کابل استخوانی چیست

امتیاز کاربران : 0 از 5
کابل استخوانی چیست

در این مقاله به ارائه توضیحاتی در مورد کابل مفتولی میپردازیم، برخی کابل مفتولی را کابل استخوانی نیز می‌نامند. کابل استخوانی چیست، کابل استخوانی اصطلاحی است که برای معرفی کابلهای مفتولی استفاده میشود. در این مطلب مقصود ما از کابل استخوانی نوعی کابل برق هستند که هادی آنها از نوع مفتولی میباشد. اصطلاح استخوانی به علت ظاهر و ویژگی‌های فیزیکی هادی کابل است، فلزی یک تکه و نسبتا محکم که مفتول نامیده می‌شود. این کابل به گونه‌ای است که هادی آن تک رشته از جنس فلز مس یا آلومینیوم است. ساخت کابل‌های مفتولی با افشان متفاوت است. جنس روکش کابل استخوانی چیست، برای تهیه روکش یا عایق کابل از PVC استفاده می‌کنند. وقتی نیاز به کابل، مربوط به مکان‌هایی باشد که انعطاف‌پذیری بالا مدنظر نباشد و ترجیح براین باشد که کابل مصرفی مقاومت بیشتری در برابر خوردگی از خود نشان دهد آنگاه به سراغ کابل مفتول می‌روند. کابل مفتول مصارف ساختمانی و صنعتی دارد و به علت ساختار کابل، احتمال آسیب و بروز اتصالی کمتر است، این ویژگی خطرات ناشی از وجود کابل برق در عرصه‌های مختلف را کاهش می‌دهد. برقکاران به طور معمول کابل را داخل لوله‌های خرطومی قرار می‌دهند و در این حالت میتوان روی آنه‌ها را با سیمان یا گچ پوشاند. ویژگی دیگر کابل مفتول، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی است.

انواع کابل استخوانی چیست

گفتیم که کابل استخوانی چیست و این کابل چون مقاومت بیشتری دارد. برای مکان‌هایی که احتمال نفوذ رطوبت وجود دارد مناسب است. کابل مفتول در اصل دو نوع دارد که براساس ولتاژ نامی جدا شده‌اند. اول کابل‌های مفتول با ولتاژ نامی 300 الی 500 ولت و دوم کابل‌های مفتول با ولتاژ نامی 450 الی 750 هستند. دسته اول کابل مفتول، کابل مفتول سبک نامیده می‌شود و دومی کابل مفتول سنگین است. در حال حاضر نیاز به نصب ثابت افزایش داشته است و به طبع آن استفاده از کابل مفتول بیشتر شده است. گاهی ممکن است کابل مفتول سبک شامل چند مفتول از دو تا پبج تایی باشد که مصارفی خارج از صنعت دارند. کابل مفتول سنگین به علت مقاومت و پایداری بالا، برای کابل‌کشی زمینی مناسب است. تمامی کابل‌های مفتول باید دارای استاندارد باشند. منظور از استفاده از اصطلاح کابل استخوانی چیست، در اکثر مواقع کابل استخوانی هم کابل تک مفتول است ولی گاهی اشتباها به نیمه افشان نیز گفته می‌شود.

تفاوت کابل افشان با کابل استخوانی چیست

تفاوت کابل افشان با کابل استخوانی چیست

اگر از شما سوال شد که تفاوت کابل افشان با کابل استخوانی چیست، بدون معطلی انعطاف پذیری را بیان کنید، شاید بارزترین فرق این دو کابل همین باشد. کابل افشان به دلیل ساختار رسانای خود انعطاف بیشتری دارد و در نتیجه کمتر دچار شکستگی می‌شود. این درحالی است که کابل مفتول شکننده‌تر است ولی مقاومت اهمی بالاتری دارد. کابل استخوانی در برابر خوردگی و ساییدگی نیز از نوع افشان مقاوم‌تر است. با توجه به تفاوت سیم افشان و مفتولی، می‌توان به نتیجه رسید که کاربردهای متفاو.تی نیز دارند. انعطاف‌پذیری بالای کابل افشان سبب شده است که در ماشین‌آلات مورد استفاده قرار گیرد. کابل مفتول استفاده صنعتی دارد و می‌توان در بسیاری موارد از آن استفاده کرد، البته نمی‌توان آن را به صورت مستقیم در زیر خاک دفن کرد.

کاربرد کابل استخوانی چیست

کاربرد کابل استخوانی چیست

کابل استخوانی را معمولا کابل مفتول یا خشک می‌نامند. حال اینکه کاربرد کابل استخوانی چیست. از این نوع کابل به دلیل ویژگی‌هایش برای سیم‌کشی داخلی تابلوهای برق و در توزیع کننده‌های برق استفاده می‌شود. برای تامین برق ساختمان‌ها می‌توان از کابل مفتول سبک استفاده کرد. کابل مفتول یکی از کابل‌های پرمصرف و پرکاربرد صنعت سیم و کابل است. این کابل در موارد فنی و صنعتی، برای تابلوهای برق و در ساختمان سازی و ... استفاده می‌شود. مصارف ساختمانی کابل مفتول برای نصب و استفاده در زیر گچ و دیوارها و حتی در دو محیط خشک یا مرطوب کاربرد دارد. البته لازم به ذکر است که این کابل باید درون داکت، سینی، محل تاسیسات ساختمان و ... نصب ثابت باشد. طول عمر بالای کابل مفتول، مقاومت بالا، عدم پیچ‌خوردگی و مقاومت در برابر آّب و رطوبت از جمله عواملی است که کاربرد آن را افزایش داده است.

خرید و قیمت کابل استخوانی چیست

خرید و قیمت کابل استخوانی چیست

خرید کابل همواره می‌تواند برای افرادی که اطلاعاتی ندارند یک چالش باشد. نکات خرید کابل استخوانی چیست، این کابل نیز مشابه سایر کابل‌ها از مس ساخته شده‌است. در حالت کلی جنس هادی کابل مهمترین مساله‌ای است که باید به آن دقت نمود. بهترین هادی برای کابل مفتول، مس است اگر چه از آلومینیوم نیز در ساخت آن استفاده می‌شود، تمامی موارد مرتبط با کابل‌ها قوانین مشخص خود را دارند و باید از استانداردهای تعیین شده پیروی کنند. قیمت هرکابل با توجه به قیمت هادی آن تعیین می‌شود، در صورتی که هادی کابل مفتول مسی باشد، با توجه به میانگین قیمت جهانی مس، قیمت را معین می‌کنند. البته روکش کابل و سایر موارد نیز در تعیین قیمت موثر است. کابل مورد نیاز هر پروژه را می‌توانید با مشورت برقکار یا کارشناس انتخاب و خرید نمایید، خرید از برندهای معتبر و فروشگاه‎‌های باسابقه باعث می‌شود تا با اطمینان بیشتری خرید نمایید. کنترل کیفیت و بالا بودن سطح کیفی کابل، داشتن استانداردهای ملی و جهانی و دریافت متراژ مورد نظر از جمله مواردی است که باید دقت نظر کافی را داشته باشید.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی