سیم برق


سیم برق یکی از تولیدات پرکاربرد صنعت سیم و کابل می باشد. غالبا و در موارد بسیاری ، کلمات سیم و کابل به جای یکدیگر استفاده می شوند ، اما در واقع سیم برق و کابل کاملاً متفاوت هستند. سیم یک رسانای الکتریکی است ، در حالی که کابل گروهی از سیمهای در هم تنیده است. آن گروه از سیم ها که اصطلاحا کابل نامیده می شوند. در حقیقت گروهی از سیم هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و روکش شده اند و در یک زمینه الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند، سیم ها همانند کابل ها برای انتقال جریانهای الکتریکی استفاده می شوند. برای خرید سیم برق باید پول کمتری پرداخت کنید و هزینه کرد کمتری مورد نیاز است. زیرا میزان مس و مواد مصرفی بکار رفته در آنها کمتر می باشد.

سیم برق

مصرف و کاربرد سیم برق هم در داخل همه ساختمان ها و هم در فضای خارج ساختمان ها، نیازمند توجه ویژه برای نصب صحیح و ایمن سیم و کابل است. مهم است که از رسیدن برق به صورت کامل مطمیئن شوید. همچنین باید تمامی موارد ایمنی و نکات را با موفقیت پاس کنید. جعبه فیوز در ورودی ساختمان است و سیم و کابل باید از ابتدا تا وقتی وارد خانه و ساختمان و کلید و پریز، وسایل برقی مصرفی و لوازم خانگی  می شود با دقت و رعایت نکات ایمنی راه اندازی شود. همه کشورها براساس استاندارد صحیح و نهایی شده که از پیش تعیین شده است. نحوه مصرف انواع سیم برق و کابل را برای مکان و مصارف مختلف الکتریکی و الکترونیکی تنظیم کرده اند.

درک سیم برق

اندازه سیم های برق متفاوت می باشد، هر اقدام یا فرآیند الکتریکی برای نصب به اندازه و نوع سیم خاصی نیاز دارد و اندازه مناسب برای یک برنامه خاص توسط برقکار و به وسیله سیم سنج تعیین و اندازه می شود. اندازه گیری سیم ها در هنگام تولید مشخص می شود و هر فرد می تواند با توجه به نیاز پروژه‌اش خرید سیم برق را انجام دهد.

انواع سیم برق تولید می شود که کاربرد متفاوتی نیز دارند، سیم های سه گانه معمولاً در هادی های افت فاز و در سرویس های تک فاز ، در میان تیر چراغ برق و در معرض هوای باز استفاده می شوند. سیم برق اصلی تغذیه كننده سیم‌هایی هستند كه سرویس‌ها را به خانه ها و ساختمان متصل می كنند. آنها با سیم رشته ای یا جامد ساخته شده اند. سیم برق دارای غلاف غیر فلزی در تعداد بالایی از منازل مسکونی استفاده می شود و دارای 2-3 هادی است که هر کدام عایق پلاستیکی دارند و یک سیم زمین بدون عایق دارند. سیم‌ها به صورت جداگانه با یک لایه دیگر از غلاف غیرفلزی پوشانده شده اند. از آنجا که نسبتاً ارزان تر و در دسترس است ، این نوع سیم برق برای سیم کشی داخلی ترجیح داده می شود. سیم تک رشته ای از سیم THHN نیز استفاده می کند ، اگرچه انواع دیگری نیز وجود دارد. هر سیم جداگانه است و می توان چندین سیم را از طریق یک لوله به راحتی در کنار هم قرار داد. سیم های تک رشته ای محبوب ترین انتخاب برای چیدمان هایی هستند که از لوله ها برای عبور سیم استفاده می کنند.

رنگبندی مختلف سیم برق

رنگبندی مختلف سیم برق

سیم برق در رنگ های مختلفی تولید و عرضه می شود، در بازار می توانید هنگام خرید سیم برق رنگبندی های متنوع را مشاهده نمایید. سیم های رنگی مختلف اهداف مختلفی را ارائه می دهند و کاربردهای مختلفی در هر مکان خاص نیز دارند، مانند: سیم برق مشکی برای سیم فاز، همچنین برای کلیدها یا پریزها در ساختمان های مسکونی و اداری و یا هر مکانی که نیازمند کلید و پریز باشد مورد مصرف قرار میگیرد. سیم برق با روکش قرمز رنگ نیز برای سیم فاز، برای پایه های سوئیچ مورد کاربرد است. سیم برق با رنگ آبی و سیم برق با رنگ زرد به عنوان سیم فاز استفاده می شوند، این دو سیم در مجراها نیز کشیده می شوند. سیم برق مورد مصرف رنگ بندی دارد، رنگ آبی برای سوییچ دوطرفه استفاده می شود. برای کنترل فن جهت پایه های کلید، برای چراغ ها و ... سیم زرد رنگ بیشتر استفاده می شود. سیم سفید: همیشه بی طرف و خنثی است و برای نول استفاده می شود. سیم برق سبز و زرد نیز فقط برای اتصال به زمین استفاده می شود، این سیم برق که رنگ سبز و زرد را در کنار هم دارد، با نام ارت شناخته می شود و کاربردش نیز برای ارت یا همان اتصال به زمین می باشد.

سیم کشی رنگی سیم برق

سیم کشی رنگی سیم برق

کدگذاری رنگی در سیمهای مختلف استفاده می شود. درک این کدگذاری رنگی به شما کمک می کند تا راحت تر بدانید از کدام سیم برق در سیم کشی برای چه کاری استفاده کنید و به حفظ ثبات سیستم الکتریکی کمک می کند. رنگ آمیزی سیم برق به برقکاران نیز جهت انجام راحت تر پروژه های الکتریکی کمک میکند. رنگ آمیزی سیم ها نظیر، سیمهای رسانای منفرد معمولاً اندازه یا درجه بندی را نشان نمی دهد، نکته مهم و قابل توجه ای که رنگ آمیزی سیم برق مربوط به آن می باشد در حقیقت مربوط به استفاده استاندارد یا ترجیحی از سیم برق مورد نظر را نشان می دهد. جهت درک بهتر برای نمونه، سیم سیاه جریان دهنده است و سیم قرمز هم همین طور، اتصالات جریان دهنده را فاز می نامند و سیم سفید معمولاً نول را هدایت می کنند. از سیم دارای عایق سبز و سیمهای مس لخت برای وصل کردن سیمها استفاده می شود. و سیم با رنگ مشترک سبز و زرد نیز در اتصال به زمین مورد مصرف است.

درک اندازه سیم برق

بسیار مهم است که اندازه سیم برق درست انتخاب شود. قطر سیم را اندازه می گیرند، قطر همان اندازه هادی است. اندازه گیری یک سیم به ظرفیت حمل جریان سیم یا میزان آمپراژ سیم با اطمینان خاطر و حاشیه امن مربوط می شود. هنگام انتخاب اندازه مناسب ، باید اندازه گیری سیم ، ظرفیت سیم و اینکه سیم برای چه مواردی استفاده می شود را در نظر بگیرید. می توانید برای این کار از متخصص کمک بگیرید و یا با یک برقکار حرفه ای مشورت نمایید تا شما را در انتخاب سیم برق صحیح راهنمایی کنند. انتخاب نادرست و یا غلط سیم برق، علاوه بر زمان بر بودن تغییرات و سربار کردن هزینه، تبعات دیگری نیز دارد. لازم به ذکر است که سیم هایی که به درستی با مدارهای ارائه شده مطابقت ندارند می توانند خطر قابل توجهی در اتصال کوتاه و آتش سوزی ایجاد کنند. در نتیجه موجب به مخاطره افتادن جان انسان ها نیز شود.

درک برچسب گذاری سیم کشی برق

درک برچسب گذاری سیم کشی برق

سیم و یا کابل های برق شامل اطلاعاتی هستند، این اطلاعات روی آنها به صورت چاپ نوشته می شود. چاپ ها روی روکش بیرونی است. این ها اطلاعات بااهمیتی هستند که ویژگی های تولید و سیم ها و عایق ها را نشان می دهد. مواردی نظیر اندازه سیم، مواد مصرفی، نوع عایق، چه تعداد سیم داخل هر کابل و مابقی درجه بندی و مشخصات با سیم و کابل روی آنها ثبت می شود. سیم ها بخاطر رنگبندی داشتن با مشاهده به راحتی فیلتر می شوند. یعنی با دیدن رنگ سیم و کابل برق در فروشگاه برقی، سریع تر به انتخاب خود نزدیک می شوید. پس از آن برای اطمینان از انتخابتان باید بدانید چگونه اطلاعات ثبت شده و چاپ شده روی عایق را خوانده و بررسی کنید. در این صورت شما سیم برق مورد نظر را به درستی انتخاب کرده اید.

چگونگی نوار زدن سیم برق

نوار سیم برق وسیله ای است چسب مانند، وقتی روکش پلاستیکی دور رسانای سیم برق را جدا می کنید. پس از آن باید با نوار بپوشانید. جدا کردن عایق باید کاملا با دقت انجام شود. آسیب رسیدن به رسانا در سیم مشکلاتی ایجاد می کند. استفاده از ابزار مناسب برای جداسازی عایق و استفاده درست از آن یک مهارت لازم است. هربرقکاری برای پروژه های خود حتما این ابزار را در اختیار دارد.

اصطلاحات سیم کشی برق 

اصطلاحات سیم کشی برق

دانستن اصطلاحات به شما کمک می کند تا در شناخت، خرید و استفاده از سیم برق راحت تر و صحیح تر عمل کنید، چند اصطلاح اساسی وجود دارد که برای توصیف سیم کشی استفاده شود. سیم نوعی رسانا است. در حقیقت ماده ای است که برق را مسیر خودش هدایت می کند. در مورد سیم کشی خانه‌ها، رسانای سیم معمولاً مس یا آلومینیوم است یا اینکه آلومینیوم با روکش مس است و یا یک سیم رسانای فلزی جامد است یا سیم رشته ای. در حالت عادی تمام سیمهای خانه های مسکونی عایق بندی دارند، به این معنی که آنها در یک پوشش پلاستیکی که رسانا نیز نباشد قرار داده اند. یک استثنا قابل توجه سیم های زمینی است که به طور معمول مسی جامد هستند و یا با غلاف سبز عایق بندی می شوند یا عایق بندی نشده (لخت) هستند.

متداول ترین نوع سیم کشی در خانه های مدرن به شکل کابل غیر فلزی است که شامل دو یا چند سیم برق جداگانه است که درون یک غلاف پلاستیکی محافظ پیچیده شده است. کابل های غیرفلزی عموما این گونه هستند که شامل یک یا چندین سیم حامل جریان هستند، همین طور دارای یک سیم نول و یک سیم اتصال به زمین است.

به عنوان جایگزینی برای کابل و سیم،  سیم برق را جداگانه می توانید در داخل لوله هایی از جنس فلز یا پلاستیک محکم و قابل انعطاف نصب کنید به این لوله ها مجرا می گویند. استفاده از مجرای فلزی مواردی هست که سیم های مورد استفاده برای سیم کشی در معرض و دید افراد قرار دارد و در داخل دیوارهای ساختمان، زیر کف پوش ها یا بالای سقف ها پنهان نشده است. سیمهای بزرگتر در خانه شما ولتاژ مدار را حمل می کنند و لمس این نوع سیم برق بسیار خطرناک است. چندین سیم برق در خانه شما وجود دارد که جریان ولتاژ پایین بسیار کمتری را حمل می کنند. این نوع سیم برق خطر کمتری دارند و در بعضی ها ولتاژ حمل شده آنقدر کم است که عملاً امکان شوک وجود ندارد.با توجه به اینکه ممکن است ندانید سیم برق در دسترس شما دقیقا چه نوعی است، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و آنها را خطرناک در نظر بگیرید.

سیم برق کم ولتاژ

سیم برق کم ولتاژ

یک نوع سیم کشی به نام ولتاژ پایین داریم که برای مدارهای با ولتاژ 50 ولت یا کمتر است و برای آنها استفاده می شود. چندین نوع سیم برق معمول شامل سیم روشنایی منظره ، اتصالات سیستم آب پاش ، سیم زنگ دار (برای زنگ درها) ، سیم های سیستم بلندگو و سیم های ترموستات است. اندازه سیم برق از سطح مقطع یک تا ده به طور معمول است.در ادامه سیم برق با ولتاژ پایین اکثرا دارای روکش هستند و احتمال دارد در غلاف کابل نیز وجود داشته باشد و یا به صورت دوتایی های پیچ خورده باشند، شبیه سیم لامپ، نیاز هست که تنها برای موارد کم ولتاژ استفاده شود. سیم های برق عموما سیم های باریک و کوچیکی هستند که با سیم کشی مدارهای استاندارد متفاوت هستند. سیم برق ولتاژ پایین به دلیل کم بودن جریان الکتریکی، شوک جدی اتفاق نمی افتد با این حال رعایت احتیاط اینگونه است که قبل از کار جریان را خاموش کنید. سیم کشی داده ها ولتاژ کمی را حمل و جا به جا می کنند، اما در حالت کلی ولتاژ پایین تر از 30 ولت است که این ولتاژ را امن در نظر می گیرند (یک مدار خانگی حدود 120 ولت برق را تحمل می کند). خطر و احتمال برقگرفتی همواره وجود دارد، خصوصا در سیم کشی های خانگی بیشتر دیده می شود. رعایت جانب احتیاط کاملا ضروری است و ناگفته پیداست که باید از لمس سیم های بدون روکش خودداری کنید.