سیم برق


سیم برق یکی از تولیدات پرکاربرد صنعت سیم و کابل می باشد. بیشتر اوقات ، اصطلاحات سیم و کابل برای توصیف یک چیز استفاده می شود ، اما در واقع سیم برق و کابل کاملاً متفاوت هستند. سیم یک رسانای الکتریکی است ، در حالی که کابل گروهی از سیمهای در هم تنیده است. اصطلاح کابل در اصل برای گروهی از سیم ها می باشد که در کنار هم قرار گرفته و روکش شده اند و در یک زمینه الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند، سیم ها همانند کابل ها برای انتقال جریانهای الکتریکی استفاده می شوند. برای خرید سیم برق هزینه کمتری مورد نیاز است. زیرا میزان مس و مواد مصرفی بکار رفته در آنها کمتر می باشد.

سیم برق

استفاده از سیم برق چه در داخل ساختمان ها و چه در فضای بیرونی، نیازمند توجه خاص جهت نصب مناسب سیم و کابل است. اطمینان کافی از برق رسانی کامل و همچنین عبور از فیلترهای بررسی برق حائز اهمیت می باشد. سیم و کابل باید از ابتدای نصب در جعبه فیوز تا ورود به داخل خانه ها و پریزها ، وسایل برقی و لوازم خانگی روزمره با دقت و رعایت نکات ایمنی نصب شود. کشورها براساس استانداردهایی از پیش تعیین شده نحوه نصب و انواع سیم برق و کابل ها را برای کاربردهای مختلف الکتریکی و الکترونیکی تنظیم می کنند.

درک سیم برق

اندازه سیم های برق متفاوت می باشد، هر اقدام یا فرآیند الکتریکی برای نصب به اندازه و نوع سیم خاصی نیاز دارد و اندازه مناسب برای یک برنامه خاص توسط برقکار و به وسیله سیم سنج تعیین و اندازه می شود. اندازه گیری سیم ها در هنگام تولید مشخص می شود و هر فرد می تواند با توجه به نیاز پروژه‌اش خرید سیم برق را انجام دهد.

انواع سیم برق تولید می شود که کاربرد متفاوتی نیز دارند، سیم های سه گانه معمولاً در هادی های افت فاز و در سرویس های تک فاز ، بین تیر برق و در معرض آب و هوا استفاده می شوند. سیم برق اصلی تغذیه كننده سیم‌هایی هستند كه سرویس‌ها را به خانه ها و ساختمان متصل می كنند. آنها با سیم رشته ای یا جامد ساخته شده اند. سیم برق غلافدار غیر فلزی یا رومکس در بیشتر منازل مسکونی استفاده می شود و دارای 2-3 هادی است که هر کدام عایق پلاستیکی دارند و یک سیم زمین بدون عایق دارند. سیم‌های جداگانه با لایه دیگری از غلاف غیر فلزی پوشانده شده اند. از آنجا که نسبتاً ارزان تر و در دسترس است ، این نوع سیم برق برای سیم کشی داخلی ترجیح داده می شود. سیم تک رشته ای از سیم THHN نیز استفاده می کند ، اگرچه انواع دیگری نیز وجود دارد. هر سیم جداگانه است و می توان چندین سیم را از طریق یک لوله به راحتی در کنار هم قرار داد. سیم های تک رشته ای محبوب ترین انتخاب برای چیدمان هایی هستند که از لوله ها برای عبور سیم استفاده می کنند.

رنگبندی مختلف سیم برق

رنگبندی مختلف سیم برق

سیم برق در رنگ های مختلفی تولید و عرضه می شود، در بازار می توانید هنگام خرید سیم برق رنگبندی های متنوع را مشاهده نمایید. سیم های رنگی مختلف اهداف مختلفی را ارائه می دهند و کاربردهای مختلفی در هر مکان خاص نیز دارند، مانند: سیم برق مشکی برای سیم فاز، همچنین برای کلیدها یا پریزها در ساختمان های مسکونی و اداری و یا هر مکانی که نیازمند کلید و پریز باشد مورد مصرف قرار میگیرد. سیم برق با روکش قرمز رنگ نیز برای سیم فاز، برای پایه های سوئیچ مورد کاربرد است. سیم برق آبی و سیم برق زرد جهت استفاده در  سیم های فاز، کشیده شده در مجراها مورد نیاز هستند. سیم برق آبی برای کاربرد سوئیچ 3-4 طرفه و زرد برای پایه های کلید برای کنترل فن ، چراغ ها و غیره خریداری و استفاده می شود. سیم سفید: همیشه بی طرف و خنثی است و برای نول استفاده می شود. سیم برق سبز و زرد نیز فقط برای اتصال به زمین استفاده می شود، این سیم برق که رنگ سبز و زرد را در کنار هم دارد، با نام ارت شناخته می شود و کاربردش نیز برای ارت یا همان اتصال به زمین می باشد.

سیم کشی رنگی سیم برق

سیم کشی رنگی سیم برق

کدگذاری رنگی در سیمهای مختلف استفاده می شود. درک این کدگذاری رنگی به شما کمک می کند تا راحت تر بدانید از کدام سیم برق در سیم کشی برای چه کاری استفاده کنید و به حفظ ثبات سیستم الکتریکی کمک می کند. رنگ آمیزی سیم برق به برقکاران نیز جهت انجام راحت تر پروژه های الکتریکی کمک میکند. رنگ آمیزی سیم ها نظیر، سیمهای رسانای منفرد معمولاً اندازه یا درجه بندی را نشان نمی دهد، نکته مهم و قابل توجه ای که رنگ آمیزی سیم برق مربوط به آن می باشد در حقیقت مربوط به استفاده استاندارد یا ترجیحی از سیم برق مورد نظر را نشان می دهد. به عنوان مثال ، سیمهای سیاه و قرمز معمولاً برای اتصالات جریان دهنده یا "فاز" استفاده می شوند و سیمهای سفید معمولاً هادیهای "نول" هستند. از سیمهای عایق سبز و سیمهای مس برهنه برای اتصال سیمها استفاده می شود. و سیم های سبز و زرد نیز در اتصالات به زمین مورد مصرف هستند.

درک اندازه سیم برق

اندازه مناسب سیم برای نصب سیم برق بسیار مهم است. اندازه گیری سیم قطر هادی فلزی سیم را نشان می دهد. اندازه گیری یک سیم به ظرفیت حمل جریان سیم یا میزان آمپراژ سیم با اطمینان خاطر و حاشیه امن مربوط می شود. هنگام انتخاب اندازه مناسب ، باید اندازه گیری سیم ، ظرفیت سیم و اینکه سیم برای چه مواردی استفاده می شود را در نظر بگیرید. می توانید برای این کار از متخصص کمک بگیرید و یا با یک برقکار حرفه ای مشورت نمایید تا شما را در انتخاب سیم برق صحیح راهنمایی کنند. انتخاب اشتباه سیم برق، علاوه بر زمان و هزینه تبعات دیگری نیز دارد. لازم به ذکر است که سیم هایی که به درستی با مدارهای ارائه شده مطابقت ندارند می توانند خطر قابل توجهی در اتصال کوتاه و آتش سوزی ایجاد کنند. در نتیجه موجب به مخاطره افتادن جان انسان ها نیز شود.

درک برچسب گذاری سیم کشی برق

درک برچسب گذاری سیم کشی برق

سیم و کابلهای برق بر روی عایق یا غلاف خارجی آنها مهر یا چاپ شده است. این علامت گذاری ها اطلاعات مهمی در مورد ویژگی های تولید و سیم کشی و عایق بندی ، از جمله اندازه سیم و مواد ، نوع عایق ، تعداد سیم های موجود (داخل یک کابل) و هر نوع درجه بندی یا مشخصات خاص سیم و یا کابل ارائه می دهد. در حالی که نگاه به رنگ سیم یا کابل برق به شما کمک می کند گزینه های موجود در فروشگاه را جهت انتخاب صحیح محدود کنید ، خواندن و درک برچسب های سیم کشی بهترین راه برای اطمینان از دریافت مواد مناسب برای پروژه خود است. بدین صورت می تواند سیم برق مناسب را انتخاب نمایید.

چگونگی نوار زدن سیم برق

نوار سیم برق شامل برداشتن عایق پلاستیکی اطراف هسته فلزی سیم برق است. انجام دادن این کار با دقت کافی، مهم است تا آسیبی به فلز وارد نشود. این روش ساده است اما به یک ابزار خاص سلب سیم و درک نحوه استفاده از آن نیاز دارد. این یک مهارت مهم و ابزاری است که برای هر پروژه سیم کشی باید داشته باشد.

اصطلاحات سیم کشی برق 

اصطلاحات سیم کشی برق

دانستن اصطلاحات به شما کمک می کند تا در شناخت، خرید و استفاده از سیم برق راحت تر و صحیح تر عمل کنید، چند اصطلاح اساسی وجود دارد که برای توصیف سیم کشی استفاده شود. سیم نوعی رسانا است. در حقیقت ماده ای است که برق را مسیر خودش هدایت می کند. در مورد سیم کشی منزل ، رسانا خود معمولاً مس یا آلومینیوم (یا آلومینیوم با روکش مس) است و یا یک سیم رسانای فلزی جامد است یا سیم رشته ای. بیشتر سیمهای خانه عایق بندی شده اند ، به این معنی که آنها در یک پوشش پلاستیکی غیر رسانا پیچیده شده اند. یک استثنا قابل توجه سیم های زمینی است که به طور معمول مسی جامد هستند و یا با غلاف سبز عایق بندی می شوند یا عایق بندی نشده (لخت) هستند.

متداول ترین نوع سیم کشی در خانه های مدرن به شکل کابل غیر فلزی است که شامل دو یا چند سیم برق جداگانه است که درون یک غلاف پلاستیکی محافظ پیچیده شده است. کابل غیرفلزی معمولاً شامل یک یا چند سیم فاز (حامل جریان) ، یک سیم نول و یک سیم اتصال به زمین است.

به عنوان یک جایگزین برای کابل NM ، می توان سیم برق های جداگانه ای را در داخل یک لوله فلزی یا پلاستیکی سخت و قابل انعطاف به نام مجرا نصب کرد. اینکار معمولاً در مواردی استفاده می شود که سیم کشی در معرض دید قرار گیرد و در داخل دیوارها ، کفها یا سقف ها پنهان نشود. سیمهای بزرگتر در خانه شما ولتاژ مدار را حمل می کنند و لمس این نوع سیم برق بسیار خطرناک است. چندین سیم برق در خانه شما وجود دارد که جریان ولتاژ پایین بسیار کمتری را حمل می کنند. این نوع سیم برق خطر کمتری دارند و در بعضی ها ولتاژ حمل شده آنقدر کم است که عملاً امکان شوک وجود ندارد. با این حال ، تا زمانی که دقیقاً ندانید با چه نوع سیم برق روبرو هستید ، بهتر است با همه آنها طوری که خطرناک است رفتار کنید.

سیم برق کم ولتاژ

سیم برق کم ولتاژ

سیم کشی ولتاژ پایین برای مدارهایی که معمولاً به 50 ولت یا کمتر نیاز دارند ، استفاده می شود. چندین نوع سیم برق معمول شامل سیم روشنایی منظره ، اتصالات سیستم آب پاش ، سیم زنگ دار (برای زنگ درها) ، سیم های سیستم بلندگو و سیم های ترموستات است. اندازه سیم برق از سطح مقطع یک تا ده به طور معمول است. سیم برق ولتاژ پایین معمولاً عایق بندی شده اند و ممکن است در غلاف کابل وجود داشته یا به صورت جفت های پیچ خورده ترکیب شوند ، شبیه سیم لامپ. باید فقط برای کاربردهای کم ولتاژ استفاده شود. این سیم های برق معمولاً سیمهای بسیار کوچکی هستند که بسیار متفاوت از سیم کشی مدار استاندارد هستند. شوک های جدی به ندرت در سیم برق ولتاژ پایین اتفاق می افتد ، اما هنوز هم همیشه بهتر است دستگاه ها را قبل از کار با آنها خاموش کنید. اگرچه سیم کشی داده ها ولتاژ کمی را حمل می کند ، اما هر چیزی که زیر 30 ولت است به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود (یک مدار خانگی حدود 120 ولت برق را تحمل می کند). با این حال ، همیشه خطر سیم کشی داده ها با سیم کشی خانگی وجود دارد ، بنابراین باید با احتیاط رفتار کنید و از لمس سیم های لخت خودداری کنید.