کابل تلفن


 

سال های متمادی با توجه به ارتباط فراوان تلفنی، کابل تلفن در سطح وسیعی مورد کاربرد و استفاده بوده است.تقریبا عموم مردم یک بار با این کابل مواجه شده اند، این کابل ها یکی از اساسی ترین انواع کابل ها هستند و دو نوع کابل تلفن زمینی و کابل تلفن هوایی را شامل می‌شود، که با چند تغییر کوچک با گذشت سال ها تقریبا یکسان مانده اند. هر دو کابل مخابراطی به صورت زمینی و هوایی کاربرد دارد، کابل مخابراتی زمینی( مخصوص زیر زمین)، از سمت مخابرات از طریق زمین با کمک جعبه های بزرگ در شهر متصل شده و از طریق جعبه تقسیم وارد ساختمان ها شده و به خطوط تلفن اتصال می یابند. در منازل، شرکت ها، سازمان ها و... کابل های تلفنی جهت برقراری ارتباط استفاده می شوند. از کابل تلفن جهت انتقال هدایت شده امواج در خطوط تلفن استفاده می شود.

کابل تلفن

این بدان معناست که به عنوان یک مسیر فیزیکی برای انتقال امواج الکترومغناطیسی و حمل اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر عمل می کند. این کار با استفاده از یک ماده رسانا مانند سیم کشی مس انجام می شود و به منظور محافظت از سیم در برابر رطوبت و آسیب در یک ماده محافظتی مانند پی وی سی قرار داده شده اند. قیمت کابل تلفن بسته به مس مصرفی در آن می باشد.

کابل مخابراتی

کابل مخابراتی

اتصال خطوط مخابرات به تلفن در داخل باکس مخابراتی در هر مجتمع اتفاق می افتد. در واقع خطوط تلفن تمامی واحد ها به داخل رایزر می رود و از آن جا به باکس مخابراتی.باکس مخابراتی، عموما در کنار تابلو عمومی برای سر بندی خطوط مخابراتی است.در ساختمان های کوچک از باکس مخابراتی ایجاد شده در داخل مجتمع به تعداد خطوط تلفن واحد ها و اتاق نگهبانی( سرایداری) و با در نظر داشتن تعداد خط رزرو، یک کابل مخابراتی تا پست مخابرات( جعبه ای فلزی در جلوی درب ساختمان) کشیده می شود و اداره مخابرات موظف است که خطوط تلفن را از پست مخابراتی تا باکس مخابراتی که در درون ساختمان تعبیه و نصب شده است، انتقال دهد. با توجه به دردسر هایی که در استفاده از سیمی مسی ایجاد می شود، مخابرات در برخی مناطق در حال توسعه از فیبر نوری استفاده می کند، همچنین در سطح شهر نیز اقدام به راه اندازی خطوط فیبر نوری کرده است. در صورتی که از فیبر نوری استفاده شود، شرکت مخابرات برای مجتمع های بزرگ یک کابل فیبر نوری را تا مجتمع می کشد و دستگاه مخصوصی به نام اونو را در آن جا قرار می دهد. این دستگاه در واقع کابل فیبر نوری را به خطوط مسی تبدیل می کند. کابل های مسی خروجی از دستگاه توسط ترمینال های مخابراتی به خطوط تلفن واحد ها سر بندی می شود.

کابل مخابراتی دارای مغزی مس می باشد، همچنین با سطح مقاطع مختلفی تولید می شود. قطر مغزی کابل مخابراتی معمولا 0.4 میلی متر، 0.5 میلی متر و 0.6 میلیمتر است. طبقه بندی کابل تلفن بر اساس سطح مقطع، نوع کاربرد و مقاومت آن در برابر نویز و ... توزیع می گردد.

غالبا به منظور استفاده در مکان هایی با نیاز به ظرفیت های بیشتر، از فیبر نوری استفاده می شود و به منظور استفاده از فیبر نوری، فیبر نوری در زمان رسیدن به مقصد خود به دستگاه PNU وصل شده و خروجی های زوج سیم آنالوگ از دستگاه PNU توزیع می گردد.

کابل تلفن به صورت زوج تولید می شود، که دارای تنوع است، یک تک زوج از کابل تلفن به رانژه معروف شده است. از رانژه معمولا جهت برقراری ارتباط میان پورت های ترمینال کروز استفاده می شود. کابل تلفن بالای دو زوج به منظور ایجاد و برقراری ارتباط میان پریز های تلفن و گوشی تلفن به کار برده می شود. کابل تلفن در سایز های: کابل دو زوج، شش زوج، ده زوج، پانزده زوج، بیست زوج، بیست و پنج زوج، سی و دو زوج، پنجاه زوج، صد زوج و کابل دویست زوج وجود دارد.

کاربرد کابل تلفن

کاربرد کابل تلفن

کابل تلفن در دسته بندی کابل های مخابراتی و کابل های ارتباطی قرار می گیرد و وظیفه انتقال اطلاعات و دیتا را بر عهده دارد. یک کابل تلفن می تواند برای انواع اهداف ارتباطی استفاده شود. آن ها در برنامه های ارتباطی از راه دور مانند تجهیزات صوتی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین در شبکه های رایانه ای و تلفنی یافت می شوند. کابل های فیبر نوری نسخه پیشرفته تری از کابل تلفن است و اخیرا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین گروه سیم و کابل برای برقراری ارتباط در خطوط مخابراتی کابل تلفن هستند. این گروه از محصولات در دو مدل کابل تلفن هوایی و کابل تلفنی زمینی تولید و عرضه می شوند. برای تهیه کابل تلفن هم از هادی مس و هم از هادی آلومینیم استفاده می کنند.

کابل تلفن هوایی جهت ایجاد ، برقراری و وصل نمودن خطوط تلفن در خارج ساختمان استفاده می شود. روکش کابل تلفن هوایی استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی نظیر باران، نور آفتاب و ... دارد. به دلیل وجود چنین روکش های محکم، این کابل ها انعطاف پذیری کمتری دارند و شکننده تر هستند. کابل های هوایی، کابل هایی می باشند که دارای قطر 0.5 و 0.6 میلی متر و تعداد زوج رشته های 2 تا 100 هستند. این کابل ها از عایق و روکش از جنس PVC بهره مند می باشند و به رنگ طوسی هستند. دسته ای دیگر از کابل تلفن، کابل های هوایی تلفنی، کابل های مهاردار هستند. در کابل های مهار دار هوایی علاوه بر استفاده از زوج های تابیده شده از یک سیم بکسل برای کاستن انعطاف و افزایش مقاومت استفاده می شود.

کابل خارج ساختمانی یا کابل زمینی باید بسیار مستحکم باشد و در مقابل پرتو اشعه فرابنفش از استحکام مناسبی برخوردار باشد. در نتیجه به منظور افزایش استحکام عایق و روکش پلی اتیلن برای کابل تلفن به کار برده می شود. همچنین از روکش مشکی رنگ جهت عایق استفاده می شود. رشته های این کابل می تواند تا 100 زوج هم باشد، که در قطر های 0.4،0.5،0.6 موجود می باشد. از کابل های تلفن زمینی برای سیم کشی داخل ساختمان استفاده می شود. این کابل ها به نسبت سیم های تلفن هوایی انعطاف پذیری بالاتری دارند و استاندارد رنگ آن ها رنگ طوسی و مشکی است. امروزه استفاده از فیبر نوری هم برای خطوط ارتباطی مخابرات کاربرد فراوانی دارد. کابل های مخابراتی مسی و فیبر نوری انواع مختلفی دارند که هر کدام مناسب استفاده در محیط خاصی است.

انواع کابل تلفن

طیف وسیعی از کابل های تلفن در دسترس ما قرار دارد. نوع کابل تلفن که شما انتخاب می کنید به وظیفه خاصی که برای آن در نظر گرفته اید بستگی دارد. به عنوان مثال، در تجهیزات صوتی با تکنولوژی پیشرفته، لازم است از تداخل صدا جلو گیری شود. از این رو کابل تلفن به یک لایه رسانا اضافی احتیاج دارد تا اطمینان حاصل شود که این تداخلات الکترومغناطیس به خود کابل وارد نمی شود.

همچنین استفاده از کابل تلفن در داخل یا خارج به عنوان نوعی پسوند در انتخاب کابل های تلفن وجود دارد و در اصطلاح به آن ها کابل تلفنی زمین و کابل تلفنی هوای گفته می شود که کابل تلفنی زمینی در محیط های داخلی و سر بسته مورد استفاده قرار می گیرد و کابل تلفنی هوایی در محیط های سرباز و آزاد که در معرض بسیاری از عوامل طبیعی به مانند رطوبت، گرما و ... مورد استفاده واقع می شوند. 

همه کابل های تلفنی قابلیت اتصال و وصل شدن به یک شبکه ارتباطی را دارا می باشند.

کابل تلفن استاندارد شامل چهار سیم است. این محصول بدون پهنای باند و با پهنای باند لازم برای برقراری ارتباط صوتی طراحی شده است. تقاضای کم این نوع ارتباطات نیازی به پیچاندن ندارد و نگرانی زیادی درباره از بین رفتن سیگنال نشان نمی دهد . پهنای باند کم این سیم کشی برای ارتباطات داده مناسب نمی باشد.

قیمت کابل تلفن

قیمت کابل تلفن

قیمت کابل مخابراتی براساس تعداد زوج از دو تا دویست زوج و سطح مقطع های مختلف، همچنین زمینی یا هوائی بودن متفاوت است. سیم تلفن اکثرا جهت برقراری ارتباط خطوط از پریز تلفن تا گوشی مورد استفاده قرار می گیرد. کابل های تلفن برای برقراری ارتباط پریز تا پست تلفن و ترمینال مخابراتی می تواند مورد استفاده باشد. کابل های مخابراتی عموما دارای روکش های مستحکم هستند، توصیه می شود جهت خرید، علاوه بر قیمت کابل تلفن، توجهات لازم در راستای تطبیق نیاز و کابل خریداری شده صورت گیرد.