کابل شبکه


کابل شبکه اصطلاح جذابی است. در واقع، انواع مختلفی از کابل های شبکه مانند کابل های ارتباطی، کابل های رایانه و سایر موارد وجود دارد. کابل شبکه برای اتصال و انتقال داده ها و اطلاعات بین رایانه ها، روترها، سوئیچ ها و شبکه های منطقه ذخیره سازی استفاده می شوند. این کابلها اساساً حامل یا رسانه ای هستند که داده ها از طریق آنها جریان می یابند. در حقیقت کابل واسطه ای است که اطلاعات از طریق آن معمولاً از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل می شود. چندین نوع کابل شبکه وجود دارد که معمولاً با شبکه های محلی استفاده می شوند. در برخی موارد، یک شبکه فقط از یک نوع کابل استفاده می کند، شبکه های دیگر از انواع مختلف کابل استفاده می کنند. نوع کابل انتخاب شده برای شبکه به توپولوژی، پروتکل و اندازه شبکه مربوط می شود. درک ویژگی های انواع مختلف کابل، قیمت کابل شبکه و نحوه ارتباط آنها با سایر جنبه های شبکه برای توسعه یک شبکه موفق ضروری است.

تاریخچه ای مختصر از کابل شبکه

تاریخچه ای مختصر از کابل شبکه

شبکه های رایانه ای یکی از بزرگترین پیشرفتهای عصر ما است. قبل از اینکه اینترنت زندگی روزمره ما را به دست بگیرد، مهندسان و دانشمندان برای اتصال رایانه ها به یکدیگر تلاش کردند. کاری که آنها انجام دادند وضعیت فعلی شبکه ما را ایجاد کرد. اگر در کابل های شبکه تازه کار هستید، فکر بدی نیست که تاریخچه کابل شبکه را مرور کنید تا بفهمید چگونه به جایی که الان هستیم، رسیده ایم. تاریخچه شبکه های رایانه ای و دستگاه های مدرن به سال 1969 برمی گردد، زمانی که آریانت، شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته، به اولین شبکه رایانه ای متصل شد. این مجموعه پروتکل TCP / IP را اجرا کرد که بعداً به اینترنت تبدیل شد. در 1986 ، شرکت دیتاپوینت آرت‌نت، یک پروتکل ارتباطی برای شبکه های محلی (LAN) را توسعه داد. این اولین سیستم شبکه ای بود که به طور گسترده در دسترس بود و به طور گسترده ای در دهه 1980 برای اتوماسیون اداری مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1980، پروتکل های حلقه توکن محبوبیت بیشتری پیدا کردند. این تنظیم شبکه محلی (LAN) تمام رایانه ها را در یک حلقه یا ستاره که داده ها از میزبان به میزبان دیگر منتقل می شوند متصل می کند. این پروتکل با اطمینان از اینکه فقط میزبانی که یک توکن دارد می تواند داده را ارسال کند و اینکه توکن ها فقط در صورت تأیید دریافت داده منتشر می شوند، از برخورد بسته های اطلاعات در شبکه جلوگیری می کند. مورد دیگر رابط داده توزیع شده فیبر (FDDI) است، از فیبر نوری برای انتقال داده در یک شبکه محلی استفاده می کند. فیبرنوری سرعت تا 100 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد. این شبکه همچنین می تواند طیف وسیعی را پوشش دهد و تا 120 مایل ادامه یابد.

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه

کابل شبکه انواع مختلفی دارد و نوع مناسب استفاده از آن به ساختار و توپولوژی معماری کلی سیستم بستگی دارد. متداول ترین نوع کابل شبکه تحت سلطه آنچه که کابل جفت پیچ خورده نامیده می شود، است. در شبکه های محلی به طور معمول محیط های اداری، سایت های خرده فروشی و تجاری، کابل کشی تبادلات مس، استفاده از کابل شبکه جفت پیچ خورده متداول ترین نوع کابل است. کابل شبکه جفت پیچ خورده در بسیاری از شبکه های اترنت استفاده می شود. این سیمها یا هادی ها شامل چهار جفت سیم باریک یا رسانا هستند که در داخل عایق یا غلاف خارجی کابل قرار دارند. هر جفت به چند پیچ اضافی پیچ خورده است. این پیچ ها برای جلوگیری از تداخل دستگاه های دیگر و در واقع سایر کابل های مجاور طراحی شده اند. کابل کشی فیبر نوری در مواردی که ممکن است به پهنای باند بالا نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرند. به خصوص در محیط مرکز داده و مکانی که نصب به ظرفیت بالایی نیاز دارد، به طور معمول بیمارستان، فرودگاه ها، بانک ها ... با این حال، کابل کشی فیبر نوری به سرعت در حال تبدیل شدن به گزینه انتخابی برای هرگونه نصب حجم زیادی از داده است. اینکه دقیقاً از کدام نوع کابل شبکه استفاده شده باشد، به اندازه و محیط شبکه بستگی دارد. همچنین قیمت کابل شبکه ممکن است در انتخاب تاثرگذار باشد. اخیراً تغییری در جهت کابل کشی فیبر نوری رخ داده است، حداقل برای ستون فقرات شبکه، زیرا سرعت آن بیشتر است و می تواند مسافت بیشتری را بدون نیاز به تقویت سیگنال خود طی کند. همچنین بدون نیاز به کابل، حرکت قابل توجهی به سمت شبکه های بی سیم صورت گرفته است. هدف اصلی شبکه همیشه یکسان است. با این حال؛ برای انتقال سریع و قابل اعتماد داده ها از یک نقطه به نقطه دیگر همواره کابل شبکه مورد استفاده قرار گرفته است.

انواع کابل کشی شبکه

انواع کابل کشی شبکه

تقریباً در تمام کابلهای شبکه مدرن از سیستم شش پین و سوکت RJ45 برای اتصال بین دستگاهها استفاده می شود. اما کابلهایی که در این میان قرار می گیرند، یا در اطراف دیوارها یا از طریق سقف، شبکه را تشکیل می دهند یا لیدهای وصله ای که دستگاههای جداگانه را به هم متصل می کنند، می توانند متفاوت باشند. محبوب ترین کابل شبکه سری CAT کابلهای اترنت هستند قیمت کابل شبکه با یکدیگر متفاوت است. CAT مخفف "category" است و هر دسته دارای یک عدد است. این کابلهای شبکه سرعت و استاندارد متفاوتی دارند که باید به آنها پایبند باشند. متداولترین کابلهای امروزی کابل شبکه گروه Cat هستند. کابلهای فیبر نوری کم‌کم به استانداردی برای اتصال به اینترنت تبدیل می شوند. سیمها از رشته های شیشه ساخته شده اند و با استفاده از پالس های نور داده ها را ارسال می کنند. این کابل ها بسیار سریعتر از کابل های اینترنتی قدیمی هستند. این کابل ها علی رغم اینکه از شیشه ساخته شده اند، کاملا خمیده هستند و همین امر باعث می شود تا آنها هم برای کابل کشی از راه دور مناسب باشند.

وقتی صحبت از کابل کشی شبکه می شود، اغلب انواع دیگر کابل نادیده گرفته می شوند. با این حال، چند رقیب دیگر نیز برای کیت ابزار کابل شبکه شما وجود دارد. کابل های USB اولین چیزی نیستند که ممکن است در مورد شبکه فکر کنید، اما مفید هستند. اغلب ممکن است اتصال به اینترنت از طریق یک دانگل انجام شود. یا ممکن است دستگاه ها به جای کابل اترنت نیاز به اتصال به شبکه از طریق اتصال USB داشته باشند. در مورد بعدی اگر شبکه دارید که باید آن را کنترل کنید. کابل های HDMI سیمهای اساسی برای اتصال نمایشگرها، صفحه های تلویزیون و سایر دستگاه های رسانه ای به شبکه هستند.

ظهور اترنت

ظهور اترنت

اترنت در سال 1973 توسط باب متکالف در زیراکس توسعه یافت و تا سال 1975 حق ثبت اختراع نبود. اولین سیستم اترنت از کابل کواکسیال به عنوان یک محیط مشترک استفاده می کرد و با سرعت 2.94 مگابیت در ثانیه شروع به کار کرد. با گذشت زمان، اترنت به سراغ جفت های پیچ خورده یا فیبر نوری و همچنین سوئیچ ها رفته و امکان افزایش سرعت را به آن می دهد که در حال حاضر با سرعت 40 گیگابایت بر ثانیه کار می کند. اترنت جایگزین ارزانتری برای بسیاری از استانداردهای شبکه قبلی ارائه داد، به خصوص که با انواع جدید کابل شبکه مانند جفت پیچ خورده و کابل کشی فیبر نوری سازگار است. سایر استانداردها محدود به انواع کابل هایی بود که می توانستند استفاده کنند. از آنجا که اترنت بر خلاف پروتکل اختصاصی از یک پروتکل منبع باز استفاده می کند، پیاده سازی آن نیز آسان تر بود. اترنت در حال حاضر نسبتاً همه گیر شده است و یکی از اصلی ترین اجزای اینترنت در نظر گرفته می شود.

کابل اترنت 

کابل اترنت 

کابل اترنت یک کابل شبکه است که برای اتصال سیمی به اینترنت استفاده می شود. کابلهای اترنت دارای رنگها و طولهای متنوعی هستند. ممکن است شما در مورد کابلهای اترنت در ارتباط با اینترنت چیزهایی شنیده باشید، اما ممکن است در مورد اینکه چه چیزی هستند ، چه کاری انجام می دهند و در وهله اول اطلاعات کاملی نداشته باشید، کابل اترنت چیزی است که دستگاه الکترونیکی شما (کامپیوتر ، رایانه لوحی ، کنسول بازی و غیره) را به شبکه متصل می کند ، که به نوبه خود به شما امکان دسترسی به اینترنت و تعامل با منابع شبکه مشترک را می دهد. به این فکر کنید که به جای اتصال بی سیم Wi-Fi به دستگاه خود از طریق اتصال دستی به شبکه وصل شوید. یکی از نکات جالب در مورد اترنت این است که این یک استاندارد بین المللی در فناوری اینترنت شناخته شده است. بنابراین ، توسط تمام سازندگان تجهیزات شبکه پشتیبانی می شود و می تواند با هر سخت افزار استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی های خوب این است که کابل های اترنت نسبتاً طولانی هستند ، بنابراین در هنگام ایجاد یک تنظیم ، هرگز فضای اتاق را از دست نخواهید داد.

کابل لن 

کابل لن 

در بیشتر موارد، هر نوع کابل داده خاصی که به شبکه رایانه کمک می کند، می تواند یک کابل LAN در نظر گرفته شود. دلیل این امر این است که این نوع کابل ها از یک شبکه محلی (LAN) پشتیبانی می کنند. به طور خاص، این کابل های شبکه رایانه ای برای استفاده در فواصل کوچک در محدوده منطقه مشخص طراحی شده اند. اکثر این کابلها حاوی نوعی کواکس و سایر اجزا هستند که در نهایت با کابل BNC یا کابل اترنت خاتمه می یابند. به همین ترتیب، بسیاری از این کابل ها از اتصالات سیمی برای اتصال یا دسترسی به هر نوع داده استفاده می کنند. دو مشخصه اصلی که به تمایز کابل های LAN مختلف از یکدیگر کمک می کند، توپولوژی شبکه و ویژگی های رسانه است. از آنجا که کابلهای LAN با سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتصالات خط تلفن به انتقال داده کمک می کنند، همچنین تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه که می توانند پشتیبانی کنند و همچنین حداکثر فواصل انتقال داده محدودیت دارد. این شبکه گسترده تحت پوشش جدید تحت عنوان یک شبکه گسترده (WAN) نیز شناخته می شود.