جستجو بر اساس برند

محدوده قیمت

سایز
واحد

متراژ

سیم نایلون


 

توضیحاتی که در ادامه مطرح می شود، در واقع اطلاعاتی مفید، مختصر و کاربردی در مورد سیم نایلون خواهد بود. نام دیگر این سیم بند تخت است که کمتر معمول می باشد، در بازار این سیم را با هردو نام می شناسند. در واقع گفته خواهد شد که سیم نایلون چیست. چه کاربردی در صنعت و برکشی ساختمان دارد. همچنین به قیمت سیم نایلون و تولید آن اشاره خواهد شد. گفتنی است که سیم بند تخت در برق کشی ساختمان کاربردهای زیادی دارد. این سیم از انواع سیم برق می باشد که از آن برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر در بخش های متفاوت و مختلف تجاری، صنعتی، مسکونی، اداری و ... استفاده فراوان می شود. این سیم انواع و اقسام مختلف را شامل می شود که در دسته بندی های گوناگون و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم نایلون

سیم نایلونی

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که سیم نایلون چیست؟ شاید آن را در اکثر فروشگاه های الکتریکی مشاهده کرده باشید ولی نام آن را ندانید،  در واقع این سیم، همان سیم های سفید رنگ دولا هستند که به یکدیگر چسبیده اند و به صورت کلاف یا قرقره درآورده شده اند. در نتیجه دو سیم نازک سفید رنگ به هم چسبیده تشکیل سیم نایلون را می دهد.

سیم نایلون رسانای الکتریکی بسیار عالی می باشد و این رسانایی به این دلیل می باشد که از فلز مس در تولید آن استفاده می شود، همانطور که می دانید، مس از جمله رساناهای الکتریکی بسیار خوب می باشد، از فلز گران قیمت مس به عنوان هادی جریان الکتریکی استفاده شده است و بر روی آن روکش نایلونی قرار می گیرد. با توجه به کاربردی که سیم نایلون در موارد مختلف دارد. انواع و اقسام و ضخامت های مختلفی از سیم بند تخت در بازار وجود دارند. کار اصلی سیم بند تخت عبور جریان برق و انتقالش از نقطه ای به نقطه دیگر است. در دو سیم کنار هم در سیم نایلون، یکی به فاز و دیگری به نول وصل می شود.

نام دیگر سیم نایلون، سیم بند تخت می باشد. می توان اینچنین بیا ن کرد که سیمی دولا و سفید رنگ بوده که در واقع با روکشی سفید رنگ پوشانده شده است. سیم نایلون در بازار در سایزهای 0.5×2 ، 0.75×2 ، 1×2 ، 1.5×2 ، 2.5×2 وجود دارد و جهت مصارف مختلف از جمله مصارف خانگی می توان به راحتی از مغازه های الکتریکی سطح شهر تهیه و استفاده کرد.

سیم نایلون نیز دارای روکش است، روکش آن روکشی نایلونی به رنگ سفید می باشد که دو سیم نازک را در برگرفته است، در واقع سیم بند تخت به این صورت روکش شده است که این دو سیم به صورت عایق شده در کنار یکدیگر قرار گیرند و از اتصال فاز و نول جلوگیری به عمل آید، روکش سفید سیم بند تخت بسیار نرم و انعطلف پذیر است و از پلاستیک نرم ساخته شده است.

کاربرد سیم نایلون

کاربرد سیم نایلون

موارد کاربرد سیم بند تخت در محصولات برقی در ساختمان هاست، برای مثال باید گفته شود که سیم نایلون  یا همان بند تخت در لوسترها کارکرد بسیار زیادی دارد. به دلیل عدم نیاز لوسترهای روشنایی منازل به برق زیاد استفاده از سیم بند تخت در این وسایل منطقی به نظر می رسد. در نتیجه می توان از سیم نایلون سفید رنگ نازک در این موارد استفاده کرد.

سیم نایلون در حقیقت در انواع مختلفی تولید و ارائه می شود. سیم بلندگو و محصولات سیمی ولتاژ پایین مانند یک جفت نوار مسی است که در یک فیلد شفاف محکم شده است. سایر محصولات سیم نایلون دارای باندهای باریک تری از مس هستند. بسته به عملکرد سیم، ممکنه است یک، دو یا سه باند جداگانه مس وجود داشته باشد. این باند باریک در یک فیلد ورق مستقل مس نیست و آنها مانند امواج یا یک سری قله ها و دره ها به نظر می رسند.

درجاهایی که فشار مکانیکی بسیار کمی وجود دارد مخصوصا در محصولات الکتریکی قابل حمل می توان به وفور دید که از سیم نایلونی سفید رنگ استفاده شده است.

مس رسانای سیم نایلون است و این بدان معنی است که برق می تواند آزادانه از طریق آن جریان یابد. ساختار اتمی مس چیزی است که آن را به یک هادی خوب تبدیل می کند. الکترون های موجود در سطح انرژی خارجی یک اتم مس یکدیگر را دفع می کنند و نسبتا آزاد هستند. اگر یک جریان از الکترون ها را به انتهای یک سیم مسی به سمت دیگر حرکت می کنند. جریان الکترون ها همان چیزی است که ما آن را برق می نامیم.

هر باند در واقع چندین لایه از ورق های مسی است که توسط یک چسب جدا شده اند و به عنوان لایه دی الکتریک عمل می کند. اگرچه الکتریسیته ای به وجود نمی آورد، اما از میدان های الکترواستاتیکی پشتیبانی میکند و به عبارت دیگر نوعی عایق است. هنگام برخورد با موادی که مانع از تماس سطوح رسانا با یکدیگر می شوند، معمولا در یک خازن، از اصطلاح دی الکتریک استفاده می شود.

تعداد لایه ها در هر باند مسی بستگی به هدف سیم نایلون مد نظر ما قرار دارد. درحالی که امکان ایجاد یک سیم نایلون چندمنظوره وجود دارد که می تواند نیازهای جندگانه را برآورده کند.

سیم بند تخت مانند سیم های هاب ووفر دارای کانکتورهای سفارشی هستند که دارای برگه مخصوص با بخش پلاستیکی شفاف هستند که در برابر سیم صاف قرار می گیرند، می توانید این اتصالات را به پایین سیم بکشید تا به طول مورد نیاز خود تنظیم شود. مس وجود در این سیم ها از الگوی موج خاصی برخوردار است. برای اینکه سیم کار کند باید موج را با برد مدار مربوطه همتراز کند. شما قبل از بستن اتصال و برش سیم باید مطمئن شوید که باند مسی در سیم با پنجره روی اتصال بالا می رود. در غیر این صورت سیم شما سیگنال مناسبی را حمل نخواهد کرد و در استفاده از آن با مشکل روبرو خواهید شد.

ایمنی و قیمت سیم نایلون

قیمت سیم نایلون

در صورتی که سیم نایلون به درستی نصب شود، می تواند از سیم و کابل معمولی ایمن تر باشد. از آنجا که می توان سیم را با طول مورد نظر و مناسب برید، پس در نتیجه دیگر لازم نیست نگران سیم پیچ های سیم و کابل باشید و از آنجا که می توان سیم بند تخت را تقریبا با هر سطحی شستشو داد، می تواند از خطر ریزش جلوگیری کند. این در حالی است که شما حتی می توانید سیم نایلون را روی زمین خود اجرا کنید و فرش را بر روی آن قرار دهید.

چنانچه بخواهید با استفاده از سیم نایلون هنگام عبور جریان برق کار کنید کافی است آن را سوراخ کنید.همان شئ که سوراخ را ایجاد کرده است باعث می شود لایه های زمین و خنثی با لایه داغ تماس برقرار کنند. این مساله باعث ایجاد اتصال کوتاه می شود و در نتیجه این اتفاق الکترونهایی که از طریق لایه داغ جریان می یابند در لایه های خنثی و زمینی برگشت می کنند. در نتیجه، اتصال کوتاه رخ می دهد و اتصال کوتاه بلافاصله قطع کننده مدار منزل شما را فاش می کند و جریان از طریق سیم متوقف می شود. همه اینها با سرعت باورنکردنی اتفاق می افتد. در واقع این رخداد از دیدگاه شخصی که میخ را از طریق سیم نایلون فعال انجام می دهد آنی و فوری است.

قیمت سیم نایلون نیز با توجه به سطح مقطع آن تعیین می شود و جنس هادی بکار رفته در آن مس می باشد در نتیجه قیمت براساس میزان مس بکار رفته محاسبه می شود.