سیم ارت اجاق گاز

امتیاز کاربران : 0 از 5
سیم ارت اجاق گاز

سیم ارت یا سیستم ارتینگ در هر وسیله‌ای که به جریان الکتریسیته مرتبط است می‌تواند قرار گیرد، در حالت کلی وجود جریان برق یا استفاده دستگاهی از برق سبب می‌شود تا نیاز به سیم ارت وجود داشته باشد، امروزه اجاق گاژها نیز به برق نیاز دارند، جدای از وجود اجاق‌های برقی، در انواع گازی نیست، فندک‌های گاز، فرهای جدید، فن‌های موجود در فرهای گازی برای گردش جریان گرما، همگی با انرژی الکتریکی کار می‌کنند. در نتیجه وجود سیم ارت اجاق گاز یک مساله عادی و حتی ضروری است. طبق قوانین امروزی، اجاق‌های جدید با استفاده از چهار سیم، سیم‌کشی می‌شوند تا نول و زمین از هم جدا شوند. این یعنی سیم ارت اجاق گاز یک سیم جداگانه است.

اجاق گاز شما چند ساله است؟ سیم‌کشی چند ساله است؟ آیا اجاق گاز به اتصال چهار سیمه نیاز دارد (آیا به نول نیاز دارد)؟ سال‌ها پیش، اجاق‌ها را با سه سیم، سیم‌کشی کردند. به نوعی تقلب کردند و از یک سیم هم برای نول و هم برای سیم ارت اجاق گاز استفاده کردند. این می‌تواند ایمنی را نقض کند. هنگامی که امروز یک اجاق گاز (نو یا دست دوم) را خریداری و نصب می‌کنید، می‌توانید آن را به سه اتصال سیم یا چهار اتصال سیم وصل کنید. اما اگر باید اتصال جدیدی ایجاد کنید، بهتر است اتصال چهار سیمه باشد اگر از یک کابل چهار سیم برای اتصال سه سیم استفاده کرده‌اید. این قطعا درست نیست. سیم ارت اجاق گاز را به صورت مستقل در نظر بگیرید.

برقدار شدن بدنه اجاق گاز

با توجه به این که اجاق گاز جزو جدا نشدنی آشپزخانه است، به نوعی قلب آن است. یک آشپزخانه با اجاق گاز معنی پیدا می‌کند. در حال حاضر انواع و مدل‌های متنوعی از اجاق گازها تولید شده است. آنهایی که دارای فر هستند را مبله می‌نامند، در حال حاضر اجاق های تو کار بسیار مورد پسند هستند، آنها روی کابینت نصب می‌شوند. فر نیز به صورت جداگانه جای گذاری می‌شود. اجاق گازها، فرها، توسترها و فرهای برقی به نیروی الکتریکی نیاز دارند. در نتیجه حتما به برق وصل می‌شوند، این وسایل نیز مانند سایر وسیله‌های برق می‌توانند دچار مشکل شوند. بدنه فلزی آن‌ها ممکن است در اثر بروز برخی مشکلات ممکن است برقدار شود و این خطر برق گرفتگی را برای افراد خانه یا هرکسی که با اجاق سروکار دارد ایجاد کند. همانطور که می‌دانید سیم ارت چیست، خواهید دانست سیم ارت اجاق گاز می‌تواند این مشکل را برطرف نماید.

برقدار شدن بدنه اجاق گاز

برخی عوامل در آشپزخانه می‌تواند باعث بروز مشکل برقدار شدن بدنه وسایل آشپزخانه شود. در مورد اجاق‌ها، نفوذ آب به درون آنها می‌تواند باعث برقدار شدن آن شود، همچنین ذوب شدن سیم درون اجاق و یا جدا شدن سیم‌ها از محل خود. لخت بودن بخشی از سیم متصل به اجاق نیز می‌تواند خطر برقدار شدن را ایجاد کند. اغلب نفوذ آب در اجاق گاز هنگام تمیز کردن آن رخ می‌دهد. اگر هنگام شستشو روی اجاق خود آب زیادی بریزید، آب از طریق مسیر جرقه‌ها، ترموکوپل و ... وارد سیستم اجاق می‌شود و بدنه اجاق را برقدار می‌کند. در صورت بروز مشکلی این چنینی باید اتصال برق را کلا قطع کنید و تا زمان خشک شدن کامل اجاق صبر کنید. همیشه دقت نمایید که روی اجاق گاز آب نریزید و برای تمیز کردن آن از یک دستمال نم دار کمک بگیرید. گاهی ممکن است سیم های داخل اجاق بر اثر حرارت زیاد فر در زمان طولانی دچار آسیب شوند،روکش سیم ذوب شود و در نتیجه در اثر برخورد سیم بدون روکش به بدنه، بدنه اجاق برقدار شود. سیم ارت اجاق گاز، برقدار شدن‌های لحظه‌ای را به زمین منتقل می‌کند. اگر دچار مشکل آسیب به سیم شوید باید سیم‌کشی را مجدد از نو انجام دهید. گاهی ممکن است در اثر جابه‌جایی سیم متصل به اجاق کشیده و یا قطع شود، باید محل اتصال را مجدد تعمیر نمایید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

تعمیر و اطمینان از وجود سیم ارت اجاق گاز

تعمیر و اطمینان از وجود سیم ارت اجاق گاز

در صورت بروز هرگونه مشکل در اجاق گاز، فر و ... می‌توانید از برقکاران کمک بگیرید، اگر بدنه اجاق یا فر شما برقدار شده است و سیم ارت اجاق گاز نیز ندارید. باید اتصال دستگاه خود به برق را قطع کنید و بعد به یک برقکار حرفه‌ای مراجعه نمایید تا علت را یافته و مشکل را برطرف نماید. شاید در ظاهر رفع مشکلی ساده باشد ولی در نظر داشته باشید که عدم رعایت نکات ایمنی به علت سهل انگاری یا عدم اطلاعات می‌تواند پیامدهای سختی به همراه داشته باشد. چیزی که سبب استفاده از سیم ارت اجاق گاز می‌باشد، همین وجود ایمنی و حفظ جان انسان‎‌ها است. برای تعمیر وسایل خود نظیر گاز یا فر، پیشنهاد ما مراجعه به متخصص برای عیب‌یابی و تعمیر و سرویس آن‌هاست.

اتصال سیم ارت اجاق گاز

اولین قدم در نحوه سیم‌کشی اجاق گاز این است که مطمئن شوید که خدمات برقی مناسبی دارید. معمولاً اجاق گازها به یک قطع کننده اختصاصی 50 آمپری 240 ولتی نیاز دارند. سیم تغذیه کننده برق از پانل شکن به پریز برد شما معمولاً یک کابل خواهد بود. در صورتی که اجاق سیم برق نداشت، با توجه به اینکه ممکن است گاهی خانه ها با دو نوع پریز مختلف سیم کشی شده باشند. می توانید نوع سیم ارت اجاق گاز خود را تعیین کنید. با علم به اینکه ممکن است خانه‌ها انواع پریزهای مختلفی داشته باشند، برای تولیدکنندگان لوازم خانگی منطقی نیست که اجاق گاز را سیم‌کشی کنند. با یک ولت متر می توانید قبل از تصمیم‌گیری در مورد سیم‌کشی اجاق گاز، ولتاژ مناسب پریز را بررسی کنید. 

اتصال سیم ارت اجاق گاز

رنگ سیم ارت آن را از سایر سیم‌ها متمایز می‌کند. نحوه اتصال سیم ارت به اجاق گاز این گونه است که باید سیم ارت اجاق گاز را به پیچ مخصوص اتصال به زمین وصل کنید. این پیچ عموما در پشت اجاق قرار دارد. این پیچ رابط باید محکم سفت شود. شل شدن پیچ نقطه مقاومت بالایی در مدار ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد قوس و مشکلات دیگر در اجاق شما شود. قسمتی فرورفته در پایین پشت اجاق گاز وجود دارد. هنگامی که اجاق گاز محکم به دیوار فشار داده می‌شود، این شکاف مکانی را برای قرار دادن سیم فراهم می‌کند. بعد از قرار دادن اجاق در جای خود، سیم ارت اجاق گاز نیز در پشت آن قرار می‌گیرد. پس از آن می‌توانید اجاق را به برق وصل کنید. 

منبع

امتیاز شما
امتیاز دهید
شما هم میتوانید به این محصول امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید

ثبت نظر

کد امنیتی