علت نویز خط تلفن

امتیاز کاربران : 0 از 5
علت نویز خط تلفن

در این مقاله سعی داریم علت نویز خط تلفن را بررسی و برطرف نماییم، علت نویز خط تلفن می‌تواند از عوامل گوناگونی باشد که به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. تا بتوانید به رفع نویز خط تلفن خود بپردازید. در این بحث کابل تلفن، کیفیت و قیمت کابل تلفن اثر خود را دارد ولی اینجا ما به موراد دیگر توجه داریم. آیا در خط تلفن خود صداهای ترقه، ایستا، جیغ، ترکیدن، وزوز یا زمزمه را تجربه می‌کنید؟ اگر بله، خط تلفن پر سر و صدا و نویز دار دارید. خطوط تلفن پر سر و صدا مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. اول از همه، آنها مکالمات تلفنی را دشوار می‌کنند اگر که غیرممکن نشود. اگر از اتصال شماره‌گیری یا DSL استفاده می‌کنید، یک خط تلفن نویز دار نیز می‌تواند بر عملکرد و سرعت اینترنت شما تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند بر عملکرد سایر دستگاه‌هایی که ممکن است به خط تلفن شما متصل باشند تأثیر بگذارد. اینها تنها برخی از مشکلاتی است که در خط تلفن نویزدار با آن روبرو هستید. علت نویز خط تلفن قابل بررسی است و همچنین تلاش برای یافتن راه‌هایی برای حل نویز در خط تلفن راهکاری منطقی است، درک دلایل اصلی مشکل، مهم است. در زیر برخی از شایع‌ترین علل ایجاد نویز در خطوط تلفن و برخی از درمان‌های موثر بحث شده است.

بررسی علت نویز خط تلفن

سیم کشی معیوب

سیم تلفن ضد نویز همواره گزینه مناسبی برای پیشگیری از ایجاد نویز است، حال اینکه سیم‌کشی معیوب باید یکی از رایج‌ترین دلایل نویز خطوط تلفن باشد. سیم‌کشی معیوب می‌تواند ناشی از موارد زیادی باشد، از اتصالات شل تا موش‌هایی که عایق خط تلفن را می‌خورند. قطع شدن یا خراب شدن سیم در جایی در امتداد خط تلفن شما قطعاً باعث وقفه‌هایی می شود که به احتمال زیاد به عنوان صدای نویزدار نشان داده می‌شود. برای رفع موثر این مشکل، باید با ارائه دهنده خدمات خط تلفن خود تماس بگیرید تا برای رفع علت نویز خط تلفن به محل شما مراجعه نمایند.

آب و هوا

یکی دیگر از دلایل رایج نویز در خطوط تلفن، رطوبت کابل است که به خانه وارد می‌شود. رطوبت ناشی از باران و همچنین رعد و برق نیز بر کیفیت خطوط تلفن تأثیر منفی می‌گذارد. رعد و برق باعث ایجاد صداهای منقطع می‌شود. رطوبت ناشی از باران باعث مشکلات اتصال و همچنین صداهای زمزمه روی خطوط تلفن می شود. در نتیجه رطوبت عامل بعدی علت نویز خط تلفن است که البته در بیشتر موارد، با خشک شدن خطوط تلفن، نویز از بین می‌رود. برای رفع نویز خط تلفن باید از رطوبت دور باشند. اگر هنگام بارندگی با نویز در خط تلفن خود مواجه شدید، خط تلفن باید از نظر آسیب آب و رطوبت بررسی شود و می‌توان با شرکت تلفن خود تماس گرفت تا این کار را برای شما انجام دهد. خطوط تلفن ولتاژ پایینی هستند اما می‌توانند شوک الکتریکی ایجاد کنند، به خصوص در شرایط مرطوب. تماس با یک حرفه‌ای همیشه یک انتخاب عاقلانه است. عموما رطوبت علت نویز خط تلفن در مناطق بارانی است.

بررسی علت نویز خط تلفن

خوردگی

خوردگی مورد بعدی علت نویز خط تلفن می‌تواند باشد. هنگامی که خطوط تلفن با مواد خورنده مانند سفیدکننده‌ها، اسیدها، مواد شیمیایی و غیره تماس پیدا ‌می‌کنند، ممکن است دچار خوردگی شوند و در نتیجه رسانایی و اتصال ضعیفی ایجاد شود که اگر مواد خورنده به خطوط تلفن صدمه نزند، به احتمال زیاد به عنوان نویز خط تلفن نشان داده می‌شود. خطوط تلفن با عایق بندی نامناسب مستعد خوردگی هستند. خطوط تلفن قدیمی تر نیز به دلایل واضحی نسبت به خطوط تلفن جدیدتر مستعد خوردگی هستند (یعنی پوشش محافظ با افزایش سن که خطوط را در معرض دید قرار می دهد از بین می رود). رفع نویز خط تلفن با تغییر کابل‌ها امکان پذیر است. خوردگی (به ویژه در خطوط تلفن قدیمی) در نقاط پایانه رایج است، یعنی جایی که سیم‌های مسی لخت به تابلوهای توزیع، جک‌های دیواری، نقاط رابط و غیره متصل می‌شوند. چنین خوردگی (معمولا زنگ‌زدگی) در نتیجه قرار گرفتن سیم‌ها در معرض هوا ، آب و رطوبت است ). با دقت و نظارت بیشتر در این قسمت‌ها علت نویز خط تلفن قابل جلوگیری یا تعمیر است.

تداخل الکتریکی

تداخل الکتریکی

نزدیکی خطوط تلفن شما به خطوط برق نیز می‌تواند علت نویز خط تلفن باشد، این نزدیکی منجر به صداهایی می‌شود که معمولاً به صورت زمزمه الکتریکی نمایش داده می‌شوند. دقیقاً به همین دلیل است که خطوط تلفن به طور جداگانه و تا حد امکان دور از خطوط برق فشار بالا سیم‌کشی می‌شوند. در صورتی که خط تلفن شما در نزدیکی یک خط برق فشار بالا قرار دارد، برای رفع نویز خط تلفن باید محل خط را تغییر دهید. اگر این جابه‌جایی امکان پذیر نیست، می توانید راه‌حل‌های مناسب دیگری مانند نصب فیلتر برای خلاص شدن از تداخل الکتریکی در نظر بگیرید. البته این کار باید فقط پس از اینکه اطمینان حاصل کردید که خط تلفن شما در فاصله ایمن و دور از خطوط برق بالا نصب شده است انجام شود. علت نویز خط تلفن پس از این تمهیدات قابل برطرف شدن است. فرستنده‌های ایستگاه‌های رادیویی همچنین به عنوان ایجاد صدای تروق در خطوط تلفن شناخته شده‌اند. اگر فرستنده‌های ایستگاه رادیویی (مخصوصاً فرستنده های پرقدرت) در نزدیکی خانه شما وجود دارد، به خوبی می‌تواند منبع مشکل شما باشد.

دستگاه‌های دیگر در خط تلفن 

دستگاه‌های دیگر در خط تلفن 

خطوط تلفن به غیر از تلفن نیز علت نویز خط تلفن است، خطوط تلفنی که به بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز خدمات می‌دهند نویز ایجاد می‌کنند. آنها می‌توانند به دستگاه‌های منشی تلفنی، دستگاه‌های فکس، مودم‌های DSL، دستگاه‌های فروش و غیره خدمات ارائه دهند. این دستگاه‌ها بسته به عواملی مانند نحوه و مکان اتصال آنها به خط تلفن شما می‌توانند نویزهای جزئی تا اصلی را ایجاد کنند. اگر مودم DSL دارید، باید از فیلتر DSL استفاده کنید تا از شر هرگونه نویز روی خط تلفن خلاص شوید. شاید ندانید اسپلیتر چیست، اسپلیتر برای رفع نویز خط تلفن که برای اینترنت نیز استفاده شده، کاربرد دارد.همچنین باید برای خلاص شدن از شر نویز، دستگاه‌های دیگر را با استفاده از تلفن خود جدا کنید. این راه حل البته اگر زمانی که از تلفن خود استفاده می‌کنید، نیازی به اتصال هیچ یک از دستگاه‌های فوق نداشته باشید، کار می‌کند.

سیم فرفری فرسوده روی تلفن 

سیم فرفری فرسوده روی تلفن 

تلفن ثابت شما نیز ممکن است به دلیل سیم تلفن نویز دار باشد. علت نویز خط تلفن همان سیم فرفری روی میزتان است. کیفیت سیم‌های تلفن معمولاً با افزایش سن پائین می‌آید. اگر سال‌ها تا دهه‌ها سال از تلفن ثابت خود استفاده می‌کنید، سیم تلفن می‌تواند علت نویز خط تلفن شما باشد. اگرچه سیم‌های مجعد تلفن به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کشیده شوند، اما معمولاً بارها بیش از حد کشیده می‌شوند که معمولاً منجر به نقص‌هایی مانند صدای ترق ترق می‌شود. می‌توانید سیم مجعد تلفن خود را با سیم همکار یا همسایه خود تغییر دهید تا مطمئن شوید که سیم مشکل دارد یا خیر. اگر اینطور است، باید سیم دیگری بخرید. خوشبختانه سیمهای امروزه به راحتی در بازار موجود است و طول‌ها و رنگ‌های زیادی در بازار موجود است، سیم مناسب خود را خرید کنید و علت نویز خط تلفن را برطرف نمایید.

سخن پایانی در علت نویز خط تلفن

اطلاعات بالا به طور خلاصه دلایل اصلی نویزدار شدن خطوط تلفن را نشان می‌دهد. علت نویز خط تلفن یا صداهای ناخوشآیند روی خطوط تلفن معمولاً به دلیل سیم‌کشی معیوب، آب و هوا (باران، رطوبت و یا رعد و برق)، خوردگی، تداخل الکتریکی و همچنین سایر دستگاه های روی خط تلفن ایجاد می‌شود. اگرچه ممکن است دلایل دیگری برای ایجاد نویز در خط تلفن شما وجود داشته باشد، دلایل بالا شایع ترین آنها هستند. پس از بررسی اطلاعات بالا، در شناسایی علت نویز خط تلفن خود مشکلی ندارید. اگر چه رفع برخی از مشکلات بالا یعنی قطع اتصال دستگاه های دیگر در صورتی که مشکل نویز ناشی از دستگاه‌های دیگر باشد، امکان پذیر است، اما بسیار توصیه می شود که به دنبال راه حل های طولانی مدت از متخصصان باشید. کارشناسان خط تلفن بهترین متخصصان برای تشخیص و همچنین رسیدگی موثر به مشکلات خط تلفن هستند.

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی