جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

تعداد رشته
سطح مقطعواحد

متراژ

کابل افشان


برای ایجاد و تولید کابل افشان کافی است چند رشته سیم را در کنار هم قرار داده و باهم روکش کنیم. کابل افشان یا همان کابل انعطاف پذیر در تولیدات تمامی کارخانه های تولید سیم و کابل حضور دارد. رسانای موجود در کابل افشان معمولا فلز مس است. وجود مس در کابل انعطاف پذیر به دلیل ویژگی مس در میزان خمش بیشتر نسبت به آلومینیوم است. به وسیله مس راحت تر می توان کابل افشان تولید نمود و راحت تر نیز استفاده کرد. قیمت کابل افشان با توجه به میزان مصرف مواد اولیه از جمله مس مشخص می شود. قیمت مس به صورت جهانی تعیین می شود. وقتی دو رشته سیم افشان یا بیشتر را در کنار هم قرار دهیم، کابل انعطاف پذیر خواهیم داشت. هادی مصرفی در کابل ها اکثرا مس است. کابل ها با عایقی از جنس پی‌وی‌سی روکش می شوند.

کابل افشان

خرید کابل افشان

خرید کابل افشان

جهت خرید باید به کاربردهای آن نگاه کرد، بیشترین استفاده از کابل افشان برای تجهیزات متحرک با طول مسیر کم مانند پریز های برق صنعتی و تجهیزاتی که نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند مانند سیم کشی خانه ها، پمپ های چاه آب و ... است. استفاده از این کابل ها برای اتصالات بلند اصلا مناسب نخواهد بود.

کابل افشان، انواعی از کابل است که به طور ویژه برای مقابله با شعاع های خم محکم و استرس جسمی مرتبط با برنامه های کنترل حرکت طراحی شده اند. این کابل های انعطاف پذیر با ویژگی های منحصر به فرد ساخته شده اند تا آن ها را از طرح های استاندارد متمایز کنند.

 

سطح بالاتری از انعطاف پذیری به افزایش طول عمر کمک بسیار شایانی می کند. یک کابل معمولی به طور معمول پنجاه هزار چرخه را مدیریت می کند، اما یک کابل افشان می تواند یک تا سه میلیون چرخه را تکمیل کند.

انواع کابل افشان

فروش کابل افشان

 

 به دو گروه دسته بندی می شود: گروه اول آن دسته از کابل هایی هستند که رسانا در لایه هایی پیچیده شده اند و دسته دوم آن هایی هستند که دارای سیم های هدایتی یا پیوندی هستند.

تولید روکش در لایه های کابل افشان آسان تر است و به همین دلیل معمولا ارزان تر نیز هست. هسته های این کابل به صورت محکم بسته شده و در چندین لایه در وسط مرکز نسبتا طولانی باقی مانده و سپس در یک لوله اکسترود شده محصور می شوند. در مورد کابل های محافظ، هسته ها معمولا با پشم و یا فویل پیچیده می شوند.

با این حال، این نوع ساخت و ساز به این معنی است که در طی فرایند خمشی، شعاع داخلی در هنگام حرکت هسته کابل فشرده می شود و شعاع بیرونی امتداد می یابد. در این حالت کابل می تواند بسیار خوب کار کند زیرا هنوز قابلیت ارتجاعی مواد کافی است، اما خشکی مواد می تواند ایجاد شود و باعث تغییر شکل دائمی در آن شود. هسته ها هم به همین صورت حرکت می کنند و شروع به ساختن مناطق فشرده کننده و کششی خود می کنند که می تواند منجر به شکل پیچ و در نهایت پارگی هسته شود.

در روش دیگر ساخت و ساز به جای اینکه لایه لایه شود، شامل رسانا های بافته و در هم تنیده در اطراف یک مرکز تنش است. از بین بردن چند لایه، شعاع خم یکنواخت در هر هادی کابل افشان را تضمین می کند. در هر نقطه که کابل خم شود، مسیر هر هسته به سرعت از داخل به خارج کابل حرکت می کند؛ نتیجه این است که هیچ یک از هسته های منفرد در نزدیکی قسمت داخلی خم یا کشش در نزدیکی قسمت خم کشیده نمی شود و این باعث کاهش فشار های کلی می شود. با این حال هنوز هم یک روکش بیرونی لازم است تا مانع عدم تماس هسته ها شود. یک روکش پر فشار، تمام نقاط اطراف هسته را پر می کند و تضمین می کند که هسته ها نمی توانند از بین بروند. کابل انعطاف پذیر حاصل، اغلب سخت تر از کابل استاندارد است، ولی در مواردی که در آن ها نیاز به انعطاف پذیری مداوم است این نوع کابل افشان برای مدت زمان طولانی تری دوام می آورد. انتخاب یک کابل افشان مناسب برای یک عمل یا پروژه دارای اهمیت بسیار زیادی است و توسط پارامتر های مختلفی تعیین می شود. این پارامتر ها می تواند موارد زیر باشد:

آیا کابل ثابت است یا حرکت می کند؟، اگر حرکت می کند،آیا حرکتش پیچشی است یا خمیده؟

کابل افشان یا کابل انعطاف پذیر

کابل انعطاف پذیر کابلی است که دارای انعطاف پذیری برای به چالش کشیدن موقعیت کابل است. در حقیقت انعطاف پذیری را به عنوان کیفیت کابل یا مولفه ی کابل افشان تعریف می کنند که تحت تاثیر نیروی خارجی امکان خم شدن را فراهم می کند. در نتیجه قابلیت انعطاف پذیری دارد و می توان آن را خم کرده و به شکل دلخواه در آورد. همچنین این نوع کابل به راحتی نمی شکند و نسبت به سایر کابل ها اعم از کابل مفتولی مقاوم تر است. کابل افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک هادی ساخته شده است. مقاومت ویژه آن در قیاس با مقاومت سایر سیم های یکپارچه یا استخوانی بیشتر است.از این رو فرکانس های کم، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کابل افشان کمتر از میدان تولید شده توسط سایر کابل ها با سطح مقطع و طول یکسان است.

چند نوع انعطاف پذیری کابل: طبق گفته ها، چهار نوع حرکت در کابل افشان وجود دارد. این ها شامل نورد خمشی، خم شدن فلکس یا تیک تاک، فلکس چرخشی و متغیر، فلکس حرکت تصادفی است.

فروش کابل افشان  

فروش کابل افشان

 

فروش این نوع کابل با توجه به استفاده های آن شامل موارد بسیاری می شود. کابل افشان در بسیاری از برنامه ها برای مقاومت در برابر فشار شدید انعطاف پذیری و حرکت استفاده می شود. چند مورد کاربردی شامل: برنامه های زنجیره ای کشیدن، برنامه هایی با خمش تکراری و استرس پیچ خوردگی، ابزار دستگاه، تجهیزات پردازش داده ها، روباتیک، خطوط مونتاژ، شبکه اتوماسیون، ریز پردازنده و اطلاعات رایانه ای و موارد دیگر نظیر اتصالات در لوازم برقی، ماشین آلات دارای دو شاخه که کابل به صورت ثابت به آن ها وصل است و استفاده برای کابل های ورودی و همچنین اتصال در تجهیزات برقی است.

کابل افشان انعطاف پذیر در پریز های برق صنعتی، سیم کشی خانه، پمپ های چاه و ... با توجه به طول مسیر کم و نیازمند بودن به تجهیزات با انعطاف پذیری بالا، مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین دارای سطح بالایی از ویژگی عایق بودن برای دماهای بالا می باشد. در نتیجه برای استفاده در مکان هایی که مستعد آتش سوزی باشند، مناسب هستند. این کابل ها برای تجهیزاتی استفاده می شود که ضد حریق بوده و همچنین ابزار هایی که در مناطق با دمای بالا، به کار می روند. کابل های انعطاف پذیر برای استفاده در لوازم برقی توان بالا، مانند کوره، تهویه هوا و ... کاربرد خوبی دارند.

