سیم ارت چیست

امتیاز کاربران : 0 از 5
سیم ارت چیست

برای خرید انواع سیم ارت و مشاوره تخصصی با شماره 02191072654 تماس بگیرید.

هنگام کار بر روی سیم کشی مهم است که بدانید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. حتی یک اشتباه کوچک می تواند منجر به شوک جدی، برق گرفتگی مهلک، آسیب دیدن ماشین آلات یا مشکلات مختلف دیگر شود. یکی از پر سوال ترین جنبه های سیم برای اکثر مردم سیم ارت چیست می باشد. هرکسی که هر نوع کار با تجهیزات الکتریکی یا اطراف آن را انجام می دهد، باید سیم ارت را بشناسد و کاملاً درک کند که سیم ارت چیست، چه کاری انجام می دهد و چرا مهم است.

سیم ارت چیست، سیم ارت یک سیم الکتریکی است که برای خنثی سازی بارالکتریکی به منظور محافظت از دستگاه ها ، تأسیسات یا سایر موارد از مشکلات مرتبط با جریان الکتریکی استفاده می شود. سیم ارت همراه با سیمهای مثبت و منفی کار می کند، اما به جای اتصال به منبع تغذیه و تجهیزات مورد نیاز برق، از تجهیزات مورد نیاز برق به زمین می رود. در بسیاری از شرایط، این بدان معنی است که کابل در واقع به زمین اجرا می شود.

سیم ارت چیست و چرا مهم است

سیم ارت چیست و چرا مهم است

پس از آن که در مورد سیم ارت چیست مطالبی آموختیم، باید بدانید که همه خطوط الکتریکی سیم ارت ندارند، که باعث می شود بسیاری از مردم باور کنند که استفاده از سیم های ارت اختیاری هستند و هنگام راه اندازی سیم های جدید مهم نیستند. در واقع این تفکر حقیقت ندارد، به ویژه هنگام کار با سیستم های ولتاژ بالاتر. وقتی همه چیز به درستی کار می کند، برق به سمت تجهیزات موجود در سیم "منفی" یا "مثبت" می رود و سپس دوباره به سیستم الکتریکی روی سیم "خنثی" می رود. در حالت ایده آل، سیم ارت اصلاً جریانی ندارد.

در صورت وجود اتصال کوتاه، ولتاژ برق یا مشکل دیگر در سیمهای دیگر، سیستم برق یا تجهیزات در حال تغذیه، سیم ارت به برق اضافی یک مسیر ایمن برای حرکت می دهد. بدون سیم ارت، این برق می تواند تجهیزات را بیش از حد دارای بار الکتریکی کند، سیم ها را خراب کند یا در غیر این صورت به محیط زیست آسیب می رساند. حتی ممکن است سیم بیش از حد گرم شود و باعث آتش سوزی شود. سیم ارت را می توان یک بیمه نامه عالی در برابر مشکلات احتمالی که می تواند در سیم کشی برق رخ دهد ، دانست.

سیم ارت چگونه کار می کند

سیم ارت چگونه کار می کند

به عنوان یک مالک خانه، احتمالاً قبلاً سوال سیم ارت چیست را شنیده اید. اما واقعا این چه معنایی دارد؟ اتصال به زمین، موثرترین راه بازگشت به زمین از طریق تابلوی برق را به شما می دهد. سیم اتصال به زمین به وسیله یا دستگاه الکتریکی راهی ایمن برای تخلیه برق اضافی می دهد. یک مدار الکتریکی به برق مثبت و منفی متکی است. این اتصال همان چیزی است که به دستگاه یا دستگاه الکترونیکی نیرو مورد نیاز برای کارکرد را می دهد. اگر مشکلی پیش بیاید، انباشت انرژی ایجاد می شود. این می تواند باعث شود که اتصال الکتریکی آن انرژی اضافی را ذخیره کند. اینجا دقیقا جایی است که سیم ارت چیست می تواند راه حل ما باشد.

هنگامی که یک نقص الکتریکی رخ می دهد، این قدرت در سیم کشی داخلی و بدنه فلزی خارجی ذخیره خواهد شود. شوک الکتریکی ساکن یک مثال ساده است. این انباشت را فقط وقتی متوجه خواهید شد که ارتباطی برای از بین رفتن برق ذخیره شده برقرار شود. با وقوع اتصال کوتاه قطع کننده مدار خاموش می شود. با این وجود، بدون سیم اتصال به زمین، برق همچنان وجود دارد. یک سیم ارت، برق را که در هنگام سوعملکرد جمع شده است می گیرد و آن را به بیرون از خانه شما به زمین می فرستد. سیم اتصال به زمین معمولاً به یک سازه داخلی فلزی در دستگاه و یا روی محفظه خارجی متصل می شود. وقتی خرابی اتفاق می افتد ، به جای اینکه انرژی در مدار جمع شود، دوباره به زمین جریان می یابد و مدار را خاموش می کند. این سیم اتصال به زمین اتصالی است که در آن می توان برق را با خیال راحت تخلیه کرد و تهدیدی برای وسایل و لوازم الکترونیکی شما ایجاد نکرد و یا شما را در معرض شوک الکتریکی قرار نداد.

در صورتی که بدانید سیم ارت چیست، حتما خواهید دانست که سیم اتصال به زمین بخشی از اکثر پریزهای برق، چراغ ها، لوازم خانگی و وسایل الکترونیکی است. در بیشتر موارد، سیم اتصال زمین شاخه سوم است که به صورت دایره ای و در پایین یک شاخه برق است. سیم اتصال برق باید به نوعی به خاک خارج از خانه شما متصل شود. بسته به کد منطقه بندی شهر یا شهرستان شما ، این امر می تواند به یکی از دو روش انجام شود. میله زمین، به طور معمول یک میله مسی 8 فوت است که به خارج از خانه شما وارد خاک می شود. به اندازه کافی دور از خانه شما قرار گرفته است که به سنگ ریزه، بتن یا سایر مصالح ساختمانی که برای سیستم زیر سازی، زهکشی یا لوله کشی شما استفاده می شود، برخورد نکند. لوله آب مسی، یک سیم اتصال به زمین را می توان به اتصال لوله کشی ارسال کرد که بخاری آب گرم شما را با آب سرد تغذیه می کند. این لوله مسی به داخل زمین می رود و می تواند اتصال به زمین را ارائه دهد.

ارت کردن سیم یعنی چه

ارت کردن سیم یعنی چه

پس از آن که دانستیم سیم ارت چیست، باید شنیده باشید که در اکثر سیستم های الکتریکی یک سیم، یک سیم خنثی و یک سیم ارت خواهید یافت. سیم زمین برای کارکرد دستگاه کاملاً ضروری نیست، اما همچنان یک ویژگی مهم است. این سیم به گونه ای طراحی شده است که اگر مسیرهای عادی در دسترس نباشد، مسیری را برای حرکت جریان الکتریکی فراهم می کند. این می تواند به این دلیل باشد که مسیرهای دیگر آسیب دیده اند یا برق زیادی برای آنها وجود دارد. به زبان ساده، سیم اتصال به زمین فقط در مواردی که خطایی یا مشکل دیگری در سیستم برق وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. به جای اینکه برق اضافی منجر به جرقه یا آسیب به دستگاه شود، می تواند با خیال راحت از طریق این سیم عبور کرده و به زمین برود.

اجرای یک سیم اتصال به زمین

اجرای یک سیم اتصال به زمین

تقریباً در تمام سیستم های الکتریکی یک نقطه اتصال سیم ارت وجود دارد. هنگام راه اندازی سیم ارت، باید آن را به مکان تعیین شده روی دستگاه متصل کرد و سپس به یک مکان امن که می تواند انرژی را پراکنده کند، اجرا شود. این به طور معمول به این معنی است که سیم به زمین منتهی می شود، جایی که نام این نوع سیم است. در هر دو دستگاه خانگی و تجاری، معمولاً سیم های ارت از هر خروجی به یک مکان مرکزی (به طور معمول در نزدیکی جعبه مدار) اجرا می شوند، معمولاً در این مرحله به یک میله اتصال متصل می شوند. این میله مستقیماً وارد زمین می شود تا برق با خیال راحت خارج شود. همچنین ممکن است سیمهای ارت دوباره به سیستم الکتریکی متصل شوند تا بتوانند آنها را به قطب الکتریکی برگردانند، سپس در آنجا اتصال به زمین خواهد شد، اما این معمول نیست. داشتن یک میله اتصال برای اتصال همه سیمهای ارت در ساختمان، افزودن سیمها و سیستمهای جدید را بسیار آسان می کند. در حالی که قرار نیست سیم های ارت از طریق آنها جریان داشته باشند مگر اینکه مشکلی پیش بیاید، رعایت همه استانداردهای ایمنی الکتریکی هنگام کار با سیم ارت برای جلوگیری از احتمال برق گرفتگی مهم است.

رنگ سیم های ارت

رنگ سیم های ارت

هنگام کار بر روی سیستم های الکتریکی مهم است که یاد بگیرید سیم های مختلف هر کدام چیست تا بتوانید در امان بمانید. در اکثر سیستم ها سه سیم مجزا وجود دارد که هر کدام از آنها رنگ متفاوتی دارند. سیم های موجود در این تنظیمات سیم فاز، سیم نول و سیم ارت است. سیم ارت معمولاً همان سیم است که مردم کمتر از آن مطلع هستند. سیم ارت اگرچه برای کار لازم نیست، به کاهش خطر شوک و پایداری جریان الکتریکی کمک می کند. اگر یک سیستم الکتریکی به دلیل برخورد صاعقه، سوعملکرد در دستگاه یا هر دلیل دیگری، دارای انرژی اضافی باشد، سیم ارت مسیری را برای پراکنده شدن بی خطر آن انرژی فراهم می کند. نام سیم از این واقعیت گرفته شده است که این سیمها اغلب مستقیماً به زمین منتقل می شوند، جایی که برق با خیال راحت پراکنده می شود. با این حال، در بسیاری از سیستم های مدرن، سیم فقط به جعبه مدار متصل می شود تا جریان بتواند به سیستم برگردد.

چگونگی شناسایی سیم ارت

چگونگی شناسایی سیم ارت

در سیستم هایی که از روش های سیم کشی استاندارد پیروی می کنند، متوجه می شوید که سیم بسته به نوع سیستم یکی از چندین رنگ مختلف خواهد بود. استانداردهای رنگی برای سیمهای ارت شامل، رنگ سبز، در ایالات متحده آمریکا، بیشتر سیمهای ارت سبز یا حداقل در درجه اول سبز خواهند بود. رنگ سبز و زرد، بعضی از سیستم ها از سیم سبز با نوار زرد برای ارت استفاده می کنند، در ایران هم سیم ارت به همین رنگ تولید و شناخته می شود. سیم برهنه، اگر سیم در درجه اول سبز نباشد، ممکن است فقط یک سیم مسی لخت باشد. هر زمان که سیم ها را در یک سیستم متصل می کنید، مهم است که فقط سیم ارت را به سیم ارت دیگر یا مستقیماً به زمین وصل کنید. سیم اتصال به زمین هرگز با یک سیم فاز یا نول در معرض تماس قرار نگیرید، زیرا این یک مسیر جایگزین برای جریان به جریان برق می دهد، که می تواند مشکلاتی در برق رسانی دستگاه ایجاد کند.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی