جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

تعداد رشته
سطح مقطعواحد

متراژ

کابل افشان


از قرار دادن چند رشته سیم در کنار هم و روکش کردن آن ها کابل افشان تولید می شود. کابل افشان انعطاف پذیر در دسته اولین سیم و کابل های تولیدی در تمامی کارخانه ها قرار دارند. گفتنی است برای ساخت کابل های انعطاف پذیر معمولا از فلز مس استفاده می کنند، چرا که قدرت خمش فلز مس در مقایسه با آلومینیم بیشتر بوده و راحت تر می توان از آن برای تهیه کابل استفاده کرد. همچنین قیمت کابل افشان متاثر از قیمت و میزان مس مصرفی در داخل کابل متغیر خواهد بود. کابل انعطاف پذیر، کابلی است که بیش از یک سیم تک رشته افشان در آن به کار رفته است. هادی به کار رفته در این کابل نیز از نوع مس می باشد. همچنین عایق های به کار رفته در کابل سبک از جنس پی وی سی هستند.

کابل افشان

 

خرید کابل افشان

خرید کابل افشان

جهت خرید باید به کاربردهای آن نگاه کرد، بیشترین استفاده از کابل افشان برای تجهیزات متحرک با طول مسیر کم مانند پریز های برق صنعتی و تجهیزاتی که نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند مانند سیم کشی خانه ها، پمپ های چاه آب و ... است. استفاده از این کابل ها برای اتصالات بلند اصلا مناسب نخواهد بود.

کابل افشان، انواعی از کابل است که به طور ویژه برای مقابله با شعاع های خم محکم و استرس جسمی مرتبط با برنامه های کنترل حرکت طراحی شده اند. این کابل های انعطاف پذیر با ویژگی های منحصر به فرد ساخته شده اند تا آن ها را از طرح های استاندارد متمایز کنند.

 

سطح بالاتری از انعطاف پذیری به افزایش طول عمر کمک بسیار شایانی می کند. یک کابل معمولی به طور معمول پنجاه هزار چرخه را مدیریت می کند، اما یک کابل افشان می تواند یک تا سه میلیون چرخه را تکمیل کند.

انواع کابل افشان

فروش کابل افشان

 

 به دو گروه دسته بندی می شود: گروه اول آن دسته از کابل هایی هستند که رسانا در لایه هایی پیچیده شده اند و دسته دوم آن هایی هستند که دارای سیم های هدایتی یا پیوندی هستند.

تولید روکش در لایه های کابل افشان آسان تر است و به همین دلیل معمولا ارزان تر نیز هست. هسته های این کابل به صورت محکم بسته شده و در چندین لایه در وسط مرکز نسبتا طولانی باقی مانده و سپس در یک لوله اکسترود شده محصور می شوند. در مورد کابل های محافظ، هسته ها معمولا با پشم و یا فویل پیچیده می شوند.

با این حال، این نوع ساخت و ساز به این معنی است که در طی فرایند خمشی، شعاع داخلی در هنگام حرکت هسته کابل فشرده می شود و شعاع بیرونی امتداد می یابد. در این حالت کابل می تواند بسیار خوب کار کند زیرا هنوز قابلیت ارتجاعی مواد کافی است، اما خشکی مواد می تواند ایجاد شود و باعث تغییر شکل دائمی در آن شود. هسته ها هم به همین صورت حرکت می کنند و شروع به ساختن مناطق فشرده کننده و کششی خود می کنند که می تواند منجر به شکل پیچ و در نهایت پارگی هسته شود.

در روش دیگر ساخت و ساز به جای اینکه لایه لایه شود، شامل رسانا های بافته و در هم تنیده در اطراف یک مرکز تنش است. از بین بردن چند لایه، شعاع خم یکنواخت در هر هادی کابل افشان را تضمین می کند. در هر نقطه که کابل خم شود، مسیر هر هسته به سرعت از داخل به خارج کابل حرکت می کند؛ نتیجه این است که هیچ یک از هسته های منفرد در نزدیکی قسمت داخلی خم یا کشش در نزدیکی قسمت خم کشیده نمی شود و این باعث کاهش فشار های کلی می شود. با این حال هنوز هم یک روکش بیرونی لازم است تا مانع عدم تماس هسته ها شود. یک روکش پر فشار، تمام نقاط اطراف هسته را پر می کند و تضمین می کند که هسته ها نمی توانند از بین بروند. کابل انعطاف پذیر حاصل، اغلب سخت تر از کابل استاندارد است، ولی در مواردی که در آن ها نیاز به انعطاف پذیری مداوم است این نوع کابل افشان برای مدت زمان طولانی تری دوام می آورد. انتخاب یک کابل افشان مناسب برای یک عمل یا پروژه دارای اهمیت بسیار زیادی است و توسط پارامتر های مختلفی تعیین می شود. این پارامتر ها می تواند موارد زیر باشد:

آیا کابل ثابت است یا حرکت می کند؟، اگر حرکت می کند،آیا حرکتش پیچشی است یا خمیده؟

کابل افشان یا کابل انعطاف پذیر

کابل انعطاف پذیر کابلی است که دارای انعطاف پذیری برای به چالش کشیدن موقعیت کابل است. در حقیقت انعطاف پذیری را به عنوان کیفیت کابل یا مولفه ی کابل افشان تعریف می کنند که تحت تاثیر نیروی خارجی امکان خم شدن را فراهم می کند. در نتیجه قابلیت انعطاف پذیری دارد و می توان آن را خم کرده و به شکل دلخواه در آورد. همچنین این نوع کابل به راحتی نمی شکند و نسبت به سایر کابل ها اعم از کابل مفتولی مقاوم تر است. کابل افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک هادی ساخته شده است. مقاومت ویژه آن در قیاس با مقاومت سایر سیم های یکپارچه یا استخوانی بیشتر است.از این رو فرکانس های کم، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کابل افشان کمتر از میدان تولید شده توسط سایر کابل ها با سطح مقطع و طول یکسان است.

چند نوع انعطاف پذیری کابل: طبق گفته ها، چهار نوع حرکت در کابل افشان وجود دارد. این ها شامل نورد خمشی، خم شدن فلکس یا تیک تاک، فلکس چرخشی و متغیر، فلکس حرکت تصادفی است.

فروش کابل افشان  

فروش کابل افشان

 

فروش این نوع کابل با توجه به استفاده های آن شامل موارد بسیاری می شود. کابل افشان در بسیاری از برنامه ها برای مقاومت در برابر فشار شدید انعطاف پذیری و حرکت استفاده می شود. چند مورد کاربردی شامل: برنامه های زنجیره ای کشیدن، برنامه هایی با خمش تکراری و استرس پیچ خوردگی، ابزار دستگاه، تجهیزات پردازش داده ها، روباتیک، خطوط مونتاژ، شبکه اتوماسیون، ریز پردازنده و اطلاعات رایانه ای و موارد دیگر نظیر اتصالات در لوازم برقی، ماشین آلات دارای دو شاخه که کابل به صورت ثابت به آن ها وصل است و استفاده برای کابل های ورودی و همچنین اتصال در تجهیزات برقی است.

کابل افشان انعطاف پذیر در پریز های برق صنعتی، سیم کشی خانه، پمپ های چاه و ... با توجه به طول مسیر کم و نیازمند بودن به تجهیزات با انعطاف پذیری بالا، مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین دارای سطح بالایی از ویژگی عایق بودن برای دماهای بالا می باشد. در نتیجه برای استفاده در مکان هایی که مستعد آتش سوزی باشند، مناسب هستند. این کابل ها برای تجهیزاتی استفاده می شود که ضد حریق بوده و همچنین ابزار هایی که در مناطق با دمای بالا، به کار می روند. کابل های انعطاف پذیر برای استفاده در لوازم برقی توان بالا، مانند کوره، تهویه هوا و ... کاربرد خوبی دارند.

استاندارد کابل افشان

 استاندارد کابل افشان

استاندارد کابل افشان در استاندارد ملی ایران با ولتاژ ۳۰۰/۳۰۰ ولت تولید می شود. اگر قطر هر رشته داخل کابل بین ۰.۲۵ الی ۰.۵ میلی متر باشد و با قرار گرفتن هفتصد و شصت و پنج رسانا با قطر ۰.۵ میلی متر در کنار هم، یک کابل افشان ساخته خواهد شد. کابل افشان نسبت به سیم افشان انعطاف پذیری بالاتری دارد، به همین علت از کابل افشان در کابل متحرک یا پریز سیار استفاده می شود در حالی که برای نصب ثابت و زمینی سیم افشان مزیت بهتری دارد. کابل انعطاف پذیر یکی از پر کاربرد ترین و قدیمی ترین کابل های موجود در بازار است، که با توجه به سایز سطح مقطع و ولتاژ نام خاص خود بر حسب استاندارد های متنوعی تولید می شوند. که موارد استفاده شده در تولید این نوع از کابل انعطاف پذیر، قیمت کابل افشان را تعیین می کند. این کابل به طور معمول با ولتاژ نامی ۳۰۰/۳۰۰ ولت و همچنین ولتاژ نامی ۳۰۰/۵۰۰ ولت تولید می شوند و سطح مقطع رسانا در آن ۰.۵ یا ۰.۷۵ میلیمتر مربع و معمولا به صورت دو رشته گرد یا مسطح و سه یا چهار رشته گرد تولید می شوند.

سبک های تولید کابل انعطاف پذیر دارای تفاوت هایی می باشد که مصوبات مختلف را برآورده می کند. انعطاف پذیر ممکن است دارای لیست UL، دارای گواهی CSA ، CE مشخص شده و یا مشخصات فنی آن باشد. با این وجود، هر کابل انعطاف پذیر متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که کابل انعطاف پذیر شما دارای استاندارد می باشد. کابل های قابل انعطاف را می توان به دو نوع تقسیم کرد: آن هایی که دارای رسانا هستند و در لایه های داخل کابل پیچیده شده اند، و آن هایی که دارای رسانای بسته بندی یا بافته هستند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

خرید اینترنتی کابل افشان 

انعطاف پذیری اولین تفاوت میان کابل افشان و کابل مفتولی است.همانطور که پیشتر گفته شد، در ساختار تولید کابل افشان از رشته های انعطاف پذیر استفاده می شود، همین ویژگی سبب انعطاف پذیری بیشتر این کابل به نسبت کابل مفتولی شده است، در نتیجه با توجه به ساختار رشته ای آن انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به کابل مفتولی از خود نشان می دهد که این از مهمترین تفاوت های کابل افشان با کابل مفتولی می باشد.

تفاوت دیگری که میتوان به آن اشاره کرد، اختلاف مقاومت اهمی این دو کابل می باشد که مقاومت اهمی در کابل هادی مفتولی بیشتر از کابل افشان است. این مقاومت ها ناشی از پیچش رشته ها و طول کابل ها می باشد. اگر بخواهیم تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی را در برابر خوردگی مد نظر قرار دهیم، با مشاهده و بررسی به عملکرد های این دو کابل، کابل مفتولی مقاومت بیشتری را در برابر خوردگی دارد.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، به این نتیجه می رسیم که کابل افشان و مفتولی در قسمت کاربرد با یکدیگر متفاوت خواهند بود، برای مثال می توان گفت که کابل افشان به دلیل انعطاف پذیری بیشتر، می تواند عملکرد بهتری برای ماشین آلات و تابلو های فرمان داشته باشد،همچنین با توجه به مقاومت کمتر کابل مفتولی نسبت به کابل افشان، استفاده از این نوع کابل در سطح مقطع های بزرگ تر، ارجحیت خواهد داشت. با توجه به روند تولید این دو نوع کابل هزینه تمام شده برای کابل مفتولی مقداری کمتر از کابل افشان است. در نتیجه استفاده از کابل های مفتولی به علت رشته های کمتر و یک رشته ای بودن هادی آن، احتمال اتصالی را در موارد کاربردی بیشتر کاهش می دهد. شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که کابل افشان با توجه به خاصیت شکل پذیری خود نمی شکند.

در پایان به خاطر نرمی کابل افشان از آن جهت کابل دفن شده در زمین یا نصب سیم کشی ثابت استفاده نمی کنند چرا که قیمت کابل افشان بالاتر می باشد، در نتیجه مناسب تر خواهد بود اگر در مواردی که نیاز به خاصیت انعطاف پذیری کابل نداریم از نوع کابل نیمه افشان و یا... استفاده کنیم.