استاندارد کابل افشان

 استاندارد کابل افشان

در این بخش در مورد استاندارد کابل افشان توضیحاتی ارائه خواهیم داد. استاندارد ملی ایران با ولتاژ ۳۰۰/۳۰۰ ولت تولید می شود. قطر رشته های داخل کابل می تواند بین 0.25 تا 0.5 میلی متر باشد. می توان تعداد هفتصد و شصت و پنج رشته نازک رسانا با قطر 0.5 را در کنار هم قرار داد و یک کابل افشان ساخت. کابل افشان نسبت به سیم افشان انعطاف پذیری بالاتری دارد، به همین علت از کابل افشان در کابل متحرک یا پریز سیار استفاده می شود. سیم افشان در حالت های نصب ثابت و زمینی بهتر و کاربردی تر است و استفاده از آن مزیت بهتری دارد. پرکاربردترین و شاید هم قدیمی ترین کابل موجود در بازار سیم و کابل، کابل های انعطاف پذیر هستند. هر کابل بر اساس سایز، اندازه سطح مقطع و ولتاژ خاص تولید می شود و هر تولید کننده نام خود را بر روی آن درج می کند. مواد اولیه مصرفی، از لحاظ کیفیت و میزان قیمت کابل افشان را معین می کنند. این کابل به طور معمول با ولتاژ نامی ۳۰۰/۳۰۰ ولت و همچنین ولتاژ نامی ۳۰۰/۵۰۰ ولت تولید می شوند و سطح مقطع رسانا در آن ۰.۵ یا ۰.۷۵ میلیمتر مربع و معمولا به صورت دو رشته گرد یا مسطح و سه یا چهار رشته گرد تولید می شوند.

سبک های تولید کابل انعطاف پذیر دارای تفاوت هایی می باشد که مصوبات مختلف را برآورده می کند. تولید کنندگان موظف هستند تولیدات خود را براساس استاندارد ساخته و عرضه نمایند. مشخصات فنی کابل باید کامل و صحیح باشد. با این وجود، هر کابل انعطاف پذیر متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که کابل انعطاف پذیر شما دارای استاندارد می باشد. کابل های قابل انعطاف را می توان به دو نوع تقسیم کرد: آن هایی که دارای رسانا هستند و در لایه های داخل کابل پیچیده شده اند و آن هایی که دارای رسانای بسته بندی یا بافته هستند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

خرید اینترنتی کابل افشان 

کابل افشان انعطاف پذیر است، کابل مفتول اما این چنین نیست، اولین تفاوت این دو کابل در همین مورد است. ساختمان یک کابل افشان دارای رشته های بسیار نازک و انعطاف پذیر است. در حقیقت همین ویژگی کابل افشان آن را به کابلی انعطاف پذیر بدل کرده است که بسیار از کابل های مفتولی انعطاف بیشتری دارد. با شناخت ساختار کابل افشان و کابل مفتولی کاملا می توانید درک کنید که ویژگی انعطاف پذیری در کابل افشان چگونه است و چرا کابل مفتول این خاصیت را ندارد. بزرگترین و شاخص ترین تفاوت این دو کابل نیز همین است. تفاوت دیگری که میتوان به آن اشاره کرد، اختلاف مقاومت اهمی این دو کابل می باشد که مقاومت اهمی در کابل هادی مفتولی بیشتر از کابل افشان است.پیچش رشته ها و طول کابل ها تاثیر خود را بر مقاومت کابل ها ایجاد می کند. در موضوع خوردگی کابل ها، تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی قابل ذکر است. کابل های مفتولی به نسبت کابل های انعطاف پذیری قوت و توان بیشتری برای مقاومت در برابر خوردگی از خود نشان می دهند.

کابل های افشان و مفتولی با توجه به تفاوت در ساختار و ویژگی هایشان در موارد استفاده نیز دارای تفاوت هستند و هرکدام از کابل افشان یا مفتولی در قسمت یا در مواردی کاربردی هستند. انعطاف بالاتر کابل افشان آن را برای استفاده در ماشین آلات و تابلوهای فرمان مناسب تر کرده است و می تواند در این قسمت ها عملکرد بهتری از خود نشان دهد. از کابل مفتولی در سطوح مقاطع بزرگتر استفاده بیشتری می شود چرا که مقاومت آن نسبت به کابل افشان کمتر است. با توجه به خط تولید و سایر موارد مورد نیاز در تولیدات کابل ها، هزینه تمام شده برای کابل مفتول از کابل افشان کمتر خواهد بود.استفاده از مفتول در تولید کابل مفتولی باعث وجود تعداد کمتری رشته می شود، کمتر بودن رشته ها احتمال بروز اتصالی را کاهش می دهد. کابل افشان به دلیل داشتن ساختار رشته ای دارای خاصیت شکل پذیری است و این کابل نمی شکند. در پایان به خاطر نرمی کابل افشان از آن جهت کابل دفن شده در زمین یا نصب سیم کشی ثابت استفاده نمی کنند چرا که قیمت کابل افشان بالاتر می باشد، در نتیجه مناسب تر خواهد بود اگر در مواردی که نیاز به خاصیت انعطاف پذیری کابل نداریم از نوع کابل نیمه افشان و یا... استفاده کنیم.