جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

سایزواحد

متراژ

سیم ارت


 

احتمالا خیلی ها اصطلاح سیم ارت یا سیم زمین را شنیده اید و این را نیز می دانید که امروزه از آن استفاده بسیاری می شود و تقریبا در همه جا می توان یافت. ولی سیم ارت چه کاری انجام می دهد؟ قیمت سیم ارت جهت استفاده در یک ساختمان چقدر خواهد بود؟ در واقع پاسخ این سوالات ارتباط عمیق و مستقیمی با ایمنی خانه و اعضای خانواده و وسایل الکتریکی دارد. همان طور که از نام آن پیداست، سیم ارت یک سیم الکتریکی است که در زیرزمین قرار دارد. در واقع در ساختمان ها همواره استفاده می شده است،الزامات کد برقی برای ساخت استاندارد سیم کشی زمین در دهه ۶۰ وارد فاز اجرایی شد، بنابراین اکثر خانه های مدرن دارای پریز برق و پنل های برقی هستند.

سیم ارت

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

هدف استفاده از سیم ارت این است که بار های الکتریکی اضافه را به مکانی امن برای رفتن اختصاص دهد. جرم جامد زمین در زیر پای ما دارای بار الکتریکی منفی است ، به این معنی که بار الکتریکی مثبت به طور طبیعی به آن جذب می شود. سیم ارت به آن دسته از بار های مثبت کمک می کند که به روشی ایمن ، مستقیم و کنترل شده به زمین بیایند، جایی که می توانند بدون خطر برق گرفتگی یا آتش سوزی تخلیه شوند.

بار های الکتریکی اضافی به طور معمول در همه خانه ها وجود دارد و این دلیلی است که ما سعی می کنیم با سیستم های محافظ همچون وجود سیم ارت امنیت خود را افزایش دهیم و این بار های الکتریکی اضافی، مواردی مانند رعد و برق یا صاعقه و همچنین نقص عملکرد ترانسفور را در بر می گیرد؛ اما آنها معمولاً چندین بار در روز و هر وقت وسایل بزرگ راه اندازی می شوند رخ می دهند. اگر تا به حال متوجه شده اید که چراغ های شما به هنگام خاموش شدن سیستم تهویه هوا به طور کمی سوسو می زند که این مورد به دلیل افزایش جزئی برق اضافی است.

در یک سیستم الکتریکی درست و صحیح، برق اضافی مستقیماً وارد زمین می شود و نیازی به سیم ارت نیست، اما اگر خانه شما دارای پریز برق است که پایه ای ندارد ، این افزایش بار می تواند به چندین روش خطرناک پیش برود.

خطرناک ترین راه این است که برق از طریق بدن انسان راهی به زمین بیابد. اگر در لحظه ای اشتباه یک پریز برق را لمس کنید ، برق می تواند بین قسمتی از بدن شما که لمس خروجی و پاهای شما که روی زمین است عبور کند و در صورتی که این جریان به اندازه کافی قدرتمند باشد می تواند منجر به آسیب هایی نظیر سوختگی، آسیب عصبی و یا حتی مرگ شود. وجود سیم ارت باعث می شود که بار اضافی به زمین برود قبل از اینکه توسط شخصی لمس شود.

اگر افزایش برق مسیری را در بین عناصر ساختاری در خانه شما پیدا کند، می تواند آتش سوزی کند و همیشه این احتمال وجود دارد که برق مستقیما به وسایل الکتریکی و وسایل الکترونیکی وصل شود که به پریز هایی بدون سیم ارت وصل شده اند، که می تواند به آنها آسیب برساند.

انواع سیم ارت

انواع سیم ارت

سیم ارت در تمامی دستگاه های الکترونیکی، از دستگاه های کوچک گرفته تا دستگاه های بزرگ و پیچیده وجود دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی دست بر روی بدنه یخچال و با ماشین لباسشویی یا سایر وسایل برقی منزل می کشید، لرزش بسیار ضعیفی، مانند برق گرفتگی را حس می کنید؛ این حس در واقع جریان برگشت برق ضعیف می باشد که البته برای بدن خطری در پی ندارد. اینگونه است که مدار داخلی دستگاه های الکترونیکی معمولا برای تخلیه بار های اضافی با استفاده از یک سیم رسانا یا همان سیم ارت به زمین منتقل می شوند که در لوازمی مانند لباسشویی، سیم ارت را از داخل بدنه متصل می کنند و خب لباسشویی هم بر روی زمین قرار دارد و به این ترتیب بار الکتریکی اضافی وارد زمین می شود. در اصطلاح به چنین سیم هایی که تخلیه بار از طریق آن ها صورت می گیرد سیم ارت گفته می شود. اگر سیم ارت در دستگاه های مختلف وجود نداشته باشد، منجر به اتفاقاتی از جمله، خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی ، برق گرفتگی شخصی که با دستگاه کار می کند و یا حتی ممکن است منجر به آتش سوزی شود. سیم ارت می تواند از چنین حوادثی جلوگیری کند.

سیم ارت چیست؟

سیم ارت چیست

در واقع از سیم ارت برای عملیات زمینی در شبکه توزیع برق استفاده می شود که البته دلیل اصلی استفاده از آن ایمنی است. در نصب سیم کشی از سیم ارت برای ایجاد اتصال الکتریکی به زمین استفاده می شود که مسیری جایگزین را برای جریان های سنگین فراهم می کند. برای مقاومت کم، قطعات فلزی موجود در تجهیزات برقی پایه گذاری شده اند. اگر در سیستم الکتریکی خطایی رخ دهد، سیم ارت به متوقف کردن الکتریسیته کمک می کند که در غیر این صورت ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد.

سیم ارت از سیم های فولادی کربنی گالوانیزه رشته ای ساخته شده اند. تمام رشته های فولادی باید صاف، یکنواخت و عاری از عیب و نقص هایی مانند علامت های کشش، خراش، سایش و... باشند.

طیف گسترده ای از سیم ارت از جنس مس در ساختمان های مختلف صنعتی ، تجاری و به منظور اهداف الکتریکی استفاده می شود.در حین ساخت سیم های ارت متخصصان مطابق با دستورالعمل های صنعتی تعریف شده از کیفیت مطلوب مس و فناوری های معاصر استفاده می کنند. سیم های ارت در سایز ها و ضخامت های مختلف ساخته و با توجه به نیاز های متنوع به خریداران ارائه می شوند. علاوه بر این، قیمت سیم ارت ارائه شده با قیمت هایی مقرون به صرفه در بازار موجود است.

اتصال سیم ارت

اتصال سیم ارت

اتصال قطعات فلزی(رسانا) یک وسیله یا تاسیسات برقی به زمین، earthing یا grounding نامیده می شود.

به عبارت دیگر، اتصال قطعات فلزی ماشین الات برقی و دستگاه ها به صفحه زمین یا الکترود زمین(که در رطوبت زمین مدفون است) از طریق یک سیم ارت رسانای ضخیم( که مقاومت بسیار کمتری دارد) با هدف ایمن سازی به عنوان ارت شناخته می شود.

سیم ارت یا سیم زمین،به معنای اتصال بخشی از دستگاه های برقی مانند پوشش فلزی فلزات،ترمینال زمینی کابل های سوکت و سیم هایی که به زمین جریان دارند می باشد. همچنین می توان به عنوان اتصال نقطه خنثی سیستم منبع تغذیه به زمین و به منظور جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر در هنگام تخلیه انرژی الکتریکی از اتصال به زمین استفاده کرد.

هدف اصلی سیم ارت، جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر برق گرفتگی و یا آتش سوزی در اثر ایجاد جریان الکتریکی و هدایت آن جریان به زمین از طریق مسیر نا مطلوب و اطمینان از افزایش پتانسیل یک هادی حمل کننده فعلی از زمین نسبت به عایق طراحی شده آن است.

در واقع هدف اصلی از اتصال به زمین به وسیله سیم ارت ، به حداقل رساندن حوادث ناگوار  مانند تصادفات ناشی از شوک الکتریکی و یا آتش سوزی در نتیجه نشت جریان از طریق مسیر ناخواسته و اطمینان از پتانسیل رسانای حمل کننده فعلی با توجه به زمین از عایق طراحی شده است. در موارد خاص قطعات فلزی وسایل برقی با سیم دارای جریان به کار می روند که ایجاد جریان اضافی ممکن است به دلیل خرابی نصب برق یا خرابی عایق کابل باشد. در قسمت های فلزی شارژ جمع می شود و فرد هنگام تماس با چنین قطعات فلزی شارژ شده دچار شک الکتریکی شدید یا حتی مرگ می شود. با بار گیری زمین می توان این بار ها را مستقیما به زمین منتقل کرد. دلایل الزام به استفاده از سیم ارت در مطلب زیر توضیح داده شده است:

 محافظت از جان انسان و حیوان و همچنین تامین امنیت لوازم برقی و تاسیسات از جریان های نشتی، در صورت بروز خطا در یک فاز،ولتاژ در فاز سالم باید ثابت باشد.، محافظت از سیستم برق و ساختمان ها از رعد و برق، فراهم کردن مسیر برگشتی برای کشش و برق،جلوگیری از تهدیدات آتش سوزی در تاسیسات

تعداد بسیاری از مشتریان صنعت سیم و کابل، صنعت کابل اتومبیل، تولید کنندگان بلندگو، تولید کننده ترانسفورماتور، صنایع شیمیایی و الکترونیکی برای سیم هایی که با پیشرفته ترین فناوری تولید می شوند به تولیدکنندگان بزرگ و مطرح اعتماد دارند.با توجه به پتانسیل بی حد و حصر تولیدکنندگان برای تخصص بی نظیر صنعتی، همچنین طبق پیش بینی روند بازار و نگه داشتن پیش روی های فناوری و از آن جا که سیم های بافت مس، سیم های روکش دار قلع تقاضای زیادی دارند، ما سعی می کنیم با دادن ساخت و ساز های یکپارچه و مزایای برتر عملکرد، هزینه و دوام، از اعتماد مشتریان معتبر خود فراتر برویم.