کابل lan چیست

امتیاز کاربران : 0 از 5
کابل lan چیست

میخواهیم بدانیم که کابل lan چیست، ما معمولاً اصطلاحاتی را که در آن به کابل های خود مراجعه می کنیم تغییر می دهیم. بارزترین مورد روشی است که ما از Ethernet و کابل شبکه یاد می کنیم. در واقع هیچ تفاوتی بین این دو اصطلاح وجود ندارد. هنگام مراجعه و نام بردن از کابل ها هر دو نام می توانند هر دو قابل استفاده باشند. مسئله این است که کابل lan چیست و آیا تفاوتی بین کابل lan و کابل اترنت وجود دارد؟ در این مقاله این اصطلاح را برای درک بهتر اصطلاحات تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

شبکه و کابل lan چیست؟

برای شروع این مقاله ابتدا می خواهیم دقیقاً با lan چیست شروع کنیم؟ lan مخفف شبکه محلی است و یک شبکه رایانه ای است که کامپیوترهای یک منطقه خاص مانند خانه ها، دانشگاه ها، دفاتر، ساختمان های تجاری، آزمایشگاه ها و تقریباً هر مکان با طیف وسیعی از رایانه ها را در نزدیکی به هم متصل می کند. lan ها در شبکه های رایانه ای بسیار حیاتی هستند و تقریباً هر رایانه ای که استفاده می کنید به طریقی به دستگاه دیگری متصل است. از این نوع کابل استفاده می کند. نه تنها اتصالات شبکه در مقیاس کوچک وجود دارد بلکه می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند. مثلاً شرکتهای بزرگ و شرکت های دولتی و در مورد مساحت زیاد نیز می توانند دارای شبکه باشند، به این شبکه ها شبکه های گسترده گفته می شود. آغاز یک شبکه محلی lan در دهه 1970 با افزایش نیاز به اتصال سریع کامپیوتر در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها آغاز شد. با معرفی اترنت توسط زیراکس در 1973-1974 روند آشنایی شبکه آغاز شد، lan خیلی زود به این عرصه ورود نکرد. اولین معرفی شبکه lan یک مورد عمده استفاده با نصب آن در سال 1977 در بانک Chase در شهر نیویورک اتفاق افتاد. اکنون که کمی از مقدمه و پیش زمینه lan برخوردار شدید، بیایید بررسی کنیم که در واقع یک کابل lan چیست و چگونه کار می کند؟ چه محصولاتی به صورت lan وجود دارد؟ 

شبکه و کابل lan چیست؟

چه در خانه و چه در محل کار خود باشید احتمالاً جزئی از نوعی شبکه lan خواهید بود. ساده ترین راه برای راه اندازی شبکه محلی (LAN) استفاده از کابل اترنت است. اما کابل lan چیست و چطور ؟ اینجاست که سوال مشتریان مطرح می شود. کابل lan چیست، کابل lan به همان چیزی گفته می شود که کابل های اترنت یا شبکه هستند. بنابراین هنگام خرید کابل lan و مواجه شدن با کابل اترنت یا شبکه خوب با این سوال روبرو خواهید بود. بنابراین در تعریف کابل lan چیست می توان گفت کابلی است که به کامپیوتر ، سوئیچ شبکه و سپس از سوئیچ به روتر ، مودم یا dsl متصل می شود که اینترنت شما را از طریق یک ارائه دهنده خدمات اینترنت تأمین می کند. این دستگاه ها هنگامی که بهمراه lan بی سیم ، اترنت یا کابل شبکه متصل می شوند ، یک LAN (Local Area Network) را تشکیل می دهند.

کابل مورد مصرف شبکه محلی 

با اتصال lan به چندین رایانه و سخت افزار شبکه ، کابلهای مختلفی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند. این شامل: جفت پیچ خورده مسT همچنین به عنوان کابل LAN ، Ethernet یا Networking نیز شناخته می شود.

کابل اینترنت در مقابل کابل lan چیست

کابل اینترنت در مقابل کابل lan چیست

در دنیای شبکه، با دو سوال کابل اینترنت و کابل lan چیست روبرو می شوید و اصطلاحاتی پرکاربرد هستند. آنها کابلهایی هستند که برای اتصال دستگاههای شبکه مانند رایانه ها ، سوئیچ های شبکه یا روترها برای انتقال داده استفاده می شوند. این کابلها اساساً حامل یا رسانه ای هستند که داده ها از طریق آنها جریان می یابند. اینترنت مجموعه ای از شبکه ها در سراسر جهان است که میلیون ها کسب و کار ، سازمان دولتی ، موسسات آموزشی و افراد را به هم متصل می کند. خدمات اینترنتی مانند اشتراک فایل ، دسترسی به اینترنت و موارد دیگر از طریق انواع مختلف رسانه ها به کاربران نهایی ارائه می شود که معمولاً شامل سوئیچ های شبکه ، روترها ، پیوندهای فیبر نوری ، فن آوری های کابل کشی مس و غیره است. بنابراین ، کابلهای اینترنتی را می توان کابلهای فیزیکی مورد استفاده در اینترنت دانست. متداول ترین انواع آن کابلهای فیبر نوری ، کابل کواکسیال ، کابل مسی و غیره است. یک کابل فیبر نوری شامل یک یا چند فیبر نوری در داخل یک پوشش عایق شده است و برای انتقال سیگنال از طریق نور کار می کند. این برنامه برای شبکه های داده از راه دور ، با کارایی بالا و ارتباطات از راه دور طراحی شده است زیرا پهنای باند بیشتری را فراهم می کند و می تواند داده ها را در مسافت های طولانی انتقال دهد. 

کابل lan چیست و نحوه کار با کابل lan

کابل lan چیست و نحوه کار با کابل lan

اگر بخواهیم بگوییم کابل lan چیست، کابلهای lan که بیشتر آنها را کابلهای اترنت می نامند ، از سیمهای مسی تشکیل شده اند و در چند دسته مختلف وجود دارند کابل lan چیست و نحوه کار آنها چگونه است؟ در ادامه نگاهی به کابل های اترنت در شبکه های سیمی خواهیم انداخت. کابل lan نوع متداول کابل شبکه است که با شبکه های سیمی استفاده می شود. کابل های اترنت دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی ، روترها و سوئیچ ها را در یک شبکه محلی متصل می کنند. میزان استفاده طولی کابل lan چیست، این کابلهای فیزیکی با طول و دوام محدود می شوند. اگر کابل شبکه خیلی طولانی یا بی کیفیت باشد ، سیگنال شبکه خوبی را حمل نمی کند. این محدودیت ها یکی از دلایل وجود انواع مختلف کابل های اترنت است که برای انجام کارهای خاص در شرایط خاص بهینه شده اند.

کابل lan چگونه به نظر می رسد

کابل اترنت یا lan شبیه کابل تلفن سنتی است اما بزرگتر است و سیم های بیشتری دارد. هر دو کابل شکل و پلاگین مشابه دارند ، اما یک کابل lan دارای هشت سیم است ، در حالی که کابل های تلفن چهار سیم دارند. اتصالات کابل اترنت نیز بزرگتر هستند. کابل های lan دارای رنگ های مختلفی هستند ، اما کابل های تلفن معمولاً خاکستری هستند. کابل های lan به پورت های اترنت متصل می شوند که بزرگتر از پورت های کابل تلفن هستند. درگاه lan در رایانه از طریق کارت اترنت روی مادربرد قابل دسترسی است. این پورت معمولاً در پشت رایانه رومیزی یا در کنار لپ تاپ قرار دارد.

انواع کابل lan چیست

انواع کابل lan چیست

کابل های lan از یک یا چند استاندارد صنعت از جمله رده 5 و رده 6 پشتیبانی می کنند. بیشتر تکنسین ها از این استانداردها به ترتیب CAT5 و CAT6 نام می برند. به همین دلیل ، بسیاری از فروشگاه های آنلاین که کابل های شبکه را می فروشند از این زبان مختصر نیز استفاده می کنند.

روش تولید کابل lan چیست

کابلهای اترنت جامد عملکرد کمی بهتر و محافظت بهتر در برابر تداخل الکتریکی را دارند. آنها همچنین معمولاً در شبکه های تجاری ، سیم کشی داخل دیوارهای دفتر یا زیر کف آزمایشگاه تا مکانهای ثابت استفاده می شوند. کابلهای lan رشته ای کمتر در معرض شکاف و شکاف فیزیکی هستند و این باعث می شود که آنها بیشتر مناسب مسافران یا راه اندازی شبکه های داخلی باشند.

محدودیت های کابل lan چیست

محدودیت های کابل lan چیست

یک کابل اترنت حداکثر ظرفیت فاصله را دارد ، به این معنی که کابل از نظر حداکثر زمانی که می تواند قبل از اتلاف سیگنال (که میرایی نامیده می شود) طولانی باشد. این مشکل به این دلیل ایجاد می شود که مقاومت الکتریکی یک کابل طولانی بر عملکرد تأثیر می گذارد. هر دو انتهای کابل باید به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک باشند تا سیگنالها را به سرعت دریافت کنند و به اندازه کافی دور از تداخل الکتریکی خارج باشند تا از وقفه جلوگیری شود. با این حال ، این احتیاط اندازه شبکه را محدود نمی کند ، زیرا سخت افزارهایی مانند روترها یا هاب ها می توانند چندین کابل اترنت را در همان شبکه به هم متصل کنند. این فاصله بین دو دستگاه را قطر شبکه می نامند.

گزینه های جایگزین برای کابل lan برای شبکه های رایانه ای

فناوری های بی سیم مانند Wi-Fi و بلوتوث در بسیاری از شبکه های خانگی و مشاغل جایگزین اترنت شده اند. اکثر رایانه های لوحی و سایر دستگاه های تلفن همراه پورت شبکه ندارند. این فن آوری های بی سیم در صورت استفاده از کابل در خارج یا مکان هایی که خطر آسیب دیدن سیم بیشتر است ، سودمند هستند.

نتیجه‌گیری

شبکه های LAN به طرق مختلف بخشی از زندگی روزمره ما شده اند. چه بازی در رایانه، چه برای طراحی گرافیک در رایانه ، چه در محل کار ، به احتمال زیاد جزئی از یک LAN هستید. متداول ترین روش راه اندازی LAN در واقع با کابل LAN است که می تواند کامپیوتر شما را به سوئیچ و سپس روتر یا مودم متصل کند. سپس این امر جامعه کوچکی از سخت افزار و کابل را ایجاد کرد که می توانیم آنها را به صورت LAN توصیف کنیم. حتی اگر این یک شبکه محلی در ساده ترین شکل باشد. شبکه LAN بسیار پیچیده است. حتی ممکن است یک LAN بتواند با چیزی به نام خط اجاره به LAN دیگری متصل شود. بسته به دامنه و اندازه کلی شبکه ، می توان آن را به عنوان MAN (شبکه منطقه شهری) یا WAN (شبکه گسترده منطقه) طبقه بندی کرد.

منبع

 

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی