جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

تعداد رشتهسطح مقطع

واحد

متراژ

کابل کنترل


کابل کنترل کابلی است که جهت ارسال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال به کار می رود ، سیگنال آنالوگ شامل سیگنال هایی می شوند که در مدت زمان معین ، مقدار ثابت و معینی نخواهند داشت ، همچنین مقدارشان در طول زمان به صورت مداوم تغییر می کند. در نتیجه اندازه گیری این سیگنال ها باید در لحظه صورت گیرد، جهت تعیین شدت جریان در سیگنال دیجیتال با استفاده از یک مدت مشخص اندازه گیری صورت می گیرد. سیگنال آنالوگ مانند جریان عبوری از خطوط و سایر تجهیزات و سیگنال دیجیتال مانند فرمان تابلو برق و باز و بسته کردن کلید هاست که کاربرد کابل کنترل در این بین ارسال نتایج اندازه گیری جریان ، توان، انرژی و غیره در وسایل و تجهیزات است.

کابل کنترل

نام دیگر کابل کنترل، کابل فرمان است این کابل به دو دسته کابل شیلد دار و کابل های بدون شیلد دسته بندی می شوند. قیمت کابل کنترل متاثر از مواردی همچون مرغوبیت و میزان ضخامت می باشد، هر چقدر کابل کیفیت بالاتر و ضخامت بیشتری داشته باشد در نتیجه هزینه تولید و بالطبع آن قیمت فروش بالاتر خواهد بود.

کابل کنترل افشان

کابل کنترل افشان

کابل کنترل کابل های چند رسانا هستند که در برنامه های اتوماسیون و ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرند و می تواند انتقال فرآیند های خودکار را اندازه گیری و تنظیم کند و اغلب دارای درجه UL هستند. این کابل ها به طور معمول با یک سپر فویل ، سپر بند یا ترکیبی از این دو محافظت می شوند. اصلی ترین نگرانی هنگام انتخاب کابل کنترل میزان انعطاف پذیری آن است. درک این مسئله ضروری است که کابل کنترل مورد نظر تا چه میزانی به انعطاف پذیر بودن احتیاج دارد، کابل هایی که به طور مداوم در اتوماسیون فرایند انعطاف پذیر می شوند، در مقایسه با کابل هایی که نیاز به انعطاف پذیری مقطعی دارند به ساختاری متفاوت نیاز دارند تا بتوانند در عمل بازده کافی را داشته باشند و مورد استفاده قرار بگیرند.

کابل کنترل بر خلاف تصور عموم مردم با کابل ابزار دقیق متفاوت است. کابل ابزار دقیق از کابل کنترل خیلی حساس تر است. کابل کنترل می تواند به صورت شیلد دار، آرمور دار ، افشان ، نیمه افشان و مفتولی طراحی و تولید می شود.

برای افزایش عملکرد تجهیزات اندازه گیری و کنترل میزان اختلاف بین ورودی و خروجی کابل کنترل باید به حداقل برسد. این کابل ها معمولا در تعداد رشته های گوناگون بین 2 تا 61 رشته و باسطح مقاطع پایین (حداکثر 2.5 میلی متر مربع) طراحی  ساخته می شوند که جهت شناسایی رشته ها تا 5 رشته را با رنگ بندی و بالاتر را با شماره گذاری مشخص کرد.

کابل فرمان ساده از هادی های مسی (CU)، عایق پی وی سی PVC، نوار های پلی استر(ST) و آلومینیومی و روکش نهایی از جنس پی وی سی PVC تشکیل یافته است. از کابل کنترل می توان در فضای باز ، دفن در زمین، داخل ساختمان و یا در داخل کانال استفاده نمود همچنین از کابل کنترل برای کنترل و اتصال در ماشین ها، تسمه نقاله ، خطوط تولید، صنایع ابزار آلات ماشین ها، خطوط مونتاژ پیشرفته، تجهیزات اتوماتیک برای تنش های مکانیکی متوسط و برای نصب ثابت انعطاف پذیر می توان استفاده کرد. از کابل کنترل نمی توان در هوای باز استفاده کرد. کابل کنترل افشان برای استفاده در تابلو های فرمان مناسب می باشند. کاربرد این نوع کابل ها در فضای آزاد، سیستم های نقاله و مکان هایی که میدان مغناطیسی در آن ها وجود دارد توصیه نمی شود. کابل کنترل نیمه افشان نیز جهت انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال به منظور کنترل و اندازه گیری و حفاظت در مکان های مختلف در سطح نیروگاه ها و پست ها ( عمدتا اتاق کنترل ) مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل کنترل می تواند به صورت شیلد دار (حفاظ دار)، آرمور دار ، افشان، نیمه افشان و مفتولی طراحی و تولید شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد، از جمله مزیت های کابل کنترل می توان به مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش (Anti UV) ، کم دود(low smoke)، هالوژن فری و تاخیر انداز شعله (HFFR)، ضد روغن و هیدرو کربن ها، مقاوم در برابر جانوران موذی (SWA) یا استفاده از نوار گالوانیزه اشاره کرد. 

این کابل ها با سطح مقطع پایین طراحی و تولید می شود. قسمت هادی آن که دارای ابعادی به قطر 10 میلی متر است و دیگر تعداد رشته های آن است. ماده ای که به عنوان عایق رسانا یا هادی در آن به کار می رود عمدتا از مس آنیل ساخته می شود و عایقی که در این کابل ها به کار می رود از جنس پلی اتیلن کراسلینک شده یا PVC است و روکشی که در نهایت روی آن ها می آید PE یا PVC می باشد.

کاربرد کابل کنترل

کاربرد کابل کنترل

کاربرد های بسیار متنوعی برای کابل های مسطح و بافته شده وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند: خطوط مونتاژ، شبکه های کامپیوتری، کابل های انتقال تصویر، سیستم های امنیتی، حتی برق رسانی، رباتیک ، توزیع قدرت و... همچنین از کابل کنترل می توان در معابر عمومی ، تونل ها و کانال های زیر زمینی، کارگاه های ساختمانی ، کابل کشی از آب رودخانه به رود خانه دیگر، پل های هوایی صنعتی و شهری و ... استفاده کرد.

کابل شیلد دار برای انتقال اطلاعات در مورد وضعیت، محل یا شرایط کار اشیایی است که مورد کنترل قرار می گیرد. از آن جا که دسترسی مستقیم به چنین اشیا دشوار یا غیر ممکن است از این نوع کابل استفاده می شود. کابل کنترل موقعیت بین واسط کابل های برق و کابل های ارتباطی را اشغال می کند. آن ها به طور گسترده ای برای اتصال ابزار های برقی و دستگاه ها، سوئیچینگ ثانویه استارت و رگولار های کنترل از راه دور، رله محافظ و اتوماسیون مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل کنترل به منظور انتقال سیگنال های آنالوگ( به عنوان مثال جریان های عبوری از خط  یا سایر تجهیزات و ولتاژ نقاط مختلف پست) و سیگنال های دیجیتال ( به عنوان مثال باز یا بسته کردن کلید ها و فرمان ها تابلو های برق) به کار می روند. این سیگنال ها با هدف کنترل و اندازه گیری (باز و بسته کردن خط و ... اندازه گیری جریان، توان، انرژی و ...) و حفاظت در نقاط مختلف پست مورد استفاده قرار می گیرند. کابل کنترل ( کابل فرمان) معمولا با سیگنال هایی با ولتاژ و جریان پایین و در نتیجه قدرت کم سر و کار دارند. جهت بالارفتن دقت عملکرد تجهیزات اندازه گیری و کنترل باید میزان اعوجاج و اختلاف بین ورودی و خروجی و نویز در کابل به حداقل برسد.

خرید کابل کنترل

همانطور که گفته شده، کابل کنترل به کابل هایی گفته می شود که برای ارسال فرمان های کنترل کننده و دریافت کمیت های اندازه گیری شده در محیط های صنعتی به کار می رود. کابل کنترل عموما در سیگنال هایی با ولتاژ و جریان پایین و در نتیجه قدرت کم کاربرد دارند.

بر خلاف کابل های ارتباطی، کابل کنترل قادر به حمل بار های جاری هست. رشته های آن ها از سیم های مسی و آلومینیمی منفرد تشکیل شده است (چهار تا 61 رشته با مقطع بین 1 تا 10 میلی متر مربع؛ برای مقطع بین 4 تا 10 میلی متر مربع تعداد رشته ها از 10 عدد تجاوز نمی کند). عایق ساخته شده از لاستیک ، پلی اتیلن یا پلی وینیل کلرید، و غلاف از سرب یا پلاستیک ساخته شده است. استفاده از روکش فلزی راه راه نیز در آن بسیار موثر است.

از دیگر کاربرد های کابل کنترل می توان به مواردی از جمله کابل کشی زیر زمین، در آب، در محل هایی که کابل کشی مشکل یا شرایط خاصی مانند احتمال ضربات مکانیکی وجود دارد اشاره کرد، استفاده دیگر این کابل ها در سیستم های حفاظتی است. نوع عایقی که در این کابل ها به کار می رود باعث شده که در برابر ضربات فیزیکی و فشار بسیار زیاد مقاوم باشد.

به همین علت از این کابل ها در زیر زمین و در آب استفاده می شود. این کابل ها در مقابل فشار و نفوذ آب مقاوم است. از ویژگی مهم دیگر این کابل ها استفاده از آن ها در کانال ها است؛ در کانال فشار مکانیکی زیادی به کابل وارد می شود و آب و مایعات ممکن است به داخل این کابل نفوذ کند و باید از کابلی استفاده کرد که نشکن و مقاوم در برابر این فشار ها باشد که کابل کنترل این قابلیت را دارد در تولید کابل فرمان از لایه های مختلف و ویژه ای در جهت حفاظت در برابر نویز ها و آسیب های مکانیکی استفاده می شود. این کابل ها با تعداد رشته های مختلفی تولید می شوند که این رشته ها سطح مقطع های مختلفی دارند. کابل فرمان با تعداد رشته های بالا در کارخانه ها و کارگاه های ساختمانی به کار می رود. به لایه حفاظتی که در این کابل ها به کار می رود شیلد یا زره گفته می شود.

از جمله کاربرد های دیگر این کابل ها می توان به چند مورد اشاره کرد مانند: توزیع برق به صورت هوایی ، به خاطر داشتن عایق مناسب می توان در هر شرایط آب و هوایی مختلف از آن استفاده کرد، با مصرف این کابل ها صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار بالا می رود؛ استفاده از این کابل ها همچنین باعث می شود که تجهیزات عمر طولانی تری داشته باشند و در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی شود، این کابل ها به محیط زیست کمک بسیار زیادی می کند و جان حیواناتی را که بر سر راه کابل کشی قرار دارند را نجات می دهد، این کابل ها به مهندسان در طراحی و تنوع در طراحی کمک بسیار زیادی کرده است، این کابل ها را می توان بر روی تیر برق های قدیمی هم نصب کرد، این کابل ها به نحوی طراحی شده اند که بتوان آن ها را بر روی دیوار ها و کانال ها به کار برد و از دید عموم خارج شود و این زیبا سازی شهر کمک بسیاری می کند.

این کابل ها برای کنترل و اتصال در ماشین ها، تسمه نقاله های خطوط تولید، ابزار آلات ماشین، خطوط مونتاژ پیشرفته و غیره به کار برده می شود. وقتی از این کابل استفاده می شود نیازی به ولتاژ های بالا نیست و با جریان بسیار پایین هم می توان کار کرد. از دیگر موارد استفاده این کابل ها می توان به استفاده در اماکن عمومی، تونل ها ، مکان هایی که خطر افتادن مصالح عابران را تهدید می کند و پل هوایی ها اشاره کرد.

کابل کنترل شامل خانواده زیادی از کابل های تولید شده با استاندارد های مختلف IS،BS،EN،VDE و سایر استاندارد های بین المللی است. این کابل ها برای طیف گسترده ای از برنامه ها مانند صنعتی، سیگنالینگ، انتقال، اندازه گیری، کنترل و تنظیم طراحی شده اند. این کابل ها اجازه می دهند قدرت را در ولتاژ بسیار کم انتقال دهند تا فرایند یا تجهیزات کنترل شود.

کابل کنترل دارای یک رسانای مس می باشد که ممکن است در بند های فلزی گالوانیزه پوشیده یا نباشد. این کابل ها مطابق با هر استاندارد قابل اجرا قابل تولید هستند. کابل کنترل را می توان برای خواص صفر هالوژن یا PVC با مقاومت حرارتی بالا نسبت به روکش فلزی تولید کرد. همچنین درجه های مختلفی از محافظت در برابر تداخل الکتریکی و مقاومت در برابر مواد سوز آور و روغن ها ارائه می دهند.

مواردی هستند که برای کنترل حرکت تجهیزات یا ماشین هایی مانند اتوماسیون و سایر کاربرد های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرند.در اصل ، کابل کنترل به منظور ارسال سیگنال و داده به تجهیزات است که توسط ولتاژ بالا و مدار برنامه ریزی شده پشتیبانی می شود و بنابراین عملکرد آن را پردازش می کند. همچنین این کابل ها به صورت خاص کد گذاری شده اند تا بتوانند به راحتی آن را شناسایی کنند.

زمانی که می خواهند سیگنال های آنالوگ و یا دیجیتال را به نقاط دیگر ارسال یا انتقال دهند، کابل کنترل مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کار این کابل ها حفاظت، کنترل و اندازه گیری (جریان،توان،انرژی و ...) است. این کابل ها با نام کابل فرمان نیز شناخته می شوند و از نوع ولتاژ پایین یا فشار ضعیف است چرا که برای بالا رفتن دقت عملکرد باید اختلاف ورودی و خروجی حداقل گردد.

کابل کنترل شیلد دار و بدون شیلد

کابل کنترل شیلددار

به جهت حفظ اطلاعات و جلوگیری از نویز و دیگر اختلال های مکانیکی و الکتریکی برای سیگنال ها و اطلاعاتی که در کابل کنترل جاری است،  یک لایه پوشش شیلد از جنس مس یا آلومینیم روی کابل قرار می دهند. هرگز نباید کابل کنترل را در نقاطی که به کابل به طور دائم در حال حرکت است نصب کرد و نصب کابل کنترل در مکان هایی مانند کانال ها، سینی ها و دیگر مکان هایی که کابل لزومی به تحرک ندارد توصیه می شود. همچنین می توان کابل کنترل به طور مستقیم به برق اصلی متصل کرد. گفتنی است که این کابل ها برای دمای محیطی بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد طراحی شده است. از کابل کنترل بدون شیلد برای حمل و نقل مکانیکی و ماشین افزار ها در خط های تولید استفاده شود.

قیمت کابل کنترل

قیمت کابل کنترل

جهت خرید کابل معیار ها و پارامتر هایی وجود دارد که می شود مد نظر داشت، جهت خرید کابل کنترل نیز پارامتر ها و معیار های زیادی را می توان در نظر داشت، باید دقت کرد که تنها وزن کابل معیار خوبی برای تشخیص کیفیت کابل نمی باشد. علاوه بر آن قیمت کابل کنترل هم نمی تواند معیار خوبی برای اصالت کابل باشد چرا که فروشگاه هایی وجود دارند که فروش کابل کنترل را با قیمت گذاری کابل اصل روی کابل تقلبی معرفی و کابل تقلبی را به جای کابل اصل به مشتری می فروشند. برای خرید کابل کنترل باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید زیرا که اعتبار و سابقه فروشگاه همواره می تواند معیار مناسبی برای خرید کابل باشد.