کابل مناسب برای کنتور برق

امتیاز کاربران : 0 از 5
کابل مناسب برای کنتور برق

کنتور برق میزان برق مصرفی هر سیستم یا محلی را اندازه‌گیری می‌کند، این اندازه گیری بر حسب کیلو وات نمایش داده می‌شود. در واقع در هر محیط یا ساختمانی برای استفاده از نیروی الکتریکی از کنتور برق استفاده می‌شود. محاسبه دقیق میزان برق مصرفی در کنتور مشخص می‌شود. البته تنها کنتور برق به جهت توزیع برق کافی نیست، همواره کابل‌های برق وظیفه جابه‌جایی نیروی الکتریکی را به عهده داشته‌اند. لازم است تا کابل مناسب برای کنتور برق مورد نظرتان را انتخاب کنید. در ادامه این مقاله به بررسی و انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق میپردازیم. انتخاب صحیح و مقرون به صرفه دقت و توجه خاص خود را نیاز دارد. انرژی الکتریکی در هر ساختمان اعم از مسکونی یا اداری از طریق کابل اصلی ورودی به آن ساختمان تامین می‌شود. 

کنتور برق چیست

شناخت کنتور برق و روش عملکردش برای درک بهتر و یافتن کابل مناسب برای کنتور برق می‌تواند مفید باشد. همانطور که قبلا هم گفته شده است، کنتور برق وسیله‌ای است که میزان انرژی الکتریکی مصرف شده در هر واحد یا ساختمان را بر حسب واحد کیلو وات بر ساعت اندازه گیری کرده و نمایش می‌دهد. کنتورها دو نوع دارند، یکی کنتور مکانیکی و دیگری کنتور دیجیتالی. از کنتورها در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده‌های بسیاری می‌شود. در منازل مسکونی و مجتمع‌های که مخصوص سکونت هستند، معمولا کنتورهای برق تک فاز یا سه فاز هستند، مقدار برق مصرفی تمامی مشترکان نیز به وسیله کنتورها اندازه‌گیری و نمایش داده می‌شود. کنتورها با مصارف ساختمانی را کنتور اکتیو می‌نامند. برای اتصال کنتور به انشعابات برقی ساختمان باید از کابل مناسب برای کنتور برق استقاده کرد. انتخاب صحیح کابل و درک سطح مقطع مناسب، بر اساس معیارهای موجود باعث استفاده بهینه از انرژی و اتلاف هزینه می‌شود.

معیار انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق

معیار انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق

برای یافتن کابل مناسب برای کنتور برق، باید چندین معیار را مد نظر داشته باشید، در صنعت سیم و کابل تعداد بسیار زیادی کابل تولید و مصرف می‌شوند، هر کابل ویژگی‌ها و عملکرد خاص خود را دارد.  تهیه و انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق، اهمیت بسزایی در عملکرد برق رسانی در ساختمان خواهد داشت. معیارهایی که باید در انتخاب مورد نظر داشته باشید بسیار در انتخاب کمک کننده هستند، اولین معیار ولتاژ نامی است، دقت نمایید که ولتاژ نامی کابل برق خریداری شده با ولتاژ نامی که مناسب کنتور برق است، متناسب باشد. مورد بعدی سطح مقطع کابل مناسب کنتور برق است، سطح مقطع هرکابل با میزان جریان دهی آن ارتباط مستقیم دارد. کابل‌های مفتولی و نیمه افشان، کابل مناسب برای کنتور برق هستند. برای انتخاب هر کدام از کابل مناسب برای کنتور برق، براساس مقدار مقاومت جریان و ولتاژ نامی، سطح مقطع مورد نظر را انتخاب می‌کنند. سایر موارد که می‌توان به آنها توجه داشت میزان افت ولتاژ مجاز کابل است و همچنین مقدار مقاومت جریان در اتصال کوتاه. دقت به تک فاز یا سه فاز بودن، همچنین فاصله محل توزیع تا جایی که انشعاب انجام می‌شود نیز مهم است. توجه داشته باشید که میزان جریان عبوری در بالاترین حد کدام است.

ویژگی کابل مناسب برای کنتور برق

ویژگی کابل مناسب برای کنتور برق

برای انتخاب، خرید و مصرف کابل برق باید به موارد متعددی توجه نمایید، ویژگی‌های تولید، خصوصیات خاص هر کابل برق باید پیش از خرید مدنظر و بررسی قرار گیرد. در نظر داشتن معیارهای مشخص سبب بهینه سازی در وقت و هزینه خواهد بود. مواردی که باید به آن دقت نمایید و در کابل بااهمیت است شامل ساختار آن نیز می‌شود، اولین مورد هادی کابل برق است. هادی مناسب برای کابل برق، باید از جنس مس با خلوص بالا باشد. مس آنیل شده که به صورت مفتول یا تابیده شده باشد، در تمامی این موارد استانداردهای بین‌المللی وجود دارد که باید رعایت شوند. مورد بعدی مربوط به عایق یا روکش کابل است، روکش کابل مناسب برای کنتور برق اگر از نوع PVC باشد، انتخاب مناسبی است. در مورد رشته‌های کابل و سایر موارد نیز باید با توجه به کنتور برق و موارد فنی دیگر اقدام به کار و استفاده نمود. روکش‌های PVC اکسترود و یا نواری نیز مناسب هستند.

خرید کابل مناسب برای کنتور برق

خرید کابل برق همواره چالش‌های خود را در پی داشته است، صنعت سیم و کابل تنوع بسیاری در خود دارد، تنوع در نوع سیم و کابل و تنوع در قیمت و کیفیت، درنتیجه مطلوب این است که قبل از اقدام به خرید، اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید. در مورد خرید کابل مناسب برای کنتور برق نیز این مساله میبایست رعایت شود. هنگام انتخاب و خرید کابل برق مواردی نظیر نوع کنترل و میزان جریان انتقالی را در نظر بگیرید. همچنین شرایط استفاده از کابل برق را در نظر داشته باشید. همانطور که قبلتر گفته شد، انتخاب کابل با عایق و روکش باکیفیت و مناسب نیز اهمیت دارد. در نهایت نیز متراژ مورد نظرتان را تعیین و خرید نمایید. در پایان این نکته را نیز در نظر بگیرید که برندهای معتبر و فروشگاه‌های باسابقه می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند، ضمن اینکه با اطمینان بیشتری می‌توانید خرید نمایید.

قیمت کابل مناسب برای کنتور برق

قیمت کابل مناسب برای کنتور برق

قیمت هر کابل برق براساس ویژگی‌های تولید و میزان موارد اولیه مصرفی آن متفاوت است. کابل مناسب برای کنتور برق نیز با توجه به به نیاز کنتور برق با ولتاژ، قدرت و عایق مناسب می‌تواند قیمت‌های مختلفی داشته باشد. نحوه قیمت گذاری کابل‌های برق تقریبا مشابه است البته مواردی نیز در این قیمت گذاری اثر میگذارد، از جمله برند کابل. تنوع برند در بازار بسیار زیاد است با این وجود برندهای معتبر و شناخته شده مبلغ بالاتری را برای محصولاتشان طلب می‌کنند. موارد اولیه نیز براساس مرغوبیت و میزان مصرف تاثیر چشمگیری بر تعیین قیمت دارند. روکش کابل برق هم با توجه به نوع آن قیمت را تغییر می‌دهد. همه موارد گفته شده بر کیفیت کابل موثر هستند در نتیجه هرمیزان کیفیت بالاتر باشد، قیمت بیشتری نیز برای کابل در نظر گرفته می‌شود. قیمت کابل بر اساس هر متر اعلام می‌شود، در نتیجه هرچقدر متراژ مصرفی بیشتر باشد، بهای پرداختی نیز بالاتر است.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی