خط تولید سیم و کابل

امتیاز کاربران : 0 از 5
خط تولید سیم و کابل

در حال حاضر کارخانجات زیادی در حال فعالیت در حوزه سیم و کابل برق هستند. در تمامی آنها خط تولید سیم و کابل وجود دارد که با توجه به نوع دستگاه‌ها و کابل‌های تولیدی می‌توانند باهم متفاوت باشند. هر خط تولید سیم و کابل ویژگی‌ خاصی می‌تواند داشته باشد، سرعت بالا برای این خطوط تولید یک نکته بسیار مثبت تلقی می‌شود. در ادامه در مورد خطوط تولید و مراحل رایج و مهم تولید محصولاتی کابلی مطالبی ارائه خواهیم کرد. به طور کلی، ما یک هادی را یک سیم می‌نامیم، در حالی که یک کابل دو یا چند سیم عایق شده است که در یک روکش پیچیده شده‌اند. به خصوص، همیشه چندین هادی در یک لایه عایق به هم متصل می‌شوند و آن را به عنوان یک هادی منفرد، یعنی یک سیم طبقه‌بندی می‌کنیم.

مراحل خط تولید سیم و کابل

در خط تولید سیم و کابل، پس از تهیه مواد اولیه تولید سیم و کابل، مرحله اول کشیدن و نازک کردن مس یا آلومینیوم برای اندازه مورد نظر قسمت رسانای سیم و کابل است. روش کار به این صورت است که میله مسی یا آلومینیومی را از طریق یک سری قالب‌های الماس مصنوعی که به تدریج اندازه آنها کاهش می‌یابد، روی جایگاه کشش می‌کشند و این پردازش با یک سیستم روانکاری و خنک کننده است که عمر قالب‌ها را افزایش می‌دهد و از گرم شدن بیش از حد سیم جلوگیری می‌کند.پس از این مرحله در خط تولید سیم و کابل به مرحله بازپخت می‌رسیم، در طول فرآیند کشیدن، فشار زیادی بر روی میله فلزی وارد می‌کنیم تا سیم نازک تری تشکیل شود. بنابراین، سیمی که به دست می‌آوریم بسیار شکننده است و در صورت خم شدن به راحتی می‌تواند شکسته شود. سیم تمام شده باید انعطاف پذیر باشد، بنابراین در این مرحله می‌خواهیم سیم را نرم کنیم یا آنیل کنیم. بازپخت با حرارت دادن سیم تا دمای تبلور مجدد آن برای یک دوره زمانی انجام می‌شود. نکته کلیدی در اینجا جلوگیری از اکسید شدن سیم است. مرحله بعد پیچ و تاب و رشته‌هاست. همانطور که در بالا ذکر شد، سیم‌های متعدد اغلب رشته می شوند. این به این دلیل است که با توجه به سطح مقطع یکسان، سیم رشته‌ای انعطاف‌پذیری و عملکرد الکتریکی بهتری نسبت به سیم واحد دارد. در این مرحله، دو یا چند سیم از یک گیج با استفاده از یک فرمول اختصاصی برای تعیین طول پیچش به هم می‌پیچانند یا رشته می‌شوند.

مراحل خط تولید سیم و کابل

پس از گذر از مراحل بالا وارد مراحل جدید از خط تولید سیم و کابل می‌شویم. مرحله چهارم، اکستروژن نام دارد، سیم، که اکنون نرم و انعطاف پذیر است، از یک اکسترودر عبور می‌کند، جایی که پوشش پلاستیکی یا سایر مواد عایق اعمال می‌شود. مواد در قسمت عقب اکسترودر ریخته می‌شوند و در حالی که به مذاب گرم می‌شوند به جلو هل داده می‌شوند. با خروج از اکسترودر، سیم پوشش داده شده از یک سیستم خنک کننده دیگر عبور می‌کند و روی قرقره‌ها سیم پیچ می‌شود. سپس مرحله کابل کشی است. در این مرحله جزء اصلی کابل آماده شده است. در مرحله بعد باید کابل را با توجه به ابزارهای مختلف جمع آوری کنیم. این فرآیند در ایستگاه کابل‌کشی انجام می‌شود. برای کابل‌های الکتریکی و الکترونیکی در استفاده روزانه، فقط باید یک یا چند رشته سیم را همراه با یک لایه جلوگیری از تداخل در صورت نیاز، داخل روکش محافظ بپیچانیم. برای اینکه درجه شکل دهی بهتری داشته باشیم، اغلب از پرکننده استفاده می‌کنیم تا کابل تمام شده به شکل گرد باشد.

خط تولید سیم و کابل خاص

خط تولید سیم و کابل خاص

برای کابل برق و سایر کابل‌هایی که باید در زیر زمین دفن شوند، اقدامات حفاظتی بیشتری وجود دارد، بستر یا غلاف داخلی در این نوع کابل مهم است، معمولاً یک لایه پلاستیکی برای نگه داشتن سیم‌های داخلی و آماده سازی تخت برای زره فولادی وجود دارد. زره فولادی، یک لایه فولادی که برای حفظ فشار و جلوگیری از آفات زیرزمینی استفاده می‌شود. در مورد غلاف بیرونی باید بدانید که معمولاً لایه‌ای ساخته شده از همان ماده غلاف داخلی است که برای محافظت کلی مکانیکی، آب و هوایی، شیمیایی و الکتریکی روی زره اعمال می‌شود. 

تولید کابل در خط تولید سیم و کابل

ساخت کابل‌ها با استفاده از تجهیزات تکنولوژیکی مناسب در هر کارخانه مسیر خاصی را طی خواهد کرد. عملیات اصلی تولید کابل در خط تولید سیم و کابل، عموما شباهت‌های بسیاری دارند، پارامترهای فنی اصلی فناوری تولید کابل تحت تأثیر پارامترهایی مانند گام پایه، نوع تماس بین سیم‌ها در یک رشته و بین رشته‌ها در کابل، جهت و زاویه قرارگیری و تعداد رشته‌ها قرار دارد. در ماشین‌های ثابت کابل‌ها و سیم‌ها در یک یا دو عملیات تولید می‌شوند. در ماشین‌های الیاف تاب، همانطور که از ماشین‌های تولید رشته‌های سیم متمایز می‌شود، قرقره‌های دارای نخ در نگهدارنده‌های قرقره قرار می‌گیرند و با مکانیزم‌های کششی و دریافتی که درون آن قرار دارد ترکیب می‌شود. در ماشین‌های مدرن یک چرخش (استریدر) به دلیل بارگذاری رشته‌ای خاص (با یک چرخش اضافی) منجر به تولید دو سطح بستر در رشته می‌شود. ماشین های کابل‌تاب در خط تولید سیم و کابل برای کابل‌های ساخته شده از مواد فیبری با ماشین‌های سیم پیچ سیم از نوع روتور از نظر تعداد قاب‌های بارگیری و طراحی چرخ دنده سیاره‌ای متفاوت هستند. محصولات با قطر کوچک در یک عملیات واحد تولید همزمان رشته‌ها و چرخاندن به یک کابل با استفاده از دستگاه‌ها و دستگاه‌های سیم‌کشی ترکیبی ساخته می‌شوند.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی