استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

امتیاز کاربران : 0 از 5
استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

در این مقاله سعی داریم توضیحاتی در مورد استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط ارائه دهیم، کابل‌های ولتاژ متوسط یا کابل‌های MV، دسته‌ای هستند که توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (IEC) به عنوان دارای رتبه‌بندی ولتاژ بالای ۱ کیلوولت تا ۱۰۰ کیلوولت تعریف شده‌اند. با این حال، بسته به کشورها، نهادهای تنظیم استاندارد کابل برق و نوع سیستمی که به عنوان مهندسان از نظر تاریخی استفاده می‌کردند، فقط به ولتاژ پایین و ولتاژ بالا اشاره می‌کردند، ابهاماتی در مورد شروع و پایان باند کابل فشار متوسط وجود دارد. مفهوم ولتاژ متوسط تنها زمانی معرفی شد که سطح ولتاژها افزایش یافته و نیاز به یک محدوده طبقه بندی بیشتر بود، که اکنون اغلب شامل ولتاژ بسیار پایین و فوق العاده بالا می‌شود. استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط از قبل تدوین شده است.

با توجه به استاندارد کابل کشی فشار متوسط باید کابل خود را انتخاب کنید، کابل‌های ولتاژ متوسط که بین 3.3 تا 45 کیلو ولت هستند. برای ولتاژهای بالاتر، باید سراغ کابل فشار قوی بروید. کابل های فشار متوسط شامل انواع روکش PVC و PE با نوار مسی و یا صفحه سیم و انواع گزینه های زره پوش مانند XHIE، XHIV، XHIORE و XHIOAV می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این محدوده کابل خاص، باید از متخصصان کمک بگیرید. همچنین کابل‌های استاندارد ولتاژ متوسط تولید شده طبق استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط در تعدادی از صنایع اعم از ساخت و ساز تا انتقال نیرو نصب می‌شوند. آنها به طور گسترده برای توزیع برق بین منبع تغذیه اصلی ولتاژ بالا و برنامه های کاربردی ولتاژ پایین و همچنین توسط شرکت های برق برای اتصال مجتمع های مسکونی و صنعتی، یا منابع انرژی تجدید پذیر مانند مزارع بادی و خورشیدی، به شبکه اولیه استفاده می‌شوند.

آزمایشات جهت استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

آزمایشات جهت استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

برخی از آزمایش‌هایی که از یک سازنده کابل‌های فشار متوسط انتظار دارید و روی کابل‌های انجام می‌شوند، در ادامه بیان می‌شود. برخی آزمایشات معمول وجود دارد، این آزمایش‌های غیر مخرب معمولاً در تمام طول‌های تولیدی انجام می‌شوند. این آزمایش‌ها همچنین در آزمایشگاه کابل به عنوان بخشی از پروتکل‌های QA انجام می‌شوند. آزمایش‌هایی نظیر، مقاومت رسانا، تست های ولتاژ روی غلاف، تست فرکانس بسیار پایین روی غلاف. برخی آزمایش‌های تکمیلی هستند که این آزمایش‌های بالقوه مخرب معمولاً در هر دوره تولید انجام می‌شوند.مثل، بررسی هادی و ابعاد، تست هات ست برای عایق XLPE، اندازه گیری کشش و کشیدگی عایق و روپوش، تست ولتاژ چهار ساعته. نوع دیگر این آزمایش‌های مخرب معمولاً علاوه بر آزمایش‌های فوق با شروع یک منبع کابل خاص برای تأیید طراحی آن انجام می‌شود. مانند تست های نوع الکتریکی شامل خمش و چرخه حرارتی، آزمایشات نوع غیر الکتریکی شامل خواص مکانیکی پس از پیری و آزمایشات در شرایط آتش سوزی. در صورتی که این آزمایشات انجام شود، می‌توان از آنها در استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط استفاده کرد.

شناخت استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

شناخت استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

امروزه استانداردها بسیار بااهمیت شده‌اند، رعایت استاندارد کابل‌کشی مزایای بسیاری به همراه دارد، کابل‌های فشار متوسط، محصولات نسبتا گران قیمتی هستند. رعایت استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط سبب می‌شود که این کابل‌ها از آسیب‌های احتمالی در امان باشند، همانطور که می‌دانید، کابل کشی زمینی، یعنی کابل‌ها در عمق قابل توجهی از زمین دفن شوند. قرار دادن در گودال یا در زیر خاک، احتمال شدت آسیب را به مراتب بیشتر می‌کند. در نتیجه باید محافظ‌های برای کابل در نظر گرفته شود، این پوشش‌ها برای مقاومت در شرایط سخت باید استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط را داشته باشند. بدون رعایت این نکات و در صورت عدم وجود استاندارد احتمال بروز آسیب و خسارت زیاد خواهد بود. مهندسان اجرا کننده کابل‌کشی‌های زمینی، همواره بستری مناسب را برای قراردادن یا خواباندن کابل‌ها فراهم می‌کنند. در واقع همواره در نظر گرفته می‌شود که مواردی برای جلوگیری از آسیب ایجاد و فراهم شود. برخی از نمونه‌های استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط عبارتست از، رعایت میزان شعاع خمش کابل، توجه و دقت برای بازکردن صحیح کابل از قرقره، استفاده از تجهیزات کاربردی و مهم در هنگام نصب و ... .در صورتی که این موارد به درستی رعایت شود، در زمان آسیب احتمالی، عیب یابی و رفع آن نیز راحت‌تر و ارزان‌تر خواهد بود.

موارد مهم استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

موارد مهم استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط

استاندارد کابل‌کشی زمینی فشار متوسط مانند سایر استانداردهای صنعت سیم و کابل شامل قوانینی است که باید تابع آن اجرا شود، برخی از موارد استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط شامل مواردی است که دانستن مفید خواهد بود، در استاندارد کابل کشی زمینی فشار متوسط، فاصله‌ی مجاز، سی سانتی‌متر اعلام شده است، این در صورتی است که در کنار کابل فشار متوسط، یک کابل فشار ضعیف قرار گیرد. استفاده از لوله‌ای به عنوان محافظ کابل نیاز است. جنس لوله محافظ می‌تواند پلاستیکی، سیمانی، فولاد و ... باشد. چنانچه کابل قرار است از محلی با سطوح سخت عبور کند، نیاز به کف‌سازی برای جلوگیری از ورود آب به کانال‌های مد نظر است. برای ایجاد اتکا برای کابل فشار متوسط می‌توان از عناصری مانند لوله گالوانیزه، پروفیل‌های ناودانی و چوب فشرده استفاده کرد.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی