته شده اند. تمام رشته های فولادی باید صاف، یکنواخت و عاری از عیب و نقص هایی مانند علامت های کشش، خراش، سایش و... باشند.

طیف گسترده ای از سیم ارت از جنس مس در ساختمان های مختلف صنعتی ، تجاری و به منظور اهداف الکتریکی استفاده می شود.در حین ساخت سیم های ارت متخصصان مطابق با دستورالعمل های صنعتی تعریف شده از کیفیت مطلوب مس و فناوری های معاصر استفاده می کنند. سیم های ارت در سایز ها و ضخامت های مختلف ساخته و با توجه به نیاز های متنوع به خریداران ارائه می شوند. علاوه بر این، قیمت سیم ارت ارائه شده با قیمت هایی مقرون به صرفه در بازار موجود است.

اتصال سیم ارت

اتصال سیم ارت

اتصال قطعات فلزی(رسانا) یک وسیله یا تاسیسات برقی به زمین، earthing یا grounding نامیده می شود.

به عبارت دیگر، اتصال قطعات فلزی ماشین الات برقی و دستگاه ها به صفحه زمین یا الکترود زمین(که در رطوبت زمین مدفون است) از طریق یک سیم ارت رسانای ضخیم( که مقاومت بسیار کمتری دارد) با هدف ایمن سازی به عنوان ارت شناخته می شود.

سیم ارت یا سیم زمین،به معنای اتصال بخشی از دستگاه های برقی مانند پوشش فلزی فلزات،ترمینال زمینی کابل های سوکت و سیم هایی که به زمین جریان دارند می باشد. همچنین می توان به عنوان اتصال نقطه خنثی سیستم منبع تغذیه به زمین و به منظور جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر در هنگام تخلیه انرژی الکتریکی از اتصال به زمین استفاده کرد.

هدف اصلی سیم ارت، جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر برق گرفتگی و یا آتش سوزی در اثر ایجاد جریان الکتریکی و هدایت آن جریان به زمین از طریق مسیر نا مطلوب و اطمینان از افزایش پتانسیل یک هادی حمل کننده فعلی از زمین نسبت به عایق طراحی شده آن است.

در واقع هدف اصلی از اتصال به زمین به وسیله سیم ارت ، به حداقل رساندن حوادث ناگوار  مانند تصادفات ناشی از شوک الکتریکی و یا آتش سوزی در نتیجه نشت جریان از طریق مسیر ناخواسته و اطمینان از پتانسیل رسانای حمل کننده فعلی با توجه به زمین از عایق طراحی شده است. در موارد خاص قطعات فلزی وسایل برقی با سیم دارای جریان به کار می روند که ایجاد جریان اضافی ممکن است به دلیل خرابی نصب برق یا خرابی عایق کابل باشد. در قسمت های فلزی شارژ جمع می شود و فرد هنگام تماس با چنین قطعات فلزی شارژ شده دچار شک الکتریکی شدید یا حتی مرگ می شود. با بار گیری زمین می توان این بار ها را مستقیما به زمین منتقل کرد. دلایل الزام به استفاده از سیم ارت در مطلب زیر توضیح داده شده است:

 محافظت از جان انسان و حیوان و همچنین تامین امنیت لوازم برقی و تاسیسات از جریان های نشتی، در صورت بروز خطا در یک فاز،ولتاژ در فاز سالم باید ثابت باشد.، محافظت از سیستم برق و ساختمان ها از رعد و برق، فراهم کردن مسیر برگشتی برای کشش و برق،جلوگیری از تهدیدات آتش سوزی در تاسیسات

تعداد بسیاری از مشتریان صنعت سیم و کابل، صنعت کابل اتومبیل، تولید کنندگان بلندگو، تولید کننده ترانسفورماتور، صنایع شیمیایی و الکترونیکی برای سیم هایی که با پیشرفته ترین فناوری تولید می شوند به تولیدکنندگان بزرگ و مطرح اعتماد دارند.با توجه به پتانسیل بی حد و حصر تولیدکنندگان برای تخصص بی نظیر صنعتی، همچنین طبق پیش بینی روند بازار و نگه داشتن پیش روی های فناوری و از آن جا که سیم های بافت مس، سیم های روکش دار قلع تقاضای زیادی دارند، ما سعی می کنیم با دادن ساخت و ساز های یکپارچه و مزایای برتر عملکرد، هزینه و دوام، از اعتماد مشتریان معتبر خود فراتر برویم.