کابل برق


هدف از کابل برق انتقال انرژی الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر است. بسته به کاربرد نهایی آنها ، کابل ها می توانند پیکربندی های مختلفی داشته باشند که جهت خرید کابل برق باید به آن توجه نمود و همیشه طراحی آن‌ها بر اساس مقررات ملی و بین المللی است. کابل برق از دو یا چند سیم یا هادی تشکیل شده است. سیم‌هایی که به هم تابیده شده ، بهم پیوسته یا بافته می شوند، یک کابل را تشکیل می دهند. سیمهای رشته شده می توانند کابل برق انعطاف پذیرتری تولید کنند، سیمها معمولاً از مس هستند. قیمت مس تاثیر مستقیم بر روی قیمت کابل برق دارد.

کابل برق

تعریف کابل برق

تعریف کابل برق

به کابل مورد استفاده برای انتقال و توزیع انرژی الکتریکی کابل برق گفته می شود. کابل برق شامل دو یا چند هادی الکتریکی است که با یک غلاف متصل می شوند. این برای انتقال ولتاژهای فوق العاده زیاد در مکانی که استفاده از خطوط هوایی غیرممکن است مانند دریا ، عبور از میدان هوایی و غیره استفاده می شود. اصلی کابل برق را به عقب می کشد.

ساختار کابل برق

ساختار کابل برق

کابل برق عمدتا از سه جز اصلی تشکیل شده است ، یعنی هادی ، دی الکتریک و غلاف. هادی موجود در کابل مسیر هدایت جریان را فراهم می کند. عایق یا دی الکتریک در برابر ولتاژ سرویس مقاومت کرده و هادی را با اشیا دیگر جدا می کند. غلاف اجازه ورود رطوبت را نمی دهد و از کابلها در برابر همه تأثیرات خارجی مانند حمله شیمیایی یا الکتروشیمیایی ، آتش سوزی و غیره محافظت می کند. 

هادی کابل 

از مس و سیم های آلومینیوم به دلیل رسانایی الکتریکی بالا در کابل ها به عنوان ماده رسانا استفاده می شود. برای ساخت کابل برق از سیمهای جامد یا تعدادی سیم خالی ساخته شده از مس یا آلومینیوم استفاده می شود. برای یک کابل که بیش از سه سیم دارد ، سیم در اطراف یک سیم مرکزی مرتب شده است به طوری که در لایه اول شش ، در لایه دوم دوازده ، در لایه سوم هجده وجود دارد.

عایق کاری 

دی الکتریک متداول در کابل های برق کاغذ آغشته ، لاستیک بوتیل ، کابل پلی وینیل کلراید ، پلی اتیلن ، پلی اتیلن متقاطع است. کابل های عایق کاغذی بیشتر ترجیح داده می شوند زیرا ظرفیت حمل فعلی آنها بالا است ، به طور کلی قابل اعتماد است و طول عمر بالایی دارد. ترکیب دی الکتریک مورد استفاده برای کابل باید دارای خصوصیات زیر باشد.

روکش باید از مقاومت عایق بالایی برخوردار باشد. باید مقاومت دی الکتریک بالایی داشته باشد تا اجازه ندهد جریان نشتی از آن عبور کند. این ماده باید از مقاومت مکانیکی خوبی برخوردار باشد. مواد دی الکتریک باید بتواند در دمای بالا کار کند. باید مقاومت حرارتی کمی داشته باشد. باید ضریب قدرت کمی داشته باشد.

در کابلهای مورد استفاده برای خاکهای زیردریایی و مرطوب باید از دی الکتریکهای مصنوعی مانند پلی وینیل کلراید ، پلی اتیلن و ... استفاده شود. این مواد نسبتاً سبک تر و دی الکتریک غیر مهاجر هستند. همچنین ، چنین نوع مواد دی الکتریک دارای مقاومت دی الکتریک خوب ، اتلاف توان کم و مقاومت حرارتی کم است.

غلاف داخلی 

این برای محافظت از کابل در برابر رطوبت استفاده می شود که می تواند عایق را تحت تأثیر قرار دهد. غلاف کابل از آلیاژ سرب تشکیل شده است و این مقاومت ها در برابر فشارهای داخلی کابل های تحت فشار مقاومت می کنند. مواد مورد استفاده برای غلاف داخلی باید از مواد غیر مغناطیسی باشد.

غلاف آلومینیوم در کابل برق نیز مورد استفاده قرار می گیرد زیرا از غلاف سرب ارزان تر ، وزن کمتری و مقاومت مکانیکی بالایی دارد. در کابلها و تلفنهای پر از روغن ، از کابلهای آلومینیومی بدون درز راه راه استفاده می شود زیرا دارای ویژگیهای خمش بهتر ، ضخامت کمتر و وزن کمتری است.

پوشش محافظ

کابل های غلاف سرب وقتی به طور مستقیم روی زمین قرار می گیرند ، در اثر خوردگی و الکترولیت آسیب می بینند. برای محافظت از کابل ها در برابر لایه های خوردگی مواد الیافی مانند کاغذ ، هسیان و غیره یا از پلی وینیل کلراید استفاده می شود. لایه هایی از مواد الیافی را که با ترکیب ضد آب به بیرون کابل برق پخش می شوند ، سرویس می نامند.

زره پوش کردن: زره پوشیدن فرآیندی است که در آن لایه های سیم فولادی گالوانیزه یا دو لایه نوار فلزی برای محافظت از آن در برابر آسیب مکانیکی بر روی غلاف اعمال می شود. از سیم های فولادی معمولاً برای زره پوش استفاده می شود زیرا دارای مقاومت طولی بالا است. از آرمورینگ برای زمین کابل نیز استفاده می شود. وقتی خطا در کابل رخ می دهد (به دلیل خرابی عایق) جریان خطا از زره پوش عبور می کند و زمین می شود.

غلاف بیرونی

مقاومت مکانیکی را به کابل ها می دهد. این کابل را از آسیب کلی مانند رطوبت ، خوردگی ، کثیفی ، گرد و غبار و غیره محافظت می کند. از مواد گرمانرم یا ترموپلاستیک برای ساختن روی غلاف استفاده می شود.

تعداد متنوعی از کابل های الکتریکی وجود دارد، کابل برق انتخاب شده واقعاً به کاربردی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. به عنوان مثال ، بسیاری از خانه های قدیمی دارای سیستم های الکتریکی مبتنی بر استفاده از تک سیم هستند ، اما در خانه های جدید و دیگر برنامه های جدیدتر از کابل های چند رسانا استفاده می شود زیرا استفاده از آنها راحت تر است.

سیم کشی ساختمان در درجه اول از کابل برق برای همه مدارهای روشنایی ، تغذیه و کنترل دائمی استفاده می کند. در این حالت ، یک نصب کابل برق شامل همه هادیهای مدار بصورت همزمان است و این باعث صرفه جویی در وقت کار و هزینه بیش از سایر گزینه های سیم کشی می شود. اصطلاح کابل برق همچنین به عنوان کابل یا کابل الکترونیکی ، کابل چند رسانا یا کابل تک سیم بکار برده می شود. امروزه انواع مختلفی از کابل ها در بازار وجود دارد.

همچنین بسیاری از گزینه ها و سبک های کابل برق در بازار ، از هر نوع کاربردی ، همیشه یکی وجود دارد که بهترین عملکرد را خواهد داشت. پس از جمع آوری تعداد سیم های مورد نیاز ، ولتاژ مورد نیاز و محیط فیزیکی که کابل ها یا سیم ها در آن استفاده می شوند، می توانید با اطمینان تعیین کنید که کدام یک از تغییرات بدون خطا موفق خواهد شد.

کابل برق الکتریکی و الکترونیکی

کابل برق الکتریکی و الکترونیکی

کابل برق  ، در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی ، یک هادی یا گروهی از هادی ها برای انتقال نیروی الکتریکی یا سیگنال های مخابراتی از یک مکان به مکان دیگر وجود دارد. کابل های ارتباطی الکتریکی پیام های صوتی ، داده های رایانه ای و تصاویر دیداری را از طریق سیگنال های الکتریکی به تلفن ها ، رادیوهای سیمی ، رایانه ها ، چاپگرهای دور ، دستگاه های سنجش و تلویزیون منتقل می کنند. تمایز بین سیم برق و کابل برق زیاد پررنگ نیست. معمولاً اولی به یک هادی فلزی جامد ، با یا بدون عایق اشاره دارد ، در حالی که دومی به یک هادی رشته ای یا به مونتاژ هادی های عایق اشاره دارد. با کابلهای فیبر نوری ، ساخته شده از الیاف انعطاف پذیر شیشه و پلاستیک ، سیگنالهای الکتریکی برای انتقال داده های صوتی ، تصویری و رایانه ای به پالس های نوری تبدیل می شوند.

کابل برق متداول

متداول ترین نوع کابل برق ، کابل متصل به سقف بین تیرها یا برج های فولادی است. این کابل های هوایی از تعدادی سیم ، معمولاً از مس یا آلومینیوم تشکیل شده است که در لایه های متحدالمرکز پیچ خورده (رشته ای) شده اند. مس یا آلومینیوم برای هدایت الکتریکی بالا انتخاب می شود ، در حالی که رشته باعث انعطاف پذیری کابل می شود. از آنجا که کابلهای هوایی غالباً تحت فشارهای شدید محیطی قرار دارند ، گاهی اوقات از آلیاژهای مس یا آلومینیوم برای افزایش مقاومت مکانیکی کابل استفاده می شود ، هرچند که به رسانایی الکتریکی آن آسیب می رساند. طراحی متداولتر این است که در مونتاژ کابل رشته ای تعدادی سیم فولادی ضد خوردگی با مقاومت بالا وجود داشته باشد. بسیاری از کابلهای هوایی ، به ویژه آنهایی که در ولتاژ بالا کار می کنند ، خالی (عایق بندی نشده) هستند. کابلهایی که با ولتاژ پایین کار می کنند اغلب دارای پوششهایی از نخ پنبه اشباع شده از پلی اتیلن یا سایر مواد دی الکتریک (غیر رسانا) هستند. این پوشش ها تا حدی در برابر اتصال کوتاه و شوک الکتریکی تصادفی از کابل محافظت می کنند.

نوع دیگری از کابل برق در کانالهای زیرزمینی نصب می شود و در شهرهایی که کمبود فضا یا ملاحظات ایمنی مانع استفاده از خطوط هوایی است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف یک کابل هوایی ، یک کابل مدفون از مس یا آلومینیوم تجاری خالص استفاده می کند (مقاومت مکانیکی در زیر زمین مشکلی ندارد) و هادی رشته ای به طور مکرر نورد می شود تا فشردگی و هدایت الکتریکی آن بیشتر شود. کابل برق در دو نوع هوایی و زیرزمینی قسمت عمده ای از مدار الکتریکی را از ژنراتور تا نقطه استفاده از نیروی الکتریکی تشکیل می دهند. 

خرید کابل برق

خرید کابل برق

کابل برق از لوازم و تجهیزات مهم و ضروری می باشد، تولید کابل برق در جهت رفع نیاز صنعت بخصوص ساخت و ساز انجام می شود. نکته قابل توجه این است که هنگام خرید کابل برق با توجه به محیط و کاربرد کابل برق بهترین نوع را انتخاب نمایید. زیرا انتخاب نادرست می تواند در نهایت علاوه بر زمان و هزینه، خطراتی نیز در پی داشته باشد. با رعایت اصولی اولیه در خرید کابل برق می توانید از بروز حوادثی خطرناک در سیستم های انتقال برق جلوگیری نمایید.