کابل کواکسیال


 

کابل کواکسیال معمولا توسط اپراتور های کابل، شرکت های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ها، ویدئو ها و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. همچنین این نوع کابل در داخل منازل، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مدت زمان طولانی است که کابل کواکسیال به عنوان یک فناوری (از اوایل قرن بیستم) استفاده می شود و از مزایای بسیاری برای انتقال مطمئن و دقیق برخوردار است که گاهی اوقات به عنوان کابل coax نیز شناخته می شود.

کابل کواکسیال

 در واقع کابل الکتریکی است که سیگنال های فرکانس رادیویی(rf) را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند. قیمت کابل کواکسیال براساس انواع و مواد مصرفی در تولید آن متفاوت است، گرچه تهیه این محصول به صورت مستقیم از تولید کننده می تواند مقرون به صرفه تر باشد.

فروش کابل کواکسیال

فروش کابل کواکسیال

کابل کواکسیال دارای ویژگی های متفاوتی است و کاربردهای مختلفی دارد، نت کابل انواعی از این کابل را تولید و عرضه می نماید. کابل کواکسیال نوع خاصی از کابل است که از چهار لایه مواد تشکیل شده است. یک هادی داخلی، یک لایه عایق دی الکتریک، یک لایه دیگر رسانا و یک لایه عایق وجود دارد. این کابل، کواکسیال نامیده می شود زیرا که هر دو لایه رسانای داخلی و خارجی بر روی یک محور هندسی یکسان قرار دارند. منظور از محور هندسی خطی است که در طول کابل امتداد پیدا کرده است. کابل کواکسیال به گونه ای طراحی شده است که برای انتقال فرکانس رادیویی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف از چند لایه بودن این نوع کابل محدود کردن میدان الکترو مغناطیسی تولید شده توسط سیگنال به درون خود این کابل است. در واقع با استفاده از این سیستم تداخل های الکترومغناطیسی در کابل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

طراحی هادی داخلی می تواند به صورت جامد و یا رشته ای باشد. البته طراحی رشته ای به دلیل انعطاف پذیری بالاتر بیشتر مورد توجه است. همچنین می توان برای بهبود کارایی کابل کواکسیال هادی داخلی آن را نقره اندود کرد و یا از سیم آهنی با روکش مس استفاده نمود. لایه بعدی در کابل کواکسیال عایق آن است که می توان از فوم پلاستیکی، هوا با فاصله ای برای نگه داشتن سیم داخلی و جلوگیری از برخورد آن با سپر یا شیلد، پلاستیک جامد و یا تفلون جامد استفاده نمود. در کابل هایی که میزان ضعف الکتریکی در آن ها پایین تر است، اغلب از عایق پلی اتیلنی استفاده می شود. هر چه کیفیت عایق بالاتر باشد ، قیمت آن ها نیز بالطبع بیشتر خواهد بود.

در یک کابل کواکسیال استاندارد، سپر یا همان شیلد از سیم مسی تشکیل شده است، که برای بهبود خاصیت انعطاف پذیری کابل، بافته شده است. این سیم بافته برای بهبود عملکرد سپر می تواند روکشی از جنس نقره، دو لایه و یا پوشیده از فویل باشد.بسته به میزان مورد نیاز محافظت از سیگنال، سپر می تواند یک لوله فلزی جامد باشد. در نتیجه نکته اصلی موفقیت کابل کواکسیال طراحی محافظ آن است که به هسته مسی کابل اجازه می دهد داده ها را به سرعت و بدون تحمل درگیری یا آسیب از عوامل محیطی منتقل کند. همچنین دارای محدودیت هایی است که باعث می شود در بعضی موارد کابل فیبر نوری، کابل دسته یا گاهی اوقات سیگنال های بی سیم جایگزین شوند.

خطر استفاده از این نوع کابل سخت در واقع ناتوانی در قرار گیری در خم های تیز است. هر گونه برخورد در سپر یا شیلد باعث از بین رفتن سیگنال در کابل می شود. این نوع نشت به دلیل نیاز آن ها به افت و از دست رفتن کمتر سیگنال به طور معمول بیشتر در سیستم کابل های توزیع تلویزیون مشاهده می شود. ژاکت عایق معمولا از پای وینیل کلرید یا همان (پی وی سی) ساخته می شود، اما این بخش کابل های کواکسیال نیز به مانند بخش های دیگر می تواند از طیف گسترده ای از مواد ساخته شود که این مواد می توانند شامل خاصیت های گسترده ای مانند ضد حریق، ضد اکسیداسیون و یا مقاوم در برابر نور ماورا بنفش باشد.نوع عایق مورد نیاز بستگی به نوع نصب و همچنین محیط ما دارد.

موادی که در ترکیب کابل کواکسیال مورد استفاده قرار می گیرند باید مطابق با مقررات دواتی در مورد میزان قابل قبول نشت سیگنال الکترومغناطیسی باشند. این سیگنال ها با طیف گسترده ای از سیگنال های دیگر تداخل دارند. همچنین نوع عایق مورد نیاز برای رساندن میزان نشت سیگنال به صفر هم بسیار گران است و هم در عمل کاری غیر ممکن است. کابل های کواکسیال امروزی ترکیبی از ویژگی هایی هستند که به منظور کاهش میزان تداخلات تا حد ممکن و بدون تحمیل هزینه های نا متعارف و همچنین ایجاد کابل هایی با خصوصیات غیر عملی ساخته می شوند. انواع مختلف کابل کواکسیال وجود دارد که بر حسب سنج و آمپدانس متفاوت است. سنج به ضخامت کابل اشاره دارد و با اندازه گیری راهنمایی رادیویی یا شماره RG اندازه گیری می شود. هر چه تعداد RG بیشتر باشد، هسته هادی مرکزی نازک تر است.

خرید کابل کواکسیال

خرید کابل کواکسیال

ظاهر و ویژگی های کابل کواکسیال می تواند در خرید و انتخاب کابل مورد نیاز تاثیرگذار باشد. کابل کواکسیال به دلیل داشتن لایه عایق داخلی دارای یک شکل گرد و ضخیم مشخص است. اندازه آن باعث می شود تفاوت آن با سایر کابل ها مانند جفت پیچ خورده یا کابل اترنت بسیار متفاوت باشد. بیشترین اندازه کابل کواکسیال RG-6، RG-11 و RG-59 است، کابل کواکسیال در رنگ های مختلفی از جمله مشکی، قهوه ای و سفید در دسترس می باشد. کابل کواکسیال یک انتخاب محبوب است زیرا طراحی محافظ آن ها به هادی مرکزی اجازه می دهد تا در حالی که از آسیب و تداخل محافظت می شود، اطلاعات را سریعا منتقل کند. کابل های کواکسیال عمدتا از این چهار لایه مختلف ساخته شده اند: هادی مرکزی که معمولا یک سیم مسی است، که داده ها و فیلم ها از آن عبور می کنند. اطراف سیم مسی یک عایق پلاستیکی دی الکتریک است. یک مش بافته ساخته شده از مس سپس به محافظت از کابل از تداخل الکترومغناطیس(EMI)کمک می کند. لایه خارجی یک پوشش پلاستیکی است که لایه های داخلی را از آسیب محافظت می کند. کابل کواکسیال با حمل داده در مرکز رسانا کار می کند، در حالی که لایه های اطراف محافظ هر گونه افت سیگنال( که به آن افت ضعف نیز گفته می شود) را متوقف می کند و به کاهش تداخلات الکترومغناطیسی کمک شایانی می کند.

لایه اول، به نام دی الکتریک، فاصله بین هادی هسته و لایه بیرونی و همچنین برخی از عایق ها را فراهم می کند. لایه های بعدی ، که به طور جمعی به عنوان سپر از آن یاد می شود، باعث می شود تکانه های الکتریکی و انتقال رادیو از آن خارج شود. سرعت انتقال کابل کواکسیال 10مگابیت در ثانیه است و آنها 80 برابر ظرفیت انتقال بیش از کابل های جفت پیچ خورده را ارائه می دهند. از مزایای کابل کواکسیال می توان به ارزان بودن، سیم کشی و نصب آسان، آسان برای گسترش اشاره کرد، همچنین مقاومت خوبی در برابر EMI دارد، حداکثر ظرفیت 10 مگابیت بر ثانیه را دارا می باشد و در نهایت بادوام نیست هست. مزیت دیگر کابل کواکسیال این است که میدان الکترومغناطیسی که سیگنال را حمل می کند فقط در فضای بین رسانای داخلی و خارجی وجود دارد. این بدان معنی است که بر خلاف سایر انواع خطوط انتقال، کابل کواکسیال می تواند در کنار اشیاء فلزی بدون از دست دادن برق نصب شود. ضرر اصلی استفاده از کابل کواکسیال این است که خرابی تک کابل می تواند یک شبکه کل را خراب کند.

انواع کابل کواکسیال

دو نوع کابل کواکسیال وجود دارد، یکی از آن ها با امپدانس 75 اهم و آن هایی که دارای امپدانس 50 اهم هستند. کابل هایی با 75 اهم بیشتر برای سیگنال های ویدئویی استفاده می شوند، در حالی که کابل 50 اهم برای استفاده از داده ها و ارتباطات بی سیم تمایل دارند. در کابل کواکسیال، اهم به امپدانس اشاره می کند، یعنی اندازه گیری مقاومت در کابل به جریان الکتریکی است.

کابل کواکسیال RF 

کابل های کواکسیال RF برای حمل سیگنال های فرکانس رادیویی استفاده می شوند. آنها کابل ورودی استاندارد در تلویزیون ها هستند و یک پین منفرد دارند که به ورودی RF در یک دستگاه متصل می شوند.

کابلRG-6

کابل های RG-6 دارای رسانای بزرگتر هستند، بنابراین کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند. آن ها عایق دی الکتریک ضخیم تری دارند و با نوع محافظ دیگری ساخته شده اند و به آن ها امکان می دهند سیگنال های سطح گیگا هرتز را به طور موثر تری اداره کنند. از آن جا که این نوع کابل نازک است، می توان به راحتی آن را در دیوار یا سقف ها نصب کرد.

کابل RG-59

کابل کواکسیال rg59

کابل معول در تنظیمات داخلی است و این کابل مشابه RG-6 است، اما دارای یک رسانای حتی نازک تر است. این امر گزینه مناسبی را برای کوتاه مدت و انتقال فرکانس پایین انتخاب می کند.

کابل RG-11

کابل RG-11 به دلیل ضخامت نسبت به انواع دیگر کابل کواکسیال به راحتی قابل تشخیص است که این امر کار با ان را دشوار تر می کند. با این حال، سط میرایی کمتری نسبت به RG-6 و RG-59 ارائه می دهد، به این معنی که می تواند داده ها را برای مسافت های طولانی تر حمل کند.

قیمت کابل کواکسیال

قیمت کابل کواکسیال

قیمت کابل کواکسیال متاثر از مواد به کار رفته در تولیدش متفاوت خواهد بود، به توجه به تنوع این کابل ها ، قیمت ها نیز بالطبع متفاوت است. قیمت کابل کواکسیال که هادی ان از مس ساخته شده است ، قیمت بالاتری نسبت به کابل با هادی الومینیم دارد. همچنین پلیمر به کار رفته در روکش و عایق کابل تولیدی ،بر اساس کیفیت می تواند در قیمت کابل کواکسیال اختلاف ایجاد کند.