جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

تعداد رشتهسطح مقطع
متراژ

کابل شیلددار


کابل‌های برق انواع مختلفی دارند، یکی از آنها کابل شیلددار است. ساختار این کابل‌ها دارای دولایه رسانا هستند. یک رسانای عایق که در یک لایه رسانای استاندارد دیگر قرار دارد. نام دیگر شیلد سپر است. شیلد می‌تواند از فلز نظیر فلز مس با رشته‌های نازک بافته شود. کابل شیلددار، کابلی است که یک لایه محافظ داخلی دارد. لایه محافظ این کابل اهمیت بالایی دارد. چرا که از اطلاعات جاری محافظت می‌کند، این محافظت در برابر تداخلات الکتریکی، نویزها و فشارهای مکانیکی صورت می‌گیرد. از کابل دارای شیلد در مدارهای کنترل استفاده می‌شود. چرا که با وجود نویز در آن‌ها سیگنال‌ها دچار آسیب و تغییرات می‌شوند و ایجاد اختلال سبب ارسال ناصحیح داده‌ها می‌شود. ارسال غلط باعث دریافت غلط می‌شود در نتیجه ارسال اطلاعات مختل می‌شود. قیمت کابل شیلددار متناسب با سایز آن تعیین می‌شود هرقدر این کابل بزرگتر و قطر بیشتری داشته باشد، گران قیمت‌تر خواهد بود. شیلد اثر مغناطیسی بر روی دیتا را کاهش می‌دهد و سیگنال را بدون هرگونه نویز به مقصد می‌رساند.

اثربخشی شیلد در کابل شیلددار

در کابل شیلددار، صرف نظر از ساختار آن، یک شیلد فقط به همان اندازه‌ای که اثربخشی آن در برابر نویزهای القا شده مصون خواهد بود. این بدان معناست که سپر میدان‌های مغناطیسی یا الکتریکی را که با سیگنال مورد نیاز تداخل می‌کنند، رهگیری و یا منحرف می‌کند. فرکانس، دامنه و فاصله فیزیکی عوامل هستند. مدیریت مشکلات نویز القایی یا به عنوان یک منبع شامل محافظ است. در کابل شیلددار اثربخشی محافظ نسبت قدرت میدان موج تابشی (منبع) به قدرت میدان مجاز است. معمولاً در دسی بل بیان می شود. شیلدها می‌توانند به عنوان بازتابنده یا جاذب میدان های الکتریکی یا مغناطیسی تابشی عمل کنند. در این کابل روی ویژگی‌های سپرهایی که در فرکانس‌های بالا مؤثرتر هستند تمرکز خواهیم کرد.

شیلدهای بافته شده رو و زیر یکدیگر بافته می‌شوند تا یک استوانه سیمی محکم اما انعطاف پذیر را تشکیل دهند. این ممکن است منجر به نیاز به باز کردن بافت یا شل کردن بافت به منظور پایان دادن به آن شود، هرچند که به آسانی اتصال دهنده را به پایان می‌رساند و سپر را تا بدنه رابط حفظ می کند. پوشش 95% در کابل های محافظ با کیفیت بالا غیرعادی نیست. در همه موارد، یکپارچگی شیلد اگر سالم باشد (بدون رشته‌های شکسته یا فویل پوسته پوسته) و برای حداکثر تماس با کانکتور آماده باشد، بهترین حالت است. 

کابل شیلددار و بدون شیلد 

کابل‌ها بخش ضروری راه‌حل‌های اتصال سیگنال هستند و نقش کلیدی در تضمین اتصال در هر دفتری دارند. هنگامی که نوبت به انتخاب کابل می‌شود، بر اساس ساختار و طراحی آنها چندین انتخاب دارید. این کابل‌ها معمولاً به دو دسته کابل‌های شیلددار و کابل‌های بدون محافظ تقسیم می‌شوند. این کابل ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ کابل مناسب برای برنامه شما کدام است. بیایید تفاوت اساسی بین این دو نوع کابل را درک کنیم. ابتدا به کابل شیلددار می‌پردازیم، این کابل دارای جفت سیم‌های مجزا است که در یک فویل پیچیده شده‌اند. این جفت‌ها یک بار دیگر پیچیده می‌شوند تا محافظت مضاعف ایجاد کنند. محافظ به جلوگیری از EMI و سایر مسائل فنی که ممکن است یکپارچگی سیگنال‌ها را به خطر بیندازد، کمک می‌کند. کابل‌های بدون محافظ یا بدون شیلد، کابل‌هایی هستند که معمولاً در آن‌ها جفت‌های سیم جداگانه به سادگی در یک فویل پیچیده می‌شوند، بدون هیچ لایه محافظ اضافی. کابل های بدون محافظ برای محیط های اداری که ترافیک کمتری را تجربه می کنند ایده آل هستند.

انواع کابل شیلددار

دو نوع اصلی از کابل شیلددار وجود دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد، کابل های بافته شده یا کابل‌های محافظ که دارای مش سیم‌های مسی بافته شده هستند به عنوان کابل های بافته شناخته می شوند. قیطان ها 100% محافظ را ارائه نمی‌دهند، اما نسبت به کابل‌های محافظ فویلی بادوام هستند. ظرفیت محافظ آنها کاملاً به نوع بافت آنها بستگی دارد. بر اساس نوع بافت ممکن است 70% تا 95% پوشش داشته باشند. اگر کابل ثابت بماند، حتی 70 درصد پوشش خوب است. مسی که برای قیطاندن استفاده می‌شود رسانایی بالایی نسبت به فویل مایلار یا آلومینیومی که برای محافظ استفاده می‌شود دارد و کمتر در معرض هر نوع آسیبی است. این کابل را به یک انتخاب محافظ موثر تبدیل می‌کند. با این حال، ممکن است به هزینه و ردپای کابل بیافزاید. کابل شیلددار مسی برای محیط‌های صنعتی ایده آل است.

کابل‌های محافظ مایلار و فویل با روکش فلزی نوع دیگر کابل شیلددار است، کابل‌های محافظ فویلی دارای ورق نازکی از آلومینیوم یا مس هستند که برای بهبود استحکام کابل به پلی استر متصل می‌شوند. این محافظ معمولاً به عنوان محافظ نواری شناخته می شود و 100٪ از سیم هادی محافظت می‌کند. کابل‌های محافظ فویل یک انتخاب رایج برای خرده فروشی‌های پر سر و صدا یا محیط های اداری شلوغ است. چندین لایه محافظ ممکن است برای محیط های بسیار پر سر و صدا استفاده شود. در چنین محیط هایی از کابل شیلددار بافته شده و حفاظ دار فویلی با هم استفاده می‌شود. برخی از برنامه‌ها از کابل‌های چند رسانا استفاده می‌کنند که در آن هر دو نوع محافظ معمولاً قابل مشاهده است. در چنین کابل‌هایی، گاهی اوقات جفت‌های جداگانه دارای پوشش فویل هستند، در حالی که کابل شیلددار بافته شده یا با فویل محافظ است. 

مزایای استفاده از کابل شیلددار و کابل بدون شیلد 

کابل شیلددار بسیار مورد مصرف است، تداخل الکترومغناطیسی یا EMI یکی از رایج‌ترین پدیده‌ها در کف کارخانه است. EMI اصطلاحی است که برای تعریف نویز الکتریکی که معمولاً هدایت یا تابش می‌شود استفاده می‌شود. این موارد نه تنها بر عملکرد دستگاه‌ها یا تجهیزات ارسال اطلاعات، بلکه بر روی انسان نیز تأثیر می‌گذارد. محافظ کابل شیلددار به جلوگیری از تأثیر EMI بر تجهیزات و افراد کمک می‌کند. این بدان معناست که شما تداخل کمتری بین کابل‌ها خواهید شنید. همچنین، عایق اضافی کابل شیلددار را از عوامل محیطی و سوء استفاده‌هایی که ممکن است در محیط‌های صنعتی تحمل نکند، محافظت می‌کند. این بدان معناست که اگر از کابل‌های محافظ استفاده می‌کنید، احتمال کمتری دارد که دچار سایش، ضایعات، ریختن یا رطوبت شود. کابل های بدون شیلد یک مزیت های اصلی دارند آن هم این است که نیازی به اتصال به زمین ندارند. این به صرفه جویی در زمان و هزینه نصب کمک می‌کند.

کاربرد کابل شیلددار

کابل شیلددار برای استفاده در محیط‌های پر سر و صدا که در آن احتمال و خطرات EMI زیاد است، ایده آل هستند. فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های رادیویی نمونه‌های کاملی از این نوع محیط هستند. در ادامه چند کاربرد دیگر از این کابل گفته می‌شود. آنها در سیستم‌های امنیتی برای جلوگیری از تداخل فرکانس رادیویی و فرکانس برق استفاده می‌شوند. این به کاهش تعداد آلارم‌های کاذب کمک می‌کند که در غیر این صورت ممکن است آزاردهنده باشند. کابل‌های جفت پیچ خورده محافظ نیز در استودیوهای ضبط یا سیستم های آدرس عمومی استفاده می شود. کابل های جفت پیچ خورده به اطمینان از تنظیمات صوتی متعادل کمک می‌کند. کابل‌های محافظ نیز در برنامه‌های ساخت جعبه استفاده می‌شود، جایی که اجزای مختلف نزدیک به یکدیگر کار می‌کنند.

قیمت کابل شیلد دار

قیمت کابل شیلددار بر اساس اندازه سطح مقطع محاسبه می‌شود، چرا که مواد اولیه مصرف شده برای سایز مختلف متفاوت است و در سطح مقطع آن‌ها محاسبه می شوند. شیلد انواع مختلف دارد که با توجه به موقعیت استفاده می شود. از شیلد در کابل‌های برق فشار متوسط و فشار قوی نیز می‌توان استفاده کرد تا به وسیله آن جریان‌های نشتی و ولتاژ القائی را به زمین بر گردانند. کابل شیلددار اینطور طراحی شده است که به حداقل رساندن EMI کمک می‌کنند. اما آیا این بدان معناست که کابل شیلددار برای هر برنامه اجباری هستند. پاسخ شما خیر است، استفاده از کابل شیلددار برای هر برنامه اجباری نیست. شما همچنین می‌توانید از کابل‌های بدون محافظ برای برنامه‌های کاربردی با نویز کمتر مانند شبکه‌های محلی خانگی یا اداری استفاده کنید. این کابل‌ها ارزان، سبک وزن و همچنین انعطاف پذیر هستند. انتخاب کابل مناسب به نیازهای برنامه شما بستگی دارد. صرف نظر از اینکه کابل شیلددار یا بدون شیلد را انتخاب می‌کنید.