کابل کواکسیال


 

کابل کواکسیال معمولا توسط اپراتور های کابل، شرکت های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ها، ویدئو ها و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. همچنین این نوع کابل در داخل منازل، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مدت زمان طولانی است که کابل کواکسیال به عنوان یک فناوری (از اوایل قرن بیستم) استفاده می شود و از مزایای بسیاری برای انتقال مطمئن و دقیق برخوردار است که گاهی این کابل در بازار به عنوان کابل coax نیز شناخته و نامیده می شود.

کابل کواکسیال

 در واقع کابل الکتریکی است که سیگنال های فرکانس رادیویی(rf) را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند. قیمت کابل کواکسیال می تواند براساس انواع آن و یا مواد اولیه کاربردی در تولید آن متفاوت باشد، گرچه تهیه کابل های مورد نیاز هر پروژه به صورت مستقیم از تولید کننده می تواند قیمت مناسب تری را پیشنهاد دهد و مقرون به صرفه تر باشد.

فروش کابل کواکسیال

فروش کابل کواکسیال

کابل کواکسیال دارای ویژگی های متفاوتی است و کاربردهای مختلفی دارد، نت کابل انواعی از این کابل را تولید و عرضه می نماید. کابل کواکسیال نوع خاصی از کابل است که از چهار لایه مواد تشکیل شده است. یک هادی داخلی، یک لایه عایق دی الکتریک، یک لایه دیگر رسانا و یک لایه عایق وجود دارد. این کابل، کواکسیال نامیده می شود زیرا که هر دو لایه رسانای داخلی و خارجی بر روی یک محور هندسی یکسان قرار دارند. منظور از محور هندسی خطی است که در طول کابل امتداد پیدا کرده است. کابل کواکسیال به گونه ای طراحی شده است که برای انتقال فرکانس رادیویی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف از چند لایه بودن این نوع کابل محدود کردن میدان الکترو مغناطیسی تولید شده توسط سیگنال به درون خود این کابل است. در واقع با استفاده از این سیستم تداخل های الکترومغناطیسی در کابل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. جامد و یا رشته ای، طراحی هادی داخلی کابل می تواند به این دو صورت باشد. انعطاف پذیری بالاتر طراحی رشته ای کابل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. با نقره اندود کردن هادی داخلی کابل کواکسیال می توان کارایی آن را بهبود بخشید و یا امکان پذیر است که از سیم آهنی با روکش مس استفاده نمود. لایه بعدی در کابل کواکسیال عایق آن است که می توان از فوم پلاستیکی، هوا با فاصله ای برای نگه داشتن سیم داخلی و از پلاستیک جامد و یا تفلون جامد جهت جلوگیری از برخورد آن با سپر یا شیلد استفاده نمود. در کابل هایی که میزان ضعف الکتریکی در آن ها پایین تر است، اغلب از عایق پلی اتیلنی استفاده می شود. هر چه کیفیت عایق یک کابل بالاتر باشد، در نتیجه قیمت آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

سپر یا همان شیلد از سیم مسی تشکیل شده است، در یک کابل کواکسیال استاندارد جنس سیم مس است که برای بهبود خاصیت انعطاف پذیری کابل، بافته شده است. این سیم بافته برای بهبود عملکرد سپر می تواند روکشی از جنس نقره، دو لایه و یا پوشیده از فویل باشد.بسته به میزان مورد نیاز محافظت از سیگنال، سپر می تواند یک لوله فلزی جامد باشد. در نتیجه نکته اصلی موفقیت کابل کواکسیال طراحی محافظ آن است که به هسته مسی کابل اجازه می دهد داده ها را به سرعت و بدون تحمل درگیری یا آسیب از عوامل محیطی منتقل کند. به دلیل وجود محدودیت های بسیار، فیبرنوری یا در مواردی سیگنال های بی سیم مورد استفاده و کارکرد قرار می گیرند.

خطر استفاده از این نوع کابل سخت در واقع ناتوانی در قرار گیری در خم های تیز است. هر گونه برخورد در سپر یا شیلد باعث از بین رفتن سیگنال در کابل می شود. نشت و از دست رفتن سیگنال ها در کابل های تلوزیونی بیشتر رخ می دهد. نشت سیگنال باعث افت و از دست رفتن کامل سیگنال ها می شود. روکش یا عایق کابل معمولا از پی وی سی ساخته می شود. با این وجود عایق کابل های کواکسیال نیز به مانند بخش های دیگر می تواند از طیف گسترده ای از مواد ساخته شود که این مواد می توانند شامل خاصیت های گسترده ای مانند ضد حریق، ضد اکسیداسیون و یا مقاوم در برابر نور ماورا بنفش باشد.نوع عایق مورد نیاز بستگی به نوع نصب و همچنین محیط ما دارد. موادی که در ترکیب کابل کواکسیال مورد استفاده قرار می گیرند باید مطابق با مقررات دولتی در مورد میزان قابل قبول نشت سیگنال الکترومغناطیسی باشند. این سیگنال ها با طیف گسترده ای از سیگنال های دیگر تداخل دارند.

عایق هایی که بتوانند جلوی نشت سیگنال، را بگیرند و آن را به صفر برسانند بسیار گران هستند و هم در عمل نیز امکان پذیر نمی باشد. کابل های کواکسیال امروزی ترکیبی از ویژگی هایی هستند که به منظور کاهش میزان تداخلات تا حد ممکن و بدون تحمیل هزینه های نا متعارف و همچنین ایجاد کابل هایی با خصوصیات غیر عملی ساخته می شوند. انواع کابل کواکسیال بر حسب سنج و آمپدانس متفاوت وجود دارد. سنج به ضخامت کابل اشاره دارد و با اندازه گیری راهنمایی رادیویی یا شماره RG اندازه گیری می شود. هر چه تعداد RG بیشتر باشد، هسته هادی مرکزی نازک تر است.

خرید کابل کواکسیال

خرید کابل کواکسیال

از جمله مواردی که در خرید و انتخاب کابل کواکسیال اثرگذار است، ظاهر و ویژگی های کابل کواکسیال است. کابل کواکسیال یک لایه عایق داخلی دارد و به همین دلیل شکل ظاهری آن کاملا گرد و ضخیم است. تفاوت این کابل با سایر کابل های جفت پیچ خورده یا اترنت در اندازه بسیار زیاد است. متداولترین اندازه کابل کواکسیال RG-6، RG-11 و RG-59 است، رنگ کابل کواکسیال عموما مشکی، قهوه ای و یا سفید است گرچه رنگ های متفاوتی می تواند داشته باشد. حفاظت بسیار خوب کابل کواکسیال از آسیب ها و تداخلات داخلی به واسطه طراحی محافظ در هادی مرکزی آن، آن را به کابلی محبوب و پرطرفدار تبدیل کرده است. سرعت انتقال اطلاعات در کابل کواکسیال بسیار بالاست. ساختار کابل کواکسیال 4 لایه ای می باشد. در این 4 لایه یک هادی مرکزی قرار دارد که عموما از جنس مس است. تمامی دیتاها و تصاویر از این هسته مرکزی عبور می کنند. دور این هادی که مرکزیت کابل است عایقی پلاستیکی دی الکتریک قرار دارد. پس از آن نیز یک مش به صورت بافته شده از جنس مس قرار دارد که کار اصلی محافظت از تداخلات الکترومغناطیسی یا همان EMI برعهده آن است. خارجی ترین و آخرین لایه پوشش پلاستیکی محکمی است که سایر لایه ها را محافظت می کند. مرکز رسانای کابل کواکسیال داده را حمل می کند و سایر لایه های اطراف وظیفه نگهداری و حفاظت از سیگنال را بر عهده دارند تا سیگنال ها دچار افت یا صعف نشوند. در حقیقت لایه های بیرونی کمک قابل توجهی به کاهش تداخلات الکترومغناطیسی می کنند.

دی الکتریک در این کابل اولین لایه است که مابین هادی یا هسته و لایه بیرونی قرار دارد. سپر همان لایه بعدی است که بعد از دی الکتریک قرار دارد وظیفه آن جلوگیری از تکانه های الکتریکی و انتقال رادیویی است. سرعت انتقال سیگنال در کابل کواکسیال می تواند تا 10 مگ بر ثانیه نیز باشد. ظرفیت انتقال این کابل نسبت به کابل های جفت پیچ خورده 80 برابر است. سیم کشی و نصب کابل کواکسیال نسبتا ساده است از مزایای دیگر آن قیمت مناسب کابل کواکسیال است. مقاومت در برابر EMI نیز شاخصه آن است. همچنین کابل کواکسیال می تواند میدان مغناطیسی در فضای بین رسانای داخلی و خارجی در سیگنال را با خود حمل کند. این ویژگی به شما امکان می دهد که خطوط انتقال را با کابل کواکسیال در کنار شئ فلزی قرار دهید بدون آنکه برق از دست بدهید. نقطه ضعف کابل کواکسیال این است که قطعی در یک تک کابل کل یک شبکه را مختل خواهد کرد.

انواع کابل کواکسیال

دو نوع کابل کواکسیال وجود دارد، یکی از آن ها با امپدانس 75 اهم و آن هایی که دارای امپدانس 50 اهم هستند. کابل هایی با 75 اهم بیشتر برای سیگنال های ویدئویی استفاده می شوند، در حالی که کابل 50 اهم برای استفاده از داده ها و ارتباطات بی سیم تمایل دارند. در کابل کواکسیال، اهم به امپدانس اشاره می کند، یعنی اندازه گیری مقاومت در کابل به جریان الکتریکی است.

کابل کواکسیال RF 

کابل های کواکسیال RF برای حمل سیگنال های فرکانس رادیویی استفاده می شوند. آنها کابل ورودی استاندارد در تلویزیون ها هستند و یک پین منفرد دارند که به ورودی RF در یک دستگاه متصل می شوند.

کابلRG-6

کابل های RG-6 دارای رسانای بزرگتر هستند، بنابراین کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند. آن ها عایق دی الکتریک ضخیم تری دارند و با نوع محافظ دیگری ساخته شده اند و به آن ها امکان می دهند سیگنال های سطح گیگا هرتز را به طور موثر تری اداره کنند. از آن جا که این نوع کابل نازک است، می توان به راحتی آن را در دیوار یا سقف ها نصب کرد.

کابل RG-59

کابل کواکسیال rg59

کابل معول در تنظیمات داخلی است و این کابل مشابه RG-6 است، اما دارای یک رسانای حتی نازک تر است. این امر گزینه مناسبی را برای کوتاه مدت و انتقال فرکانس پایین انتخاب می کند.

کابل RG-11

کابل RG-11 به دلیل ضخامت نسبت به انواع دیگر کابل کواکسیال به راحتی قابل تشخیص است که این امر کار با ان را دشوار تر می کند. با این حال، سط میرایی کمتری نسبت به RG-6 و RG-59 ارائه می دهد، به این معنی که می تواند داده ها را برای مسافت های طولانی تر حمل کند.

قیمت کابل کواکسیال

قیمت کابل کواکسیال

قیمت کابل کواکسیال متاثر از مواد به کار رفته در تولیدش متفاوت خواهد بود، به توجه به تنوع این کابل ها ، قیمت ها نیز بالطبع متفاوت است. قیمت کابل کواکسیال که هادی ان از مس ساخته شده است ، قیمت بالاتری نسبت به کابل با هادی الومینیم دارد. همچنین پلیمر به کار رفته در روکش و عایق کابل تولیدی ،بر اساس کیفیت می تواند در قیمت کابل کواکسیال اختلاف ایجاد کند.