کابل شبکه


کابل شبکه اصطلاح شناخته شده ای است. در حقیقت، تنوع بسیاری از انواع کابل شبکه وجود دارد، کابل های ارتباطی، کابل های کامپیوتری و ...از کابل شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.اتصال، انتقال داده های رایانه ای و ... از جمله کارکرد کابل شبکه است. در واقع این کابل کارکردش انتقال و ذخیره اطلاعات داده ها در بین کامپیوترها، روترها، سوئیچ و شبکه های منطقه ای است. به بیان صحیح تر کابل وسیله ای است که به صورت واسطه میان تجهیزات قرار می گیرد و اطلاعات و داده ها از طریق آن از دستگاهی به دستگاه دیگر در بستر شبکه منتقل می شود. انواعی از کابل شبکه وجود دارد که در هر مکان ممکن است از نوع خاصی استفاده شود. هر شبکه بسته به ابعاد و ویژگی هایش می تواند از یک نوع خاص یا انواعی کابل استفاده کند. انتخاب نوع کابل شبکه به توپولوژی، پروتکل و اندازه شبکه برمیگردد. شناخت انواع شبکه، درک ویژگی های انواع کابل شبکه، قیمت کابل شبکه و شناخت و دانستن نحوه ارتباط انواع کابل با سایر ویژگی های شبکه برای ساخت و توسعه یک شبکه موفق لازم است.

تاریخچه ای مختصر از کابل شبکه

تاریخچه ای مختصر از کابل شبکه

شبکه های رایانه ای امروزه بسیار گسترده هستند و یکی از پیشرفت های این دوره هستند. قبل از همه گیر شدن اینترنت و نفوذش در زندگی مردم عادی، دانشمندان و مهندسان در شرکت ها برای اتصال سیستم های کامپیوتری خود بسیار تلاش می کردند تا کار را ساده تر کنند. تلاش آنها منجر به ایجاد شکل فعلی شبکه شده است. که امکان ارتباط را فراهم می کند. در صورتی که در کار شبکه تازه شروع به فعالیت کرده اید، خالی از لطف نیست که تاریخچه کابل شبکه را مطالعه کنید تا راحت تر مسیر پیشرفت آن را درک کنید. تاریخچه و قدمت شبکه های کامپیوتری و دستگاههای مدرن به سالهای 1969 برمیگردد. آریانت شبکه پروژه های تحقیقاتی پیشرفته، برای اولین بار و به عنوان اولین، به شبکه کامپیوتری متصل شد. مجموعه آریانت پروتکل  TCP / IP را اجرا کرد، البته این پروتکل بعدها به اینترنت تبدیل شد. شرکت دیتاپوینت آرت‌نت در سال 1986 پروتکل ارتباطی LAN یا همان شبکه های محلی را راه اندازی کرد و توسعه داد. اولین سیستم شبکه ای که به طور گسترده در دسترس قرار گرفت سیستم LAN بود و به صورت گسترده در اتوماسیون اداری در دهه 1980 مورد کاربرد و مصرف قرار گرفت. در این دهه پروتکل حلقه توکن بسیار محبوب شد. شبکه محلی LAN در یک حلقه یا ستاره کامپیوترها را قرار می دهد و در این حالت دیتاها از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل می شوند و اتصال بین همه برقرار است. در این پروتکل یک توکن وجود دارد که فقط میزبان ارسال کننده می تواند داده را ارسال کند و توکن ها فقط در حالتی دریافت و منتشر می شوند که تایید شوند. در این حالت از برخورد بسته های اطلاعاتی در بستر شبکه جلوگیری می شود. رابط داده توزیع شده یا فیبر FDDI یه رابط دیگر است که در ان از فیبر نوری برای انتقال داده در شبکه استفاده می شود. سرعت فیبر نوری در انتقال داده در بستر شبکه می تواند تا 100 مگابیت بر ثانیه نیز برسد. شبکه می تواند طیف وسیعی از سیستم ها را پوشش دهد.

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه متناسب با نوع ساختار و پروتکل و توپولوژی معماری شبکه و سیستم مورد نظر استفاده و بکارگرفته می شود. کابل جفت پیج خورده نام متداول ترین نوع کابل شبکه است. از کابل شبکه جفت پیچ خورده، به عنوان متداول ترین کابل شبکه در انواع شبکه های کامپیوتری استفاده می شود. در بسیاری از شبکه های اترنت این نوع کابل بسیار کاربردی است. ساختار این کابل دارای چهار جفت سیم باریک و رسانا از جنس هادی مس است که روی آن عایق یا غلاف خارجی گرفته است. هر جفت در هم پیچ خورده اند. دلیل وجود پیچ خوردگی در آن جلوگیری از تداخل دستگاهها و یا سایر کابل های مجاورشان است. طراحی آنها به جلوگیری از تداخلات کمک می کند. کابل کشی به وسیله فیبرنوری در وصرتی استفاده می شود که برای شبکه خود سرعت بالایی را نیاز داشته باشیم. سرعت های بالا در مراکز داده بسیار مورد نیاز خواهد بود. همچنین در مراکز بیمارستان ها، فرودگاه ها، بانک ها و دانشگاه ها نیز فیبر نوری بسیار کاربردی خواهد بود. سرعت بالای این کابل به دلیل سرعت بالا و توانایی بالای عبور حجم زیادی از داده ها در حال جایگزینی در شبکه ها هستند. البته اندازه و حجم دستگاهای موجود در یک شبکه برای انتخاب کابل شبکه تعیین کننده است. در پروژه ها قیمت کابل شبکه نیز می تواند روی انتخاب نوع کابل تاثیرگذار باشد. در حال حاضر از فیبرنوری برای ستون فقرات یک شبکه استفاده می کنند، چرا که مسافت بیشتری را بدون افت ولتاژ و نیاز به تقویت طی می کند. البته رفته رفته گام های خوبی در مسیر استفاده از شبکه های بی سیم در حال شکل گیری است. هدف اصلی یک سیستم شبکه ای کامپیوتری ایجاد ارتباط بین سیستم هاست، با این حال در انتخاب نوع شبکه با توجه به سرعت انتقال اطلاعات، قابل اعتماد و امن بودن داده ها در ارسال از نقطه ای به نقطه دیگر انتخاب و پیاده سازی می شود.

انواع کابل کشی شبکه

انواع کابل کشی شبکه

تقریباً در تمام کابلهای شبکه مدرن از سیستم شش پین و سوکت RJ45 برای اتصال بین دستگاهها استفاده می شود. اما کابلهایی که در این میان قرار می گیرند، یا در اطراف دیوارها یا از طریق سقف، شبکه را تشکیل می دهند یا لیدهای وصله ای که دستگاههای جداگانه را به هم متصل می کنند، می توانند متفاوت باشند. محبوب ترین کابل شبکه سری CAT کابلهای اترنت هستند قیمت کابل شبکه با یکدیگر متفاوت است. CAT مخفف "category" است و هر دسته دارای یک عدد است. این کابلهای شبکه سرعت و استاندارد متفاوتی دارند که باید به آنها پایبند باشند. متداولترین کابلهای امروزی کابل شبکه گروه Cat هستند. کابلهای فیبر نوری کم‌کم به استانداردی برای اتصال به اینترنت تبدیل می شوند. سیمها از رشته های شیشه ساخته شده اند و با استفاده از پالس های نور داده ها را ارسال می کنند. این کابل ها بسیار سریعتر از کابل های اینترنتی قدیمی هستند. این کابل ها علی رغم اینکه از شیشه ساخته شده اند، کاملا خمیده هستند و همین امر باعث می شود تا آنها هم برای کابل کشی از راه دور مناسب باشند.

وقتی صحبت از کابل کشی شبکه می شود، اغلب انواع دیگر کابل نادیده گرفته می شوند. با این حال، چند رقیب دیگر نیز برای کیت ابزار کابل شبکه شما وجود دارد. کابل های USB اولین چیزی نیستند که ممکن است در مورد شبکه فکر کنید، اما مفید هستند. اغلب ممکن است اتصال به اینترنت از طریق یک دانگل انجام شود. یا ممکن است دستگاه ها به جای کابل اترنت نیاز به اتصال به شبکه از طریق اتصال USB داشته باشند. در مورد بعدی اگر شبکه دارید که باید آن را کنترل کنید. کابل های HDMI سیمهای اساسی برای اتصال نمایشگرها، صفحه های تلویزیون و سایر دستگاه های رسانه ای به شبکه هستند.

ظهور اترنت

ظهور اترنت

اترنت در سال 1973 توسط باب متکالف در زیراکس توسعه یافت و تا سال 1975 حق ثبت اختراع نبود. اولین سیستم اترنت از کابل کواکسیال به عنوان یک محیط مشترک استفاده می کرد و با سرعت 2.94 مگابیت در ثانیه شروع به کار کرد. با گذشت زمان، اترنت به سراغ جفت های پیچ خورده یا فیبر نوری و همچنین سوئیچ ها رفته و امکان افزایش سرعت را به آن می دهد که در حال حاضر با سرعت 40 گیگابایت بر ثانیه کار می کند. اترنت جایگزین ارزانتری برای بسیاری از استانداردهای شبکه قبلی ارائه داد، به خصوص که با انواع جدید کابل شبکه مانند جفت پیچ خورده و کابل کشی فیبر نوری سازگار است. سایر استانداردها محدود به انواع کابل هایی بود که می توانستند استفاده کنند. از آنجا که اترنت بر خلاف پروتکل اختصاصی از یک پروتکل منبع باز استفاده می کند، پیاده سازی آن نیز آسان تر بود. اترنت در حال حاضر نسبتاً همه گیر شده است و یکی از اصلی ترین اجزای اینترنت در نظر گرفته می شود.

کابل اترنت 

کابل اترنت 

کابل اترنت یک کابل شبکه است که برای اتصال سیمی به اینترنت استفاده می شود. کابلهای اترنت دارای رنگها و طولهای متنوعی هستند. ممکن است شما در مورد کابلهای اترنت در ارتباط با اینترنت چیزهایی شنیده باشید، اما ممکن است در مورد اینکه چه چیزی هستند ، چه کاری انجام می دهند و در وهله اول اطلاعات کاملی نداشته باشید، کابل اترنت چیزی است که دستگاه الکترونیکی شما (کامپیوتر ، رایانه لوحی ، کنسول بازی و غیره) را به شبکه متصل می کند ، که به نوبه خود به شما امکان دسترسی به اینترنت و تعامل با منابع شبکه مشترک را می دهد. به این فکر کنید که به جای اتصال بی سیم Wi-Fi به دستگاه خود از طریق اتصال دستی به شبکه وصل شوید. یکی از نکات جالب در مورد اترنت این است که این یک استاندارد بین المللی در فناوری اینترنت شناخته شده است. بنابراین ، توسط تمام سازندگان تجهیزات شبکه پشتیبانی می شود و می تواند با هر سخت افزار استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی های خوب این است که کابل های اترنت نسبتاً طولانی هستند ، بنابراین در هنگام ایجاد یک تنظیم ، هرگز فضای اتاق را از دست نخواهید داد.

کابل لن 

کابل لن 

در بیشتر موارد، هر نوع کابل داده خاصی که به شبکه رایانه کمک می کند، می تواند یک کابل LAN در نظر گرفته شود. دلیل این امر این است که این نوع کابل ها از یک شبکه محلی (LAN) پشتیبانی می کنند. به طور خاص، این کابل های شبکه رایانه ای برای استفاده در فواصل کوچک در محدوده منطقه مشخص طراحی شده اند. اکثر این کابلها حاوی نوعی کواکس و سایر اجزا هستند که در نهایت با کابل BNC یا کابل اترنت خاتمه می یابند. به همین ترتیب، بسیاری از این کابل ها از اتصالات سیمی برای اتصال یا دسترسی به هر نوع داده استفاده می کنند. دو مشخصه اصلی که به تمایز کابل های LAN مختلف از یکدیگر کمک می کند، توپولوژی شبکه و ویژگی های رسانه است. از آنجا که کابلهای LAN با سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتصالات خط تلفن به انتقال داده کمک می کنند، همچنین تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه که می توانند پشتیبانی کنند و همچنین حداکثر فواصل انتقال داده محدودیت دارد. این شبکه گسترده تحت پوشش جدید تحت عنوان یک شبکه گسترده (WAN) نیز شناخته می شود